Zm.: dekret z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych.

USTAWA
z dnia 10 grudnia 1959 r.
o zmianie dekretu z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych.

Art.  1.

W dekrecie z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 47, poz. 315) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1:
a)
w pkt 2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) flagi lotnictwa wojskowego,"

b)
w pkt 3 dodaje się nowy przepis oznaczony lit. c) w brzmieniu:

"c) znak dowódcy okrętu,", a dotychczasowy przepis oznaczony lit. c) otrzymuje kolejne oznaczenie lit. d);

2)
w art. 2 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 2 oraz dodaje się nowy ust. 1 w brzmieniu:

"1. Okręty marynarki wojennej w czasie przebywania na nich Przewodniczącego Rady Państwa lub Prezesa Rady Ministrów podnoszą flagę państwową.";

3)
po art. 10 dodaje się nowy art. 10a w brzmieniu:

"Art. 10a. 1. W razie ufundowania sztandaru przez społeczeństwo lub organizację społeczną, mogą być - za zezwoleniem Ministra Obrony Narodowej - umieszczone na sztandarze herby lub godła miast albo nazwy miejscowości lub organizacji społecznych i daty ufundowania sztandaru.

2. Herby, godła miast albo nazwy miejscowości lub organizacji społecznych i daty ufundowania sztandaru umieszcza się na tarczach o wymiarach 12 x 15 cm obramowanych złotym szychem, umieszczonym w pozycji pionowej na lewej stronie płata sztandaru. Tarcze te umieszcza się w górnych rogach sztandaru na liniach łączących trójkąty białe z trójkątem czerwonym w odległości 1/3 tych linii, licząc od rogu do wieńca tak, aby jeden róg tarczy znajdował się na trójkącie czerwonym płata sztandaru, a drugi na linii łączącej trójkąty białe z trójkątem czerwonym. Tarczę z herbem lub godłem miasta umieszcza się w lewym rogu, a tarczę z nazwą miejscowości lub organizacji społecznej i datę ufundowania sztandaru - w prawym rogu.

3. W przypadkach wymienionych w ust. 1 w akcie nadania sztandaru wymienia się fundatora.";

4)
tytuł rozdziału 3 otrzymuje brzmienie:

"Flagi lotnictwa wojskowego i szachownica lotnicza.";

5)
w art. 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Flagą lotnictwa wojskowego jest prostokątny płat tkaniny o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pośrodku białego pasa umieszczone jest godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W części białego pasa między godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a bokiem przeznaczonym do przymocowywania flagi do drzewca umieszczona jest szachownica lotnicza. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5 : 8. Stosunek wysokości godła i szachownicy lotniczej do szerokości płata wynosi 2 : 5.";

6)
po art. 12 dodaje się nowy art. 12a w brzmieniu:

"Art. 12a. 1. Flagą lotnictwa wojskowego marynarki wojennej jest flaga lotnictwa wojskowego opisana w art. 12 ust. 1 z umieszczonym na czerwonym pasie flagi poniżej szachownicy lotniczej wizerunkiem kotwicy koloru białego z łańcuchem koloru czarnego. Stosunek wysokości kotwicy do szerokości płata wynosi 2 : 5.

2. Przepis art. 12 ust. 3 stosuje się odpowiednio do flagi lotnictwa wojskowego marynarki wojennej.";

7)
w art. 16 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Proporcem marynarki wojennej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pośrodku płata umieszczony jest wizerunek krzyża równoramiennego, którego ramiona położone na białym pasie są czerwone, ramiona zaś położone na czerwonym pasie - białe. Pośrodku krzyża na okrągłej tarczy koloru czerwonego umieszczony jest wizerunek ręki z mieczem. Ręka jest koloru cielistego, a miecz koloru srebrnego z żółtą rękojeścią. Ramię ręki ubrane jest w niebieski rękaw z żółtym przybraniem. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Stosunek wysokości krzyża do szerokości płata wynosi 4 : 5.";

8)
po art. 16 dodaje się nowy art. 16a w brzmieniu:

"Art. 16a. 1. Znak dowódcy okrętu podniesiony na właściwym miejscu okrętu marynarki wojennej oznacza, że okręt jest dowodzony przez oficera marynarki wojennej i znajduje się w kampanii.

2. Znakiem dowódcy okrętu jest wstęga o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z głębokim wcięciem. W części wstęgi przy maszcie umieszczony jest wizerunek krzyża równoramiennego, którego ramiona położone na białym pasie są czerwone, ramiona zaś położone na czerwonym pasie - białe. Stosunek szerokości znaku do jego długości wynosi 1:20, 1:25, 1:50 - zależnie od wielkości okrętu. Stosunek długości wcięcia do długości wstęgi wynosi 1:3. Wysokość krzyża wynosi pół szerokości znaku.";

9)
tytuł rozdziału 5 otrzymuje brzmienie:

"Znaki jednostek pływających i lotnictwa morskiego wojsk ochrony pogranicza.";

10)
po art. 18 dodaje się nowy art. 18a w brzmieniu:

"Art. 18a. Flagą lotnictwa morskiego wojsk ochrony pogranicza jest flaga lotnictwa wojskowego marynarki wojennej opisana w art. 12a ust. 1, z tym że dłuższe boki płata i bok krótszy przy drzewcu posiadają zielone obramowanie. Stosunek szerokości obramowania do szerokości płata wynosi 1 : 9".

Art.  2.
1.
Dotychczasowy wzór flagi lotnictwa wojskowego i wzór proporca marynarki wojennej stanowiące załączniki nr 3 i 6 do dekretu z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych zastępuje się nowymi wzorami określonymi w załącznikach nr 1 i 2 do niniejszej ustawy.
2.
Wzór flagi lotnictwa wojskowego marynarki wojennej i wzór znaku dowódcy okrętu, o których mowa w art. 1 pkt 6 i 8 niniejszej ustawy, określają załączniki nr 3 i 4 do ustawy.
Art.  3.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.71.447

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: dekret z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych.
Data aktu: 10/12/1959
Data ogłoszenia: 28/12/1959
Data wejścia w życie: 28/12/1959