Ochrona rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 12 sierpnia 1947 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt a) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 listopada 1936 r. o regulowaniu połowów ryb morskich (Dz. U.R.P. Nr 84, poz. 586) w związku z art. 6 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządzam, co następuje:
§  1.
Na Zalewie Szczecińskim zabrania się połowu niżej wymienionych ryb, o ile długość ich, mierzona od początku głowy do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej, wynosi mniej niż:
a)
u łososia (Salmo salar L.) - 45 cm
b)
u troci (Salmo trutta L.) - 45 "
c)
u węgorza (Anguilla anguilla L.) - 35 "
d)
u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) - 35 "
e)
u szczupaka (Esox lucius L.) - 30 "
f)
u leszcza (Abramis brama L.) - 25 "
g)
u lina (Tinca tinea L.) - 20 "
h)
u certy (Abramis vimba Heck) - 20 "
§  2.
Na Zalewie Szczecińskim w pasie przybrzeżnym używanie wszelkiego rodzaju narzędzi ruchomych (włoków, niewodów, drygawic, slępów itp.), służących do połowu ryb przez ciągnienie, wleczenie, suwanie po wodzie lub dnie, oraz używanie narządzi, służących do połowu przez nagonkę, jest wzbronione w czasie ochronnym.

Naczelnik Morskiego Urzędu Rybackiego w Szczecinie oznacza czas ochronny w pasie przybrzeżnym na okres:

a)
od 15 kwietnia do 31 maja lub
b)
od 1 maja do 15 czerwca,

w zależności od warunków klimatycznych danego roku.

O wyznaczonym terminie ogłasza się w sposób przyjęty przez władze rybackie.

Naczelnik Morskiego Urzędu Rybackiego w Szczecinie określa i wyznacza w sposób przyjęty granice pasa przybrzeżnego (ust. 1).

§  3.
Używanie do rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim statków i łodzi, zaopatrzonych w silniki o mocy powyżej 25 KM, jest wzbronione.

Zabrania się dokonywania połowu włokiem dennym bez skrzydeł, przy którym wejście do worka sietnego rozparte jest za pomocą drąga, wleczonego wraz z włokiem po dnie.

§  4.
Najniższy dopuszczalny wymiar oczek sieci, mierząc w stanie mokrym od środka jednego do środka drugiego węzła, ustala się dla:
w matni w skrzydle
a) włoków jesiennych do połowu wszelkich ryb 25 mm 28 mm
b) włoków letnich do połowu wszelkich ryb 20 " 25 "
c) włoków śledziowych 15 " 18 "
d) żaków na węgorze 13 " -
e) " " inne ryby 25 " -
§  5.
W rozumieniu niniejszego rozporządzenia Jezioro Dąbskie jest częścią Zalewu Szczecińskiego.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.60.335

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ochrona rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.
Data aktu: 12/08/1947
Data ogłoszenia: 20/09/1947
Data wejścia w życie: 20/09/1947