Zabezpieczenie interesów osób, ubezpieczonych w Towarzystwie Ubezpieczeń na życie "Phönix" za pośrednictwem głównego przedstawicielstwa na Polskę.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 kwietnia 1936 r.
o zabezpieczeniu interesów osób, ubezpieczonych w Towarzystwie Ubezpieczeń na życie "Phönix" za pośrednictwem głównego przedstawicielstwa na Polskę.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i ustawy z dnia 30 marca 1936 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr. 23, poz. 186) postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Wszelki majątek towarzystwa ubezpieczeń "Lebensversicherungs - Gesellschaft "Phönix" - Towarzystwo Ubezpieczeń na życie "Phönix", mającego swą siedzibę w Wiedniu, znajdujący się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub pochodzący z czynności prawnych, dokonanych na tym obszarze, oraz - bez względu na to gdzie znajdują się odpowiednie tytuły - akcje i udziały w majątku osób prawnych, mających siedzibę w Polsce, jak również wszelkie roszczenia do Skarbu Państwa Polskiego, służą na zaspokojenie roszczeń osób ubezpieczonych na życie w tem Towarzystwie za pośrednictwem głównego przedstawicielstwa na Polskę.
(2)
Majątek, niewpisany do rejestru lokat funduszu ubezpieczeniowego (art. 45 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 stycznia 1928 r. o kotroli ubezpieczeń (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 64), oraz przychody z wszelkiego majątku - ulegają z mocy prawa zaliczeniu do masy majątkowej, wpisanej do rejestru, niezależnie od przepisów art. 39 i 45 tego rozporządzenia.
(3)
Spłaty wszelkich zobowiązań w stosunku do Towarzystwa Ubezpieczeń na życie "Phönix" mogą następować wyłącznie na rachunek bieżący, ustanowiony dla lokaty funduszów wpisanych do rejestru lokat funduszu ubezpieczeniowego, lub też do rąk kuratora (art. 3) albo osób przez niego uprawnionych.
(4)
Minister Skarbu jest władny przeznaczyć część wartości majątkowych, powstałych z realizacji roszczeń Towarzystwa do Skarbu Państwa Polskiego, na zaspokojenie roszczeń obywateli polskich z umów ubezpieczenia na życie, zawartych z Towarzystwem Ubezpieczeń na życie "Phönix" w walutach przedwojennych i w markach polskich. Tryb postępowania i zasady zaspokojenia tych roszczeń ustali Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
(5)
Nie podlegają zaspokojeniu z masy, wymienionej w ust. (1), roszczenia z umów, zawartych za jednorazową składkę przez Towarzystwo Ubezpieczeń na życie "Phönix" za pośrednictwem głównego przedstawicielstwa na Polskę, jeżeli składka jednorazowa została uiszczona zagranicą. Nadto za zgodą władzy nadzorczej mogą być wyłączone z pod zaspokojenia z tej masy roszczenia z umów, podlegających wykonaniu zagranicą.
Art.  2. 1

(1)
Do dnia 1 lipca 1940 r. nie można żądać wypłaty pożyczek (zaliczek) pod zastaw polis i wykupów oraz wszczynać postępowania sądowego lub egzekucyjnego w poszukiwaniu tych należności; postępowanie wszczęte wcześniej zawiesza się z mocy prawa.
(2)
Jeżeli ubezpieczający płacił składkę niższą od tej, która odpowiadałaby według ustalonych przez Ministra Skarbu podstaw technicznych świadczeniom zakładu, kurator obniży świadczenia do zakresu, odpowiadającego w myśl tych podstaw technicznych wysokości płaconej składki.
(3)
Wszystkie świadczenia zakładu z tytułu umów ubezpieczenia redukuje się - niezależnie od obniżki, dokonanej na podstawie ust. (2) - o 25%. Jeżeli świadczenie zostało częściowo wypłacone przed dniem wejścia w życie ustawy niniejszej, redukcji podlega jedynie część niewypłacona. W tym samym stosunku, jak świadczenia zakładu, redukuje się również składki ubezpieczeniowe, należne od dnia 1 maja 1936 r.,
(4)
Zakład ubezpieczeń nie może korzystać z praw do odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania (wypowiedzenia z natychmiastowym skutkiem), przewidzianych na wypadek niepłacenia przez ubezpieczającego składek w terminie, jeżeli zaległość dotyczy składek, należnych za okres od dnia 1 maja 1936 r. do dnia wejścia w życie ustawy niniejszej, a ubezpieczający całą zaległość uiści w ciągu trzech miesięcy od pisemnego wezwania go przez kuratora do jej uiszczenia.
Art.  3.
(1)
Do masy majątkowej, służącej na zaspokojenie roszczeń z tytułu umów ubezpieczenia, zawartych przez Towarzystwo Ubezpieczeń na życie "Phönix" za pośrednictwem głównego przedstawicielstwa na Polskę, będą stosowane bez potrzeby ogłoszenia upadłości przepisy art. 60 - 62 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o kontroli ubezpieczeń z tą zmianą, że:
1)
czynności, do których w tych artykułach powołany jest sąd, wykonywa państwowa władza nadzorca nad zakładami ubezpieczeń,
2)
dopuszczenie ubezpieczających do udziału w postępowaniu zależy od uznania Ministra Skarbu,
3)
do nadzoru nad działalnością kuratora stosuje się przepisy, obowiązujące przy nadzorze nad działalnością zakładów ubezpieczeń,
4)
wynagrodzenie kuratora, koszty nadzoru oraz wydatki na administrowanie i zachowanie majątku i portfelu Towarzystwa Ubezpieczeń na życie "Phönix" pokrywane będą z powołanej masy majątkowej.
(2)
Państwowa władza nadzorcza nad zakładami ubezpieczeń może w każdej chwili odwołać kuratora i mianować inną osobę.
(3)
Kurator nie ma prawa zawierać nowych umów ubezpieczenia.
Art.  4.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  5.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 2 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 2 lipca 1937 r. (Dz.U.37.52.407) zmieniającej nin. dekret z dniem 14 lipca 1937 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.31.245

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zabezpieczenie interesów osób, ubezpieczonych w Towarzystwie Ubezpieczeń na życie "Phönix" za pośrednictwem głównego przedstawicielstwa na Polskę.
Data aktu: 24/04/1936
Data ogłoszenia: 25/04/1936
Data wejścia w życie: 25/04/1936