Zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 15 listopada 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Sprawiedliwości, Zdrowia, Odbudowy oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zawiadomień o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 28 października 1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 403) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym jest mowa o dekrecie, rozumie się przez to dekret z dnia 28 października 1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 403).
§  2.
1.
Za zajęcia zarobkowe, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, uważać należy wykonywanie prywatno-prawnych, zawodowych i odpłatnych świadczeń rzeczy lub usług w rozumieniu art. 1 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23) oraz §§ 2-9 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 grudnia 1946 r. w sprawie wykonania dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 15, poz. 58).
2.
Zwolnienie od obowiązku zawiadomienia, przewidziane w art. 2 dekretu, nie rozciąga się na osoby wykonujące zajęcia zarobkowe, zwolnione całkowicie lub częściowo od podatku obrotowego z mocy art. 22 dekretu o podatku obrotowym.
§  3.
1.
Zawiadomienie o prowadzeniu przemysłu lub wykonywaniu innych zajęć zarobkowych wnosi się bezpośrednio do właściwych władz określonych w art. 1 ust. 1 i 2 dekretu, a odnośnie osób, objętych organizacjami samorządu gospodarczego, za pośrednictwem tych organizacji (izb przemysłowo-handlowych, izb rzemieślniczych).
2.
Przedsiębiorstwa posiadające dwa lub więcej oddzielnych zakładów winny dokonać zawiadomień o każdym z tych zakładów osobno.
3.
Właściwość miejscową władzy przemysłowej określa się podług miejsca, w którym przedsiębiorstwo lub zajęcie zarobkowe jest prowadzone. Jeżeli prowadzenie przedsiębiorstwa lub zajęcia zarobkowego nie jest związane ze stałą siedzibą, właściwa miejscowo jest władza, w której okręgu osoba obowiązana do zawiadomienia ma zamieszkanie. Jeżeli przedsiębiorstwo posiada dwa lub więcej oddzielnych zakładów, zawiadomienie o każdym z nich wnosi się do władzy przemysłowej dla niego właściwej.
§  4.
1.
W zawiadomieniu należy podać:
a)
imię, nazwisko, wiek, przynależność państwową i miejsce zamieszkania osoby obowiązanej do złożenia zawiadomienia,
b)
przedmiot przemysłu lub rodzaj zajęcia zarobkowego,
c)
miejsce prowadzenia przemysłu lub zajęcia zarobkowego,
d)
firmę, pod jaką prowadzi się przemysł lub zajęcie zarobkowe,
e)
oznaczenie sądu rejestrowego i numer rejestru handlowego, do którego wpisane jest przedsiębiorstwo,
f)
wskazanie organizacji samorządu zawodowego lub gospodarczego, do której należy obowiązany.
2.
Co do spółek należy ponadto podać dane określone w ust. 1 pkt a) co do każdego z członków zarządu osoby prawnej, a w spółkach nie będących osobą prawną - co do każdego spólnika.
§  5.
1.
Do zawiadomienia należy załączyć:
a)
posiadaną kartę rejestracyjną (art. 6 dekretu o podatku obrotowym) w odpisie poświadczonym przez obowiązanego do zawiadomienia,
b)
dowód wniesienia opłaty, określonej w rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu oraz Skarbu z dnia 15 listopada 1947 roku w sprawie wysokości opłat, związanych z dokonaniem zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 443), lub oświadczenie o zwolnieniu od opłat na zasadzie art. 4 dekretu.
2.
Zawiadomienie, do którego nie dołączono dowodu wymienionego w ust. 1 pkt b), podlega zwrotowi i uważa się za niewniesione.
§  6.
1.
Przepisów §§ 4 i 5 nie stosuje się do przedsiębiorstw państwowych i przedsiębiorstw samorządu terytorialnego, o ile są prowadzone w zarządzie przedsiębiorstw państwowych i samorządu terytorialnego, ani do przedsiębiorstw znajdujących się pod zarządem państwowym lub samorządowym.
2.
W zawiadomieniach tych przedsiębiorstw należy podać:
a)
firmę lub oznaczenie przedsiębiorstwa lub zakładu,
b)
przedmiot przedsiębiorstwa lub zakładu,
c)
miejsce położenia przedsiębiorstwa lub zakładu,
d)
oznaczenie organizacji nadrzędnej, której jest podporządkowane przedsiębiorstwo lub zakład,
e)
imiona i nazwiska członków dyrekcji bądź kierowników przedsiębiorstwa lub zakładu oraz oznaczenie władzy powołującej te osoby.
§  7.
Ustanawia się następujące terminy do wnoszenia zawiadomień:
a)
dla osób prowadzących przemysł - do dnia 10 grudnia 1947 r.,
b)
dla osób prowadzących przemysł rzemieślniczy - do dnia 20 grudnia 1947 r.,
c)
dla wszystkich pozostałych osób - do dnia 31 grudnia 1947 r.
§  8.
1.
Dowodem wykonania obowiązku, wynikającego z art. 1 dekretu, jest zaświadczenie, wydane przez właściwe władze wymienione w art. 1 dekretu.
2.
Zaświadczenie winno zawierać:
a)
oznaczenie władzy, która zaświadczenie wydaje,
b)
datę i numer zaświadczenia,
c)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania osoby, która złożyła zawiadomienie,
d)
oznaczenie firmy, pod jaką prowadzony jest przemysł lub wykonywane jest zajęcie zarobkowe,
e)
przedmiot i miejsce prowadzenia przemysłu lub zajęcia zarobkowego,
f)
wysokość wniesionej opłaty,
g)
stwierdzenie, że zaświadczenie nie stanowi dowodu uprawnienia do prowadzenia przemysłu lub wykonywania zajęcia.
§  9.
1.
Organizacje samorządu gospodarczego prześlą w terminie 2-tygodniowym od dnia upływu terminu określonego w § 7 władzom przemysłowym pierwszej instancji otrzymane zawiadomienia wraz z załącznikami.
2.
W terminie miesięcznym od dnia upływu terminu określonego w § 7 organizacje samorządu zawodowego prześlą władzom przemysłowym drugiej instancji wykaz członków, którzy wykonując zajęcie zarobkowe określone w art. 1 dekretu nie dopełnili obowiązku zawiadomienia.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.71.442

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.
Data aktu: 15/11/1947
Data ogłoszenia: 22/11/1947
Data wejścia w życie: 22/11/1947