Utworzenie Związku Komunalnych Kas Oszczędności Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 16 lipca 1945 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej w sprawie utworzenia Związku Komunalnych Kas Oszczędności Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 71 ust. (3), art. 79 ust. (3) i art. 95 ust. (2) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności (Dz. U. R. P. Nr 95, poz. 860) zarządza się, co następuje:
§  1.
(1)
Tworzy się jeden dla całego obszaru Państwa Związek Komunalnych Kas Oszczędności Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany w dalszych przepisach rozporządzenia "Związkiem".
(2)
Siedzibą Związku jest m. st. Warszawa.
(3)
Członkami Związku są z mocy prawa wszystkie Komunalne Kasy Oszczędności, działające na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
(4)
Związek ma osobowość prawną o charakterze publiczno-prawnym i może posiadać majątek własny, nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
(5)
Za zgodą Ministra Skarbu, powziętą w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej, Związek ma prawo otwierać i prowadzić oddziały. Terytorialny i rzeczowy zakres działania oddziału ustala regulamin, wydany przez Zarząd Związku i zatwierdzony przez Władzę Nadzorczą.
(6)
Władzą Nadzorczą Związku jest Minister Skarbu, działający w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej.
§  2.
Pieczęć Związku zatwierdzi Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej.
§  3.
(1)
Związkowi zleca się wykonywanie bezpośredniego nadzoru nad kasami oszczędności. W szczególności przekazuje się Związkowi uprawnienia następujące:
1)
zatwierdzanie zmian statutów kas oszczędności,
2)
zatwierdzanie wyborów dyrektorów zarządzających kas oszczędności,
3)
zezwalanie w wyjątkowych przypadkach członkom organów i pracownikom kas oszczędności na pełnienie funkcji członków rady nadzorczej, zarządu, komisji rewizyjnej, bądź pełnienie funkcji w charakterze pracownika w innych zakładach i instytucjach kredytowych,
4)
zezwalanie na zaciąganie pożyczek krótkoterminowych przez kasy oszczędności,
5)
zezwalanie na lokowanie wolnych funduszów kas oszczędności w innych kasach oszczędności,
6)
zezwalanie na nabycie lub budowę nieruchomości dla własnego użytku kas oszczędności z funduszów zasobowych i o szczególnym przeznaczeniu,
7)
zakazywanie użycia w wyjątkowych okolicznościach części zysków na cele publiczne,
8)
zawieszanie w czynnościach organów kas oszczędności, jak również zawieszanie w czynnościach poszczególnych członków rady i dyrekcji kas oszczędności w razie stwierdzenia okoliczności przewidzianych w art. 72 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności (Dz. U. R. P. Nr 95 poz. 860), a w związku z tym wydawanie niezbędnych zarządzeń, mających na celu zapewnienie należytego funkcjonowania kas oszczędności,
9)
uchylanie i zawieszanie uchwał i zarządzeń organów kas oszczędności, naruszających prawo lub statut albo szkodliwych dla interesu publicznego lub interesu kas,
10)
zatwierdzanie planów przeprowadzenia likwidacji, oznaczanie wysokości wynagrodzenia dla likwidatorów oraz wykonywanie nadzoru nad czynnościami, związanymi z przeprowadzaniem likwidacji kas oszczędności.
(2)
Decyzje Związku, przewidziane w ust. (1) pkt 2, 6 i 8 powinny przed ich wydaniem uzyskać zgodę Władzy Nadzorczej. Jeżeli Władza Nadzorcza nie zajmie stanowiska co do przedłożonej decyzji w ciągu 14 dni od dnia doręczenia, a uważana będzie za uzgodnioną.
(3)
Od decyzji Związku służy kasie odwołanie do Władzy Nadzorczej, wniesione za pośrednictwem Związku w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji.
§  4.
Związek:
1)
wykonuje bezpośredni, zlecony przez Władzę Nadzorczą, nadzór nad kasami oszczędności w granicach i w sposób, przewidziany rozporządzeniem niniejszym,
2)
kieruje polityką operacyj czynnych i biernych według zasad i wskazań ustalonych, bądź zatwierdzonych przez Ministra Skarbu,
3)
kontroluje działalność kas oszczędności oraz dokonuje rewizji i inspekcji z prawem udziału delegata Związku w posiedzeniach organów kas oszczędności,
4)
udziela obowiązujących kasy oszczędności wskazań i instrukcji oraz udziela wyjaśnień we wszelkich sprawach, zleconych przez Władzę Nadzorczą lub w sprawach objętych przepisami, które obowiązują kasy oszczędności,
5)
wyraża opinię w sprawach, w których kasy oszczędności zwracają się do Władzy Nadzorczej za pośrednictwem Związku,
6)
bada bilanse, preliminarze budżetowe, rachunki zysków i strat z prawem czynienia zmian, składa Władzy Nadzorczej dokładne pisemne sprawozdania z działalności kas oszczędności za rok ubiegły,
7)
udziela na żądanie władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym informacji oraz opinii w sprawach, dotyczących zakresu działania i ustawodawstwa kas oszczędności,
8)
reprezentuje kasy oszczędności i występuje w ich imieniu,
9)
wykonuje wszelkie czynności zlecone przez Władzę Nadzorczą lub Ministra Skarbu,
10)
prowadzi propagandę w imieniu i na rzecz kas oszczędności w celu szerzenia zmysłu oszczędności.
§  5.
Kasy oszczędności zwracają się do Władzy Nadzorczej za pośrednictwem Związku.
§  6.
(1)
Zakres działania władz i organów Związku określi szczegółowo statut, który zostanie wydany przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej w ciągu jednego roku od dnia wydania niniejszego rozporządzenia.
(2)
Uprawnienia zlecone przez Władzę Nadzorczą w § 3 wykonuje łącznie prezes Związku i dyrektor Związku.
(3)
W przypadku nieobecności prezesa lub dyrektora Związku uprawnienia, wymienione w ust. (2) paragrafu niniejszego, przechodzą na ich zastępców. W razie nieobecności zastępców stałych, prezesa Związku zastępować może tylko wyznaczony przez niego członek Zarządu Związku, dyrektora zaś – wyznaczony przez prezesa inspektor Związku.
(4)
Do czasu wydania statutu Związku Komunalnych Kas Oszczędności Rzeczypospolitej Polskiej Związek rządzi się statutem, wydanym dla Związku Komunalnych Kas Oszczędności w Warszawie (Monitor Polski z dnia 1 czerwca 1937 r. Nr 122, poz. 188) ze zmianami, wynikającym z rozporządzenia niniejszego.
§  7.
(1)
Statut Związku może przewidywać stanowisko stałego zastępcy prezesa Związku.
(2)
Przepisy, odnoszące się do prezesa Związku, odnoszą się również do zastępcy prezesa Związku.
§  8.
(1)
Statut Związku może przewidywać stanowisko stałego zastępcy dyrektora, przy czym prawa jego określi statut.
(2)
Przepisy dotyczące wyboru dyrektora i zatwierdzenia go przez Władzę Nadzorczą stosują się również do zastępcy dyrektora.
§  9.
(1)
Do czasu ukonstytuowania się władz Związku Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej powoła Tymczasowy Zarząd Związku w składzie 7 członków, a mianowicie:
1)
prezesa Związku, jako przewodniczącego,
2)
dwóch osób spośród członków organów ustrojowych związków samorządowych, będących związkami założycielskimi w rozumieniu art. 3 ust. (2) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności (Dz. U. R. P. Nr 95, poz. 860)
3)
dwóch członków spośród dyrektorów zarządzających komunalnych kas oszczędności,
4)
jednego przedstawiciela instytucji bankowej kredytu komunalnego,
5)
dyrektora Związku.
(2)
Do zakresu działania Tymczasowego Zarządu należą:
a)
sprawy przewidziane w § 30 statutu Związku Komunalnych Kas Oszczędności w Warszawie (Monitor Polski z dnia 1 czerwca 1937 r. Nr 122, poz. 188),
b)
ustalanie wysokości rocznych składek członkowskich i innych określonych w statucie świadczeń pieniężnych na rzecz Związku oraz nabywanie, zbywanie lub obciążanie nieruchomości Związku, zaciąganie pożyczek i ustalanie budżetu z tym, że każdorazowa decyzja winna uzyskać zatwierdzenie Władzy Nadzorczej.
(3)
Na okres działalności Tymczasowego Zarządu Związku nie mają zastosowania przepisy statutu, powołanego w ust. (2) paragrafu niniejszego, dotyczące Walnego Zgromadzenia.
§  10.
Rewizja, kontrola lub inspekcja każdej kasy powinna być przeprowadzona przez Związek co najmniej raz do roku. Sposób i formę dokonywania tych czynności określi regulamin.
§  11.
(1)
Rewizji, kontroli i inspekcji dokonywują inspektorzy Związku na zarządzanie dyrektora Związku.
(2)
W wyniku dokonanych rewizji, kontroli i inspekcji dyrektor Związku lub jego zastępca wydaje zalecenia rewizyjne, polecenia i instrukcje, bezwzględnie obowiązujące kasy oszczędności.
§  12.
(1)
Koszty rewizji, kontroli lub inspekcji, przeprowadzonej na żądanie Władzy Nadzorczej lub z własnej inicjatywy Związku, ponosi Związek w ramach swego budżetu.
(2)
Koszty rewizji, przeprowadzonej na żądanie kasy oszczędności, ponosi kasa.
§  13.
(1)
Kontrolę Związku może sprawować Władza Nadzorcza przez podległe jej organy lub osoby specjalnie do tego upoważnione.
(2)
W celu wykonywania bezpośredniego nadzoru nad działalnością Związku Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej mianuje komisarza rządowego oraz jego zastępcę i określi zakres ich praw i obowiązków oraz wyznaczy ich wynagrodzenia.
§  14.
W ciągu dwóch miesięcy od daty wydania statutu przez Władzę Nadzorczą Związek powinien dokonać wyboru władz oraz przedstawić Władzy Nadzorczej wnioski o zatwierdzenie prezesa Związku, stałego zastępcy prezesa, dyrektora i stałego zastępcy dyrektora Związku.
§  15.
(1)
Dotychczasowe związki komunalnych kas oszczędności przechodzą w stan likwidacji.
(2)
Majątek dotychczasowych związków komunalnych kas oszczędności przechodzi na Związek Komunalnych Kas Oszczędności Rzeczypospolitej Polskiej.
(3)
Likwidację dotychczasowych związków komunalnych kas oszczędności przeprowadzi Związek zgodnie z obowiązującymi przepisami na podstawie zarządzeń, wydanych w tym przedmiocie przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 8 lipca 1936 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych o związkach komunalnych kas oszczędności (Dz. U. R. P. Nr 56, poz. 410).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1945.25.156

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Związku Komunalnych Kas Oszczędności Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 16/07/1945
Data ogłoszenia: 31/07/1945
Data wejścia w życie: 31/07/1945