Koncesjonowanie zarobkowego przerobu surowców i półfabrykatów włókienniczych.

DEKRET
z dnia 2 maja 1953 r.
o koncesjonowaniu zarobkowego przerobu surowców i półfabrykatów włókienniczych. *

Art.  1.
1.
Koncesjonowaniu podlega zarobkowy przerób następujących surowców i półfabrykatów włókienniczych:
1)
wełny owczej żywej, martwej, garbarskiej lub wtórnej w postaci włókna luźnego, uszlachetnionego, zgrzeblonego, przędzy, nici i włóczki;
2)
bawełny w postaci włókna luźnego, uszlachetnionego, zgrzeblonego, przędzy, nici i włóczki;
3)
włókna lnianego i konopnego w postaci włókna luźnego, uszlachetnionego, zgrzeblonego, przędzy i nici;
4)
jedwabiu naturalnego w postaci oprzędów, przędzy i nici;
5)
włókna sztucznego i syntetycznego, ciągnionego (przędzy) oraz ciętego;
6)
szmat i odpadków włókienniczych wszelkiego rodzaju.
2.
Za przerób w rozumieniu ust. 1 uważa się wszelkie formy produkcji maszynowej lub ręcznej prowadzonej z własnych lub powierzonych surowców albo półfabrykatów.
Art.  2.

Koncesjonowaniu podlegają wszystkie fazy przerobu surowców i półfabrykatów włókienniczych, a w szczególności:

1)
polegające na zawodowym:
a)
praniu i sortowaniu surowca,
b)
szarpaniu szmat i odpadków,
c)
zgrzebleniu (gremplowaniu),
d)
przędzeniu, skręcaniu, cewieniu i przewijaniu,
e)
wyrabianiu tkanin surowych,
f)
farbowaniu surowca, przędzy i tkanin surowych;
2)
zawodowe:
a)
wykańczanie tkanin, folowanie i pilśnienie,
b)
dziewiarstwo,
c)
pończosznictwo.
Art.  3.
1.
Od obowiązku uzyskania koncesji zwolnione są przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielcze.
2.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Lekkiego określi zasady działalności przedsiębiorstw spółdzielczych w zakresie określonym w art. 1 i 2.
3.
Minister Przemysłu Lekkiego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła może za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zwolnić określone osoby od obowiązku uzyskania koncesji.
Art.  4.

Nie podlega koncesjonowaniu:

1) przerób surowców i półfabrykatów włókienniczych, pochodzących z własnej hodowli (uprawy) producenta, bez pomocy sił najemnych;

2) domowy ręczny przerób włóczki i nici na własne potrzeby.

Art.  5.
1.
Koncesja może być udzielona wyłącznie albo na wykonywanie usług na rzecz producentów (hodowców) surowców włókienniczych wymienionych w art. 1, albo na przerób surowców przydzielonych przez upoważnione jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.
Akt koncesji określi zakres uprawnień przedsiębiorstwa oraz warunki korzystania z tych uprawnień.
Art.  6.
1.
Koncesji udziela Minister Przemysłu Lekkiego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła na wniosek prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Minister Przemysłu Lekkiego może cofnąć udzieloną koncesję.
3.
Minister Przemysłu Lekkiego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła określi w drodze rozporządzenia tryb składania wniosków o udzielenie koncesji oraz tryb udzielania koncesji.
Art.  7.
1.
Osoby, które w dniu wejścia w życie dekretu prowadzą działalność określoną w art. 1 i 2 lub posiadają zezwolenie (koncesję) na prowadzenie takiej działalności, o ile zamierzają prowadzić dalej tę działalność, obowiązane są uzyskać koncesję na podstawie niniejszego dekretu.
2.
Osoby, które nie uzyskały koncesji w terminie 30 dni od daty wejścia w życie dekretu, obowiązane są zaprzestać działalności określonej w art. 1 i 2.
3.
Osoby, którym cofnięto koncesję, obowiązane są zaprzestać działalności w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji o cofnięciu koncesji.
Art.  8.
1.
Kto nie posiadając koncesji prowadzi działalność określoną w art. 1 i 2,

podlega karze więzienia do lat 3 i grzywny lub karze aresztu do lat 3 i grzywny.

2.
Kto narusza przepisy wydane na podstawie niniejszego dekretu lub nie stosuje się do warunków aktu koncesji,

podlega karze aresztu do jednego roku i grzywny.

3.
W przypadkach skazania za przestępstwo przewidziane w ust. 1 lub 2 sąd może orzec jako karę dodatkową przepadek surowców, półfabrykatów i wyrobów włókienniczych oraz narzędzi i środków służących do popełnienia przestępstwa.
Art.  9.

Z dniem wejścia w życie dekretu tracą moc przepisy o koncesjonowaniu przędzalń i pralń wełny.

Art.  10.

Wykonanie dekretu porucza się Ministrowi Przemysłu Lekkiego i innym właściwym ministrom.

Art.  11.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

* Z dniem 21 lipca 1958 r. dekret utracił moc w zakresie unormowanym ustawą z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nieuspołecznionej (Dz.U.58.45.224), zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 14 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.25.98

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Koncesjonowanie zarobkowego przerobu surowców i półfabrykatów włókienniczych.
Data aktu: 02/05/1953
Data ogłoszenia: 04/05/1953
Data wejścia w życie: 04/05/1953