Wygląd zewnętrzny pojazdów mechanicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: KOMUNIKACJI, ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ i ZIEM ODZYSKANYCH.
z dnia 24 maja 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego o wyglądzie zewnętrznym pojazdów mechanicznych.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 7 października 1921 r. o przepisach porządkowych na drogach publicznych (Dz. U. R. P. Nr 89, poz. 656) z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr 18, poz. 151 i z 1934 r. Nr 110, poz. 976) oraz art. 2 pkt 4 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o organizacji administracji i gospodarki motoryzacyjnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pojazdy mechaniczne, przeznaczone do zarobkowego przewozu osób, powinny być, niezależnie od oznaczeń przewidzianych w obowiązujących przepisach, pomalowane w sposób następujący:
1)
dolne części nadwozi autobusów i samochodów osobowych oraz skrzynie samochodów ciężarowych, dopuszczonych do przewozu osób, i dolne części budek kierowców tych samochodów zarejestrowanych na:
a)
przedsiębiorstwo państwowe "Państwowa Komunikacja Samochodowa" - barwą zieloną,
b)
inne przedsiębiorstwa państwowe - barwą granatową,
c)
przedsiębiorstwa samorządowe - barwą czerwoną,
d)
osoby prywatne - barwą brązową;
2)
górne części nadwozi autobusów i samochodów osobowych oraz budek kierowców samochodów ciężarowych - aż do listwy podokiennej - barwą kości słoniowej.
2.
Nadwozia pojazdów wymienionych w ust. 1 mogą posiadać pasy o barwie dowolnej, lecz sharmonizowanej z całością, a odcinające zasadnicze barwy, opisane w ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Otwarte nadwozia autobusów i samochodów osobowych oraz otwarte skrzynie samochodów ciężarowych, dopuszczonych do zarobkowego przewozu osób, powinny być pasem barwy kości słoniowej, umieszczonym na wysokości wskazanej w ust. 1 pkt 2, przy czym szerokość pasa nie może być mniejsza aniżeli 20 cm na autobusach i samochodach ciężarowych, a 10 cm na samochodach osobowych.
4.
Przepisy ust. 1, 2 i 3 nie dotyczą autobusów i trolleybusów przedsiębiorstw komunikacyjnych związków samorządowych i międzykomunalnych, jeżeli posiadają ustalone barwy odmienne.
§  2.
1.
Wszystkie pojazdy mechaniczne do przewozu zarobkowego osób powinny być oznaczone nazwiskiem uprawnionego do przewozu bądź nazwą lub skrótem nazwy przedsiębiorstwa, umieszczonym po obu stronach nadwozia na pasie podokiennym lub na jego wysokości; obok nazwiska lub nazwy przedsiębiorstwa może być umieszczone jego godło. Skróty nazw i godła podlegają zatwierdzeniu przez właściwą wojewódzką władzę administracji ogólnej.
2.
Na pojazdach mechanicznych, przeznaczonych do zarobkowego przewozu towarów, powinny być ponadto umieszczone napisy, oznaczające dozwolony zasięg przewozów. Napisy te o treści ustalone przez władzę wydającą koncesję powinny być namalowane w obramowaniu po obu stronach skrzyni za pomocą liter o wysokości co najmniej 8 cm i grubości linii 1 cm.
§  3.
Na samochodach ciężarowych, na które zostały wydane potwierdzenia zgłoszenia niezarobkowego przewozu osób, powinny być umieszczone po obu stronach nadwozia tablice o wymiarach 50 X 30 cm z napisami wskazującymi charakter przewozu i ewentualnie jego trasę (obszar).
§  4.
1.
Autobusy oraz samochody ciężarowe, nie przeznaczone do zarobkowego przewozu, powinny być zaopatrzone w umieszczone z prawej strony pojazdu napisy o wymiarach przynajmniej 18 X 24 cm zawierające czytelnie wypisane imię, nazwisko i miejsce zamieszkania właściciela bądź nazwę i adres firmy.
2.
Pojazdy wymienione w ust. 1, jeżeli stanowią własność Skarbu Państwa powinny być oznaczone w sposób jednolity wskazujący przynależność do odnośnego działu administracji państwowej, ustalony przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze nie dotyczy pojazdów mechanicznych władz i oddziałów wojskowych i bezpieczeństwa publicznego.
§  6. 1
Pojazdy mechaniczne, dopuszczone do ruchu na drogach publicznych przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego, powinny być przystosowane do wymagań rozporządzenia niniejszego w ciągu 3-ch miesięcy od daty jego ogłoszenia. Termin powyższy w przypadkach uzasadnionych względami gospodarczymi może być przedłużony zarządzeniem Ministra Komunikacji.
§  7.
Pojazdy mechaniczne, przeznaczone do przewozów zarobkowych, nie mogą być bez zgody władzy, która udzieliła koncesji, zaopatrzone w jakiekolwiek napisy reklamowe bądź inne znaki i napisy zewnętrzne, aniżeli wymienione w niniejszym rozporządzeniu.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1948 r. (Dz.U.48.13.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1948 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.45.233

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wygląd zewnętrzny pojazdów mechanicznych.
Data aktu: 24/05/1947
Data ogłoszenia: 20/06/1947
Data wejścia w życie: 20/06/1947