Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży nieruchomości oraz robót budowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 1 grudnia 1947 r.
w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży nieruchomości oraz robót budowlanych.

Na podstawie art. 24 ust. 1 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 25, poz. 99) oraz art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 174) zarządzam, co następuje:
§  1.
Wprowadza się obowiązek wpłacania przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy, przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 20 stycznia 1946 r. w sprawie obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 50).
§  2.
1.
Do wpłacania przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy obowiązani są:
1)
podatnicy podatku dochodowego, którzy osiągają nadwyżki ze sprzedaży nieruchomości gruntowych i budynkowych bądź ich części z wyjątkiem gospodarstw rolnych (art. 8 ust. 4 lit. a) dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym);
2)
podatnicy podatku dochodowego, którzy wykonują umowy o roboty budowlane lub inne prace związane z robotami budowlanymi albo sporządzają plany budowlane na rzecz:
a)
władz i urzędów państwowych lub samorządowych, przedsiębiorstw państwowych i samorządowych albo przedsiębiorstw pozostających pod zarządem państwowym lub samorządowym,
b)
instytucji publicznych i zrzeszeń, które korzystają z gwarancyj, kredytów lub subwencyj państwowych,

jeżeli należność według zawartej umowy o świadczenie przekracza kwotę 1.000.000 zł.

2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przedsiębiorstw państwowych i związków samorządu terytorialnego ani przedsiębiorstw i majątków pozostających pod zarządem państwowym lub związków samorządu terytorialnego.
§  3.
Podstawę obliczenia przedpłaty stanowi:
1)
u podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 nadwyżka prowizorycznie obliczona na podstawie danych, przedstawionych przez podatnika, przy zastosowaniu przepisów art. 8 ust. 6 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 25, poz. 99) oraz § 16 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 20 marca 1947 r. w sprawie wykonania dekretu o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 136);
2)
u podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2 suma każdorazowo wypłacona im na poczet należności, wynikającej z umowy o świadczenia przewidziane w tym przepisie.
§  4.
Wysokość przedpłat wynosi:
1)
dla podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 kwotę wynikającą z zastosowania do nadwyżki obliczonej zgodnie z § 3 pkt 1) stopy podatku według skali art. 18 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 25, poz. 99) odpowiadającej wysokości nadwyżki;
2)
dla podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2):
a)
3% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 3 pkt 2 - dla spółdzielni należących do związku rewizyjnego;
b)
20% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 3 pkt 2 - dla osób sporządzających plany budowlane;
c)
5% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 3 pkt 2 - dla pozostałych podatników.
§  5.
1.
Do obliczenia i pobrania przedpłaty na poczet zaliczek na podatek dochodowy obowiązani są następujący płatnicy:
1)
od podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 - notariusze przy sporządzaniu zeznawanych przed nimi aktów sprzedaży;
2)
od podatników wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2 władze i urzędy państwowe oraz samorządowe, przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe, przedsiębiorstwa pozostające pod zarządem państwowym lub samorządowym oraz instytucje publiczne i zrzeszenia, które korzystają z gwarancyj, kredytów lub subwencyj państwowych - przy każdej wypłacie sumy na poczet należności wynikającej z umowy o świadczenie przewidziane w § 2 ust. 1 pkt 2.
2.
Jeżeli wykonującym roboty budowlane bądź inne prace związane z robotami budowlanymi lub sporządzającym plany budowlane jest spółka jawna lub spółka komandytowa, służy spółce prawo wskazania, w jaki sposób suma przedpłaty ma być rozłożona na konta spólników. Wniosek w tym przedmiocie powinien być złożony na piśmie przy odbiorze należności i powinien wskazywać urzędy skarbowe, którym poszczególne kwoty mają być przekazane. W przypadku niezłożenia wniosku cała suma przedpłaty podlega przekazaniu urzędowi skarbowemu właściwemu według siedziby spółki, który rozkłada ją na spólników w myśl zasad ustalonych w art. 16 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o podatku dochodowym.
§  6.
1.
Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek dochodowy, pobrane od podatników, obowiązani są płatnicy wymienieni w § 5 ust. 1 wpłacić do właściwej dla podatnika w sprawach podatku dochodowego władzy podatkowej w terminach następujących:
1)
notariusze, jeżeli chodzi o kwoty zapisane do wykazu wpływów od dnia 1 do 7 każdego miesiąca - w dniu 8 danego miesiąca, zapisane w czasie od 8 do 14 - w dniu 15 danego miesiąca, zapisane w czasie od 15 do 21 - w dniu 22 danego miesiąca, zapisane w czasie od 22 do końca miesiąca - w dniu 1 miesiąca następnego;
2)
płatnicy wymienieni w § 5 ust. 1 pkt 2, jeżeli chodzi o przedpłaty pobrane w czasie od 1 do 10 każdego miesiąca - do dnia 15 danego miesiąca, pobrane w czasie od 11 do 20 - do dnia 25 danego miesiąca, pobrane w czasie od 21 do końca miesiąca - do dnia 5 miesiąca następnego.
2.
Płatnicy obowiązani do pobrania przedpłat mają obowiązek przy wpłacaniu przedpłat składać właściwym władzom podatkowym wykazy wskazujące wysokość, podstawę i sposób obliczenia przedpłat.
§  7.
1.
Wpłacone do właściwej władzy podatkowej kwoty przedpłaty podlegają zarachowaniu na poczet zaliczki na podatek dochodowy należnej za dany miesiąc zgodnie z rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 20 stycznia 1946 r. w sprawie obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 50).
2.
Wpłacanie przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy na podstawie niniejszego rozporządzenia nie zwalnia podatników od obowiązków określonych rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 20 stycznia 1946 r. w sprawie obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 50). Kwotę wpłaconych w ubiegłym miesiącu przedpłat podatnicy potrącają z kwoty należnych zaliczek miesięcznych, czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę w składanych deklaracjach.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1948 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.75.481

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży nieruchomości oraz robót budowlanych.
Data aktu: 01/12/1947
Data ogłoszenia: 22/12/1947
Data wejścia w życie: 01/01/1948