Higiena pracy przy wytwarzaniu, przerobie i stosowaniu związków chromu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ ZDROWIA
z dnia 30 października 1953 r.
w sprawie higieny pracy przy wytwarzaniu, przerobie i stosowaniu związków chromu. *

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) oraz ust. 2 i 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. z 1928 r. Nr 35, poz. 325 i z 1950 r. Nr 36, poz. 330) oraz art. 2 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz. U. Nr 78, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy higieny pracy w zakładach wytwarzających związki chromu oraz w zakładach stosujących związki chromu przy galwanizacji.
§  2.
1.
Pomieszczenia zakładów, w których praca naraża pracowników na działanie związków chromu, powinny być oddzielone od innych pomieszczeń.
2.
Podłogi pomieszczeń powinny być bez szpar i pęknięć, wykonane z materiału nienasiąkliwego i posiadać spadki do odprowadzania ścieków. Podłogi powinny być codziennie zmywane strumieniem wody.
3.
Ściany pomieszczeń powinny być gładkie, o powierzchni nadającej się do zmywania wodą. Kąty łączenia ścian między sobą i z podłogą powinny być zaokrąglone. Ściany powinny być zmywane, co najmniej dwa razy na tydzień.
§  3.
Rozdrabnianie, mielenie, przesiewanie i suszenie związków chromu powinno być zhermetyzowane i zmechanizowane.
§  4.
Transport rozdrobnionych związków chromu, zasypywanie i wyładowywanie pieca oraz pakowanie gotowych produktów powinno być zmechanizowane.
§  5.
Ważenie i przesypywanie gotowych produktów związków chromu powinno odbywać się w szafach wyciągowych.
§  6.
Kadzie, w których odbywa się płukanie i przerób na mokro związków chromu, powinny być nakryte okapami, połączonymi z wyciągami mechanicznymi.
§  7.
Nad otworami pieców do prażenia związków chromu należy urządzić okapy połączone z wyciągami mechanicznymi.
§  8.
1.
Zanieczyszczone związkami chromu powietrze wydalane na zewnątrz przez urządzenia wentylacyjne, powinno być przed wypuszczeniem do atmosfery uprzednio oczyszczone.
2.
Ścieki przemysłowe przed wypuszczeniem na zewnątrz powinny być unieszkodliwione.
§  9.
Wanny do chromowania powinny w górnej części ich ścian od wewnątrz posiadać sprawnie działające wyciągi szczelinowe.
§  10.
Powierzchnia płynu w wannie do chromowania powinna być stale pokryta warstwą izolującą, np. naftą, ługiem sulfitowym, wyciągiem z korzenia mydlika lub innymi izolującymi substancjami.
§  11.
Zawartość związków chromu w powietrzu pomieszczenia pracy nie może przekraczać 0,0001 mg/l w przeliczeniu na bezwodnik kwasu chromowego.
§  12.
Przy pracach powodujących powstawanie pyłu zawierającego związki chromu, przy obsłudze wanien do chromowania i przy innych pracach, narażających na stykanie się z płynami zawierającymi związki chromu, należy używać właściwej odzieży specjalnej i odpowiednich ochron osobistych oraz respiratorów przeciwpyłowych chroniących drogi oddechowe.
§  13.
W zakładach objętych niniejszym rozporządzeniem powinny być urządzone dwie szatnie, jedna na ubranie domowe, a druga na odzież specjalną.
§  14.
1.
Między szatniami należy umieścić umywalnię i salę natryskową.
2.
Umywalki powinny mieć dopływ ciepłej wody bieżącej o temperaturze około 35o C w ilości co najmniej 10 l na pracownika dziennie. Liczba kurków powinna wynosić 1 na 5 pracowników najliczniejszej zmiany.
3.
Przy umywalni powinno być pomieszczenie natryskowe, w którym 1 sitko powinno przypadać na 10 pracowników najliczniejszej zmiany.
§  15.
1.
Do płukania gardła i nosa po pracy i w przerwach w pracy pracownicy powinni mieć do dyspozycji wodę z solą (rozczyn fizjologiczny soli 0,9 %).
2.
Przed przystąpieniem do pracy należy do nosa wpuszczać jedną kroplę tranu lub oliwy, a do rąk używać kremu ochronnego. Ręce po pracy należy dokładnie umyć, a następnie zwilżyć 5 % rozczynem tiosiarczanu sodu.
§  16.
Kandydatów do pracy przy związkach chromu wolno przyjmować jedynie na podstawie zezwolenia lekarza po uprzednim zbadaniu stanu ich zdrowia.
§  17.
1.
Pracownicy powinni pozostawać pod stałym nadzorem lekarskim i podlegać okresowym badaniom lekarskim co najmniej raz na 6 miesięcy.
2.
W razie stwierdzenia zmian chrobowych pracownicy powinni być kierowani do prac nie narażających na działanie chromu lub jego związków.
§  18.
Tekst niniejszego rozporządzenia powinien być wywieszony w pomieszczeniach pracy w miejscu widocznym i utrzymywany stale w stanie czytelnym.
§  19. 1
Dla istniejących w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zakładów pracy odracza się stosowanie następujących przepisów:

§§ 2 i 5 - na okres 18 miesięcy,

§§ 3, 4, 8 i 11 - na okres 2 lat.

§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 1 maja 1975 r. nin. rozporządzenie utraciło moc w zakresie uregulowanym rozporządzeniem Ministra Przemysłu Maszynowego z dnia 25 marca 1975 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy elektrolitycznej obróbce powierzchni (Dz.U.75.11.65) zgodnie z § 38 tego rozporządzenia.
1 § 19 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1954 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.54.17.67).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.7.22

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Higiena pracy przy wytwarzaniu, przerobie i stosowaniu związków chromu.
Data aktu: 30/10/1953
Data ogłoszenia: 08/02/1954
Data wejścia w życie: 09/02/1956, 09/08/1955, 08/02/1954