Obowiązek uzyskania zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 22 sierpnia 1947 r.
w sprawie obowiązku uzyskania zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zezwoleniach na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 220) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie zarobkowych czynności handlowych wymaga uprzedniego zezwolenia władz przemysłowych.
2.
Od obowiązku uzyskania zezwolenia zwolnione są:
a)
przedsiębiorstwa państwowe, samorządu terytorialnego i spółdzielnie, o ile prowadzone są w zarządzie przedsiębiorstw państwowych, samorządu terytorialnego albo spółdzielni,
b)
przedsiębiorstwa znajdujące się pod zarządem państwowym,
c)
spółki handlowe, w których więcej niż połowa kapitału zakładowego należy do Skarbu Państwa lub przedsiębiorstw państwowych,
d)
zakłady przemysłowe i rzemieślnicze, jeżeli dokonują sprzedaży własnych wyrobów z pomieszczeń ściśle złączonych z zakładem wytwórczym, o ile nie mają obowiązku wykupienia oddzielnej karty rejestracyjnej (art. 9 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23).
3.
Nie wymaga również zezwolenia sprzedaż przez właściciela lub posiadacza gospodarstwa rolnego wytworów jego gospodarstwa.
§  2.
Obowiązek uzyskania zezwolenia dotyczy również przedsiębiorstw handlowych i osób, wykonywających zawodowo czynności handlowe na podstawie zezwoleń i koncesji opartych na przepisach szczególnych.
§  3.
Prowadzenie istniejących w dniu wejścia w życie rozporządzenia niniejszego przedsiębiorstw handlowych i dalsze wykonywanie zawodowe czynności handlowych dozwolone jest pod warunkiem złożenia w terminie do dnia 15 listopada 1947 r. podania o zezwolenie na prowadzenie przedsiębiorstwa albo na zawodowe wykonywanie czynności handlowych oraz opłat, określonych w rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu oraz Skarbu z dnia 22 sierpnia 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 312).
§  4.
1.
Do końca 1947 r., a na Ziemiach Odzyskanych do końca 1948 r., dozwolone jest zakładanie nowych przedsiębiorstw handlowych i rozpoczęcie zawodowego wykonywania czynności handlowych przed uzyskaniem zezwolenia pod warunkiem uprzedniego wniesienia podania do właściwej władzy oraz opłat.
2.
Nie dotyczy to przedsiębiorstw handlu zagranicznego i wykonywania czynności handlowych w zakresie handlu zagranicznego, jak również przedsiębiorstw handlu hurtowego i wykonywania czynności zarobkowych w zakresie tego handlu.
3.
Kto zamierza otworzyć przedsiębiorstwo handlowe lub przystąpić do zawodowego zarobkowego wykonywania czynności handlowych, winien ponadto jednocześnie z opłatami złożyć właściwemu urzędowi skarbowemu oświadczenie na piśmie, że ani sam ani jego małżonek, ani też jego krewni wstępni, zstępni lub rodzeństwo, ani też osoby spokrewnione w tym samym stopniu z jego małżonkiem, ani też żadna osoba, z którą zawarli umowę spółki, nie prowadzili w dniu ogłoszenia tego rozporządzenia przedsiębiorstwa handlowego i nie wykonywali zawodowo zarobkowych czynności handlowych.
4.
Przepis ust. 3 nie dotyczy osób, które zamierzają otworzyć przedsiębiorstwo handlowe lub wykonywać zarobkowo czynności handlowe na Ziemiach Odzyskanych.
§  5.
W przypadku niezłożenia podania wraz z wymaganymi załącznikami w terminie przewidzianym w § 3 przedsiębiorstwo winno zaprzestać działalności najpóźniej w ostatnim dniu terminu, wyznaczonego dla składania podań.
§  6.
Kto prowadzi przedsiębiorstwo handlowe albo trudni się zawodowo wykonywaniem czynności handlowych, nie posiadając ważnego zezwolenia lub nie dopełniwszy warunków, określonych w §§ 3 i 4, podlega karze przewidzianej w art. 27 prawa o wykroczeniach, jeżeli tym samym czynem nie zostały naruszone jednocześnie przepisy zagrożone wyższą karą.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.57.310

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek uzyskania zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych.
Data aktu: 22/08/1947
Data ogłoszenia: 01/09/1947
Data wejścia w życie: 01/09/1947