Polski Komitet Żywnościowy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA APROWIZACJI
z dnia 25 listopada 1947 r.
o Polskim Komitecie Żywnościowym.

Na podstawie art. 3 ust. 2 i art. 4 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządzam, co następuje:
§  1.
Powołuje się przy Ministrze Aprowizacji Polski Komitet Żywnościowy.
§  2.
Do zakresu działania Polskiego Komitetu Żywnościowego należy:
a)
opracowywanie zasad racjonalnego żywienia ludności i przedstawianie Ministrowi Aprowizacji własnych wniosków mających na celu realizację tych zasad oraz wniosków w tym zakresie innych instytucji, organizacji społecznych i władz,
b)
podejmowanie prac specjalnych, zleconych przez Ministra Aprowizacji, oraz wydawanie opinii na życzenie innych władz, instytucji i organizacji z zakresu spraw żywienia ludności,
c)
utrzymywanie kontaktów z zagranicą w sprawach żywienia ludności za pośrednictwem właściwych organów państwowych, międzynarodowych i społecznych.
§  3.
Komitet obraduje na zebraniach plenarnych oraz w sekcjach. Tworzy się następujące sekcje:
a)
sekcja I - norm, do których należy opiniowanie i opracowywanie norm wyżywienia ludności na podstawie badań krajowych i zagranicznych,
b)
sekcja II - badań, do której należy organizowanie badań terenowych nad stanem wyżywienia i sposobami żywienia ludności,
c)
sekcja III - środków spożywczych, do której należy zagadnienie racjonalnej gospodarki środkami spożywczymi, organizowanie badań środków spożywczych, badań metod stosowanych w przetwórstwie przemysłowym i domowym oraz opracowywanie właściwych sposobów sporządzania posiłków.

Na wniosek przewodniczącego Minister Aprowizacji może powołać do życia czasowo lub na stałe inne sekcje i określać ich zakres pracy.

Przewodniczącego Komitetu o przewodniczących sekcji powołuje i zwalnia Minister Aprowizacji.

§  4.
W skład Komitetu wchodzą następujące osoby powołane przez Ministra Aprowizacji:
a)
co najmniej 6-ciu przedstawicieli nauki i rzeczoznawców po połowie spośród higienistów i ekonomistów,
b)
po jednym przedstawicielu Centralnej Komisji Związków Zawodowych, Związku Samopomocy Chłopskiej, Społeczno-Obywatelskiej Ligi Kobiet, Związku Gospodarczego Spółdzielni R.P. "Społem", Związku Rewizyjnego Spółdzielni R.P., Naczelnej Rady Zrzeszeń Kupieckich R.P. oraz w miarę potrzeby innych zainteresowanych organizacji.

Ponadto do Komitetu wchodzą po jednym przedstawiciele ministrów: Obrony Narodowej, Rolnictwa i Reform Rolnych, Oświaty, Pracy i Opieki Społecznej, Zdrowia, Przemysłu i Handlu, Aprowizacji oraz po jednym przedstawicielu Centralnego Urzędu Planowania, Głównego Urzędu Statystycznego, Państwowego Zakładu Higieny i Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego.

Przewodniczący Komitetu z inicjatywy własnej lub na wniosek przewodniczącego sekcji może zapraszać do współpracy, a w szczególności do opracowania pewnych zagadnień specjalnych rzeczoznawców z głosem doradczym.

§  5.
Przewodniczący Komitetu ustala terminy posiedzeń plenarnych i zebrań sekcji oraz czuwa nad całokształtem pracy.

Obsługę biurową Komitetu zapewni Minister Aprowizacji spośród personelu Ministerstwa Aprowizacji.

Regulamin Komitetu zatwierdza Minister Aprowizacji na wniosek przewodniczącego Komitetu.

§  6.
Członkowie Komitetu sprawują swe czynności bezpłatnie. Minister Aprowizacji może jednak na wniosek przewodniczącego Komitetu przyznać osobom referującym na zebraniach wynagrodzenie za prace szczególne.

Zamiejscowym członkom Komitetu Ministerstwo Aprowizacji wypłacać będzie diety i zwracać koszty przejazdu według norm obowiązujących dla funkcjonariuszów państwowych, pobierających uposażenie grupy V (piątej).

§  7.
Wydatki związane z funkcjonowaniem Komitetu pokrywa się z budżetu Ministerstwa Aprowizacji. Wydatki związane z przeprowadzeniem prac szczególnych mogą być pokrywane również przez inne zainteresowane ministerstwa, urzędy, instytucje lub organizacje.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.74.472

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Polski Komitet Żywnościowy.
Data aktu: 25/11/1947
Data ogłoszenia: 16/12/1947
Data wejścia w życie: 16/12/1947