Utworzenie Państwowej Komisji Etatów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 stycznia 1950 r.
w sprawie utworzenia Państwowej Komisji Etatów.

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Państwową Komisję Etatów, zwaną w dalszym ciągu "Komisją".
2.
Etatami w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są etaty osobowe pracowników, zatrudnionych w urzędach i władzach, w instytucjach i zakładach publiczno-prawnych oraz w organizacjach i instytucjach społecznych, korzystających z subwencji i dotacji państwowych.
§  2.
Do zakresu działania Komisji należy:

1. walka z przerostami etatów;

2. ustalanie norm zatrudnienia;

3. ustalanie typowych schematów etatów dla urzędów, władz, instytucji, zakładów i organizacji;

4. zatwierdzanie etatów i kontyngentów etatów;

5. czuwanie nad przestrzeganiem przepisów prawnych, dotyczących etatów.

§  3.
1.
Na czele Komisji stoi Prezes, powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów.
2. 1
Prezesa Komisji zastępują wiceprezesi, powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Prezesa Komisji.
§  4.
Prezes Komisji podlega Prezesowi Rady Ministrów.
§  5.
Kolegium Komisji tworzą: Prezes, dwaj wiceprezesi oraz dwaj delegaci - po jednym Ministra Skarbu i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  6.
1.
Kolegium Komisji zatwierdza corocznie, w granicach preliminarza budżetowego:
a)
etaty władz centralnych, urzędów i instytucji, z wyjątkiem Kancelarii Cywilnej Prezydenta R. P., Kancelarii Rady Państwa, Kancelarii Sejmu, Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego;
b)
etaty centralnych organów organizacji i instytucji społecznych;
c)
kontyngenty etatów pracowników administracji publicznej oraz organizacji i instytucji społecznych, którzy podlegają organom, wymienionym w lit. a) i b).
2.
W granicach kontyngentów (ust. 1 lit. c) ) organy centralne (ust. 1 lit. a) i b) ) corocznie zatwierdzają etaty pracowników organów bezpośrednio im podległych oraz ustalają dla nich kontyngenty etatów; w granicach przydzielonych im kontyngentów organy bezpośrednio podległe organom centralnym zatwierdzają etaty pracowników organów im podległych.
3.
Rada Ministrów może w drodze uchwały zlecić Komisji zatwierdzanie etatów urzędów, władz, zakładów, instytucji i organizacji wymienionych w ust. 1 lit. c).
§  7.
1.
Uchwały Kolegium Komisji mogą być zmienione na wniosek zainteresowanego ministra przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
W przypadku, gdy decyzja Prezesa Rady Ministrów nie zadowala ministra, zainteresowany minister może wnieść o rozpatrzenie sprawy przez Prezydium Rządu.
§  8.
1.
Ogólną ilość etatów i podział ich pomiędzy resorty, oddzielnie dla podległych danemu resortowi organów administracji publicznej, a oddzielnie dla organów gospodarki uspołecznionej - ustala corocznie Rada Ministrów na wniosek Prezesa Rady Ministrów, zgłoszony w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu.
2.
Co do związków samorządu terytorialnego oraz ich przedsiębiorstw i zakładów Rada Ministrów dokonuje ustalenia (ust. 1) w porozumieniu z Radą Państwa.
§  9.
Prezes Rady Ministrów może w drodze zarządzenia ogłoszonego w Monitorze Polskim powołać terenowe organy Komisji albo też zobowiązać do pełnienia ich funkcji inne organy administracji publicznej.
§  10.
1.
Organizację wewnętrzną Komisji określi statut nadany przez Prezesa Rady Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i Ministrem Skarbu.
2.
Tryb działania Komisji i jej organów terenowych oraz zasady współdziałania z Prezydium Rady Ministrów, Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i ministerstwami ustali regulamin nadany przez Prezesa Rady Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu.
§  11.
1.
Wszystkie organy administracji publicznej i gospodarki uspołecznionej oraz organizacje i instytucje społeczne obowiązane są na żądanie Komisji i jej organów terenowych udzielać niezbędnych wiadomości i materiałów.
2.
Organy administracji publicznej oraz organizacje i instytucje społeczne obowiązane są umożliwić Komisji i jej organom kontrolę etatów na miejscu.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrowi Skarbu.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.
1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 maja 1954 r. (Dz.U.54.24.87) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 1954 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.5.39

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Państwowej Komisji Etatów.
Data aktu: 20/01/1950
Data ogłoszenia: 17/02/1950
Data wejścia w życie: 17/02/1950, 01/01/1950