Moc dowodowa planów i dokumentów przy ustalaniu granic nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 10 listopada 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości o mocy dowodowej planów i dokumentów przy ustalaniu granic nieruchomości.

Na podstawie art. 6 ust. 3 dekretu z dnia 13 września 1946 r. o rozgraniczeniu nieruchomości (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 298) oraz art. 7 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Moc dowodową przy ustalaniu granic nieruchomości mają:
a)
jako plany - mapy katastralne, plany oraz mapy pomiarowe,
b)
jako inne dokumenty - zarysy, szkice polowe, dzienniki i rejestry (wykazy) pomiarowe, wyciągi z operatów katastralnych, wykazy obliczeń współrzędnych, ponadto prawomocne orzeczenia administracyjne i sądowe oraz odpisy ksiąg wieczystych i akta notarialne, jeżeli zawierają dane niezbędne do ustalenia granic.
2.
Moc dowodową nają także należycie uwierzytelnione kopie dokumentów wymienionych w ustępie poprzedzającym.
§  2.
1.
Zarysy, szkice polowe, dzienniki i rejestry (wykazy) pomiarowe, wyciągi z operatów katastralnych, wykazy obliczeń współrzędnych mają moc dowodową, jeżeli:
a)
stanowią one całość lub jedną z części składowych zbroszurowanego (skompletowanego) operatu pomiarowego lub katastralnego bądź załącznik do takiego operatu,
b)
operat zbroszurowany lub jego część składowa niezbroszurowana bądź załącznik są podpisane przez wykonawcę albo sporządzającego operat i gdy można ustalić bezpośrednio datę jego sporządzenia,
c)
z treści dokumentu można stwierdzić lub domniemywać w sposób nie budzący wątpliwości, że został on sporządzony w wyniku dokonania pomiarów na gruncie i służył w celu sporządzenia planu nieruchomości, której granice są ustalane, lub nieruchomości z nią bezpośrednio sąsiadującej.
2.
Kopie planów i dokumentów wymienionych w ustępie poprzedzającym powinny być należycie uwierzytelnione, a wyciągi i wyrysy powinny ponadto zawierać wzmiankę ze wskazaniem, kto i kiedy oryginał sporządził.
3.
Kopie dokumentów wymienionych w ust. 1 powinny poza tym zawierać wyraźne stwierdzenie, że oryginały odpowiadają przepisom tegoż ustępu.
§  3.
Plany wymienione w § 1 ust. 1 pkt a) i dokumenty wymienione w § 2 ust. 1 posiadają moc dowodową przy ustalaniu granic nieruchomości tylko wówczas, gdy zostały sporządzone przez niżej wymienione osoby, władze lub urzędy:
a)
Główny Urząd Pomiarów Kraju i organa jemu podległe,
b)
organa pomiarowe władz ziemskich, które dokonały pomiarów na mocy przepisów o przebudowie ustroju rolnego,
c)
b. urzędy katastralne lub b. organa katastru urzędów skarbowych,
d)
organa pomiarowe przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe dokonujące pomiarów na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 września 1932 r. o wpisywaniu do ksiąg hipotecznych na rzecz Skarbu Państwa prawa własności nieruchomości państwowych będących w zarządzie przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe (Dz. U. R. P. Nr 81, poz. 714),
e)
osoby wymienione w art. 18 § 2 prawa o postępowaniu wywłaszczeniowym z dnia 24 września 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr 86, poz. 776),
f)
organa pomiarowe Ministerstw: Komunikacji, Przemysłu i Handlu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa oraz Żeglugi, wykonujące pomiary stosowane i posiadające uprawnienia z mocy przepisów rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 1946 r. o uwierzytelnianiu planów i dokumentów mierniczych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 167),
g)
mierniczych górniczych, którzy dokonali pomiarów w zakresie objętym przepisami prawa górniczego (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr 85, poz. 654, z 1938 r. Nr 91, poz. 627, z 1946 r. Nr 2, poz. 15 oraz z 1947 r. Nr 24, poz. 93 i Nr 65, poz. 383),
h)
b. organa pomiarowe zarządów miejskich w czasie do dnia 31 sierpnia 1939 r., o ile wówczas pozostawały one pod kierownictwem mierniczych przysięgłych,
i)
mierniczych przysięgłych, którzy dokonali pomiarów po dniu 24 września 1925 r.,
j)
b. mierniczych, upoważnionych na mocy art. 25 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o mierniczych przysięgłych (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr 46, poz. 454) przez Ministra reform Rolnych do wykonywania prac pomiarowych związanych z przebudową ustroju rolnego, w okresie do dnia 31 grudnia 1930 r.,
k)
b. geometrów przysięgłych na obszarze ziem b. zaboru rosyjskiego w okresie do dnia 31 sierpnia 1915 r. oraz w okresie pomiędzy 1 grudnia 1918 r. a dniem 23 września 1925 r.
l)
b. geometrów przysięgłych na obszarze ziem b. zaboru pruskiego i geometrów cywilnych, upoważnionych rządowo na obszarze b. zaboru austriackiego, w okresie do dnia 23 września 1925 r.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.55.439

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Moc dowodowa planów i dokumentów przy ustalaniu granic nieruchomości.
Data aktu: 10/11/1948
Data ogłoszenia: 29/11/1948
Data wejścia w życie: 29/11/1948