Dodatkowe wynagrodzenie wykładowców szkół i kursów wojskowych za prace w godzinach nadliczbowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 grudnia 1946 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o dodatkowym wynagrodzeniu wykładowców szkół i kursów wojskowych za prace w godzinach nadliczbowych.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 14 lutego 1946 r. o uposażeniu wojskowych (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 59) w brzmieniu ustalonym dekretem z dnia 19 sierpnia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 260) zarządza się, co następuje:
§  1.
Oficerom - etatowym wykładowcom szkół i kursów wojskowych, którym poza pracą obowiązkową w ramach ogólnie przyjętych norm w wojsku w czasie pokojowym zlecono prace związane z nauczaniem w godzinach nadliczbowych, przyznaje się za każdą faktycznie odbytą godzinę pracy dodatkowe wynagrodzenie wynoszące w szkołach i kursach wojskowych:
a)
dla oficerów sztabowych:

zajmującym etatowe stanowisko st. wykładowcy, 150 zł

zajmującym etatowe stanowisko wykładowcy, 125 zł

zajmującym etatowe stanowisko instruktora, 100 zł

b)
dla oficerów młodszych:

zajmującym etatowe stanowisko st. wykładowcy, 125 zł

zajmującym etatowe stanowisko wykładowcy, 100 zł

zajmującym etatowe stanowisko instruktora, 80 zł

c)
kształcących na oficerów:

zajmującym etatowe stanowisko st. wykładowcy, 100 zł

zajmującym etatowe stanowisko wykładowcy, 80 zł

zajmującym etatowe stanowisko instruktora, 60 zł

§  2.
Jako normę miesięczną pracy obowiązkowej wykładowców i instruktorów ustala się w szkołach i na kursach wojskowych:
a)
dla oficerów sztabowych:

st. wykładowca, 66 godz.

wykładowca, 72 godz.

instruktor, 72 godz.

b)
dla oficerów młodszych:

st. wykładowca, 72 godz.

wykładowca, 78 godz.

instruktor, 80 godz.

c)
, kształcących na oficerów:

st. wykładowca, 78 godz.

wykładowca, 80 godz.

instruktor, 90 godz.

§  3.
Do normy miesięcznej pracy obowiązkowej wykładowców i instruktorów zalicza się prace związane z zajmowanym stanowiskiem etatowym, a to:
a)
wykłady i zajęcia według rozkładu zajęć szkoły,
b)
konsultacje, repetycje, egzaminy według rozkładu zajęć szkoły,
c)
udział w charakterze pomocnika w ćwiczeniach przeprowadzanych przez innego wykładowcę, o ile udział ten jest nakazany rozkazem,
d)
udział w pracach pokazowych lub naukowych w laboratoriach, warsztatach i w terenie w charakterze kierownika lub pomocnika,
e)
udział w przygotowaniu nakazanych rozkazem opracowań metodycznych lub konspektów dla wykładowców do użytku wewnętrznego szkoły, przy czym na jedną godzinę ćwiczenia liczy się do 3 godzin na przygotowanie,
f)
sprawdzanie prac pisemnych słuchaczy.

Tylko te prace bierze się pod uwagę przy ustalaniu godzin obowiązkowych i nadliczbowych.

§  4.
Godziny repetycyj, konsultacyj i egzaminów zalicza się tak jak godziny wykładów, przy czym, jeżeli wypadną jako godziny nadliczbowe, należność oblicza się w wysokości 50% stawki za wykłady.
§  5.
Sprawdzanie przewidzianych programem prac pisemnych słuchaczy zalicza się jako godziny pracy, przy czym na sprawdzenie prac pisemnych 1 grupy (klasy) słuchaczy, które to prace wykonano w ciągu 1 godziny, zalicza się 3 godziny pracy, dla wykonanych w ciągu 2 godzin - 5 godzin pracy.
§  6.
Prace takie, jak:
a)
osobiste przygotowanie się wykładowcy do przeprowadzenia zajęć z uczniami,
b)
wygłaszanie referatów dla kadry, instruktorskie zajęcia z wykładowcami,
c)
przygotowanie pomocy naukowych skryptów, podręczników, opracowań metodycznych, konspektów, streszczeń, programów - do użytku wykładowcy,
d)
w komisjach, dochodzeniach, inspekcjach, kontrolach w szkole jak i poza szkołą,
e)
na stanowiskach administracyjnych zastępczo,
f)
inne nie związane ściśle z nauczaniem - nie mogą być zaliczane jako płatne godziny nadliczbowe ani też uwzględniane w normie miesięcznej pracy obowiązkowej dla ustalenia godzin nadliczbowych.
§  7.
Jako godzinę wykładu ustala się czas pracy nie krótszy niż 45 minut.

Wykładów trwających krócej niż 45 minut nie uwzględnia się przy obliczaniu godzin dodatkowych i obowiązkowych.

§  8.
Stawki wymienione w § 1 dotyczą wszystkich wykładowców danej szkoły (kursu). Uprzednie pobieranie należności w innej szkole (kursie) według wyższych stawek nie wpływa na wysokość stawek obowiązujących w danej szkole (kursie).
§  9.
Oficerom, którym poza ich właściwymi czynnościami służbowymi zlecono nauczanie w wojskowych zakładach szkolnych (kursach) w charakterze wykładowców dochodzących, przyznaje się za każdą faktycznie odbytą godzinę wykładu dodatkowe wynagrodzenie w wysokości ustalonej w § 1.
§  10.
Podstawą do ustalenia obowiązujących godzin pracy wykładowcy oraz godzin nadliczbowych są rozkłady zajęć, rozkazy komendanta szkoły (kursu) i dzienniki klasy. Wykaz obliczeniowy za miesiąc podpisuje dyrektor nauk, a zatwierdza komendant szkoły (kursu).

Wykaz ten stanowi podstawę dla organów finansowych do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

§  11.
Dodatkowe wynagrodzenie za godziny nadliczbowe wypłaca się miesięcznie z dołu w terminach wypłaty uposażenia.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1947 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.2.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatkowe wynagrodzenie wykładowców szkół i kursów wojskowych za prace w godzinach nadliczbowych.
Data aktu: 03/12/1946
Data ogłoszenia: 15/01/1947
Data wejścia w życie: 15/01/1947, 01/01/1947