Pozwolenia na broń, wydawane przez władze wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 10 grudnia 1933 r.
o pozwoleniach na broń, wydawanych przez władze wojskowe.

Na podstawie ust. 2 art. 29 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 października 1932 r. - Prawo o broni, amunicji i materjałach wybuchowych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 807) zarządzam co następuje:
§  1.
Pozwolenia na krótką broń palną i broń myśliwską do użytku osobistego (pozwolenia na broń) wydają według wzoru, ustalonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia:
a)
żołnierzom w służbie czynnej i w stanie nieczynnym, oraz oficerom kontraktowym i czasu wojny - przełożeni o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku;
b)
żołnierzom w stanie spoczynku - powiatowi komendanci uzupełnień.
§  2.
Pozwolenia na broń wydaje władza wojskowa (§ 1) według swobodnego uznania, przyczem przy udzielaniu pozwoleń podoficerom i szeregowcom należy brać pod uwagę, czy przytoczone przez nich motywy uzasadniają dostatecznie potrzebę posiadania i noszenia broni palnej do użytku osobistego.
§  3.
1.
Władza wojskowa wydaje pozwolenia na broń bez oznaczenia czasu trwania jego ważności.
2.
Jeżeli broń ma być dopiero nabyta, władza wojskowa określa w pozwoleniu termin jej nabycia; w razie niedotrzymania tego terminu, pozwolenie na broń traci swą moc.
§  4.
Żołnierz, w którego prawne posiadanie przeszła broń wskutek śmierci lub zaginięcia osoby, posiadającej na nią pozwolenie, powinien najdalej do 14 dni pozbyć się broni, lub wnieść prośbę o udzielenie mu pozwolenia na tę broń.
§  5.
1.
Żołnierz nabywający broń palną do użytku osobistego, jest obowiązany wpisać w odcinku II pozwolenia rodzaj, wzór, kaliber i numer broni nabytej, podpisać się i wręczyć ten odcinek osobie, od której broń nabył.
2.
Osoba, od której żołnierz broń nabył, jest obowiązana wpisać: rodzaj, wzór, kaliber i numer broni do odcinka I pozwolenia. Ten odcinek pozwolenia pozostaje przy nabywcy i stanowi dowód prawnego nabycia przezeń broni, w pozwoleniu wyszczególnionej.
3.
Żołnierz, który broń nabył, jest obowiązany ponadto wpisać: rodzaj, wzór, kaliber i numer nabytej broni na grzbiecie pozwolenia.
§  6.
1.
Żołnierz może zbyć broń palną posiadaną do użytku osobistego:
a)
na rzecz osoby, posiadającej pozwolenie na handel bronią, a nabywającej daną broń w celach handlowych;
b)
na rzecz osoby, wykazującej się pozwoleniem na daną broń i kartą uprawniającą do nabycia danej broni, wydanemi przez powiatową władzę administracji ogólnej;
c)
na rzecz osoby, wykazującej się zaświadczeniem władzy przełożonej, iż jest uprawniona do nabycia danej broni, jako broni służbowej (lit. b) ust. 1 art. 21 Prawa o broni, amunicji i materjałach wybuchowych);
d)
na rzecz osoby, wykazującej się zaświadczeniem władzy przełożonej, iż jest uprawniona do nabycia danej broni jako należącej do jej przepisowego uzbrojenia (lit. a) ust. 1 art. 21 Prawa o broni, amunicji i materjałach wybuchowych);
e)
na rzecz żołnierza wykazującego się pozwoleniem, wydanem przez władzę wojskową (§ 1).
2.
Sprawę zbywania broni na rzecz osób, wymienionych pod lit. a) normują osobne przepisy (art. 8 Prawa o broni, amunicji i materjałach wybuchowych).
3.
Przy zbywaniu broni na rzecz osób, wymienionych pod lit. b), c), d), e) powinien żołnierz otrzymaną od tych osób kartę (lit. b), zaświadczenie (lit. c), d)) lub odcinek II pozwolenia (lit. e)), podpisaną przez nabywcę, odebrać i przedstawić w drodze służbowej przełożonemu, wskazanemu w § 1.
§  7.
1.
Żołnierze, mający w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia prawo do posiadania i noszenia do użytku osobistego krótkiej broni palnej i broni myśliwskiej na podstawie poprzednio obowiązujących w wojsku przepisów, mają nadal prawo do posiadania i noszenia tej broni bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia, przewidzianego w § 1.
2.
Władza wojskowa (§ 1) może pozwolenie uprzednio udzielone cofnąć.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w dni 30 po ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK 

Grzbiet 1) Odcinek I 2) Odcinek II 3)
Pozwolenie na broń Pozwolenie na broń Pozwolenie na broń
........................4)

jest uprawniony do posiadania i noszenia 5) do użytku osobistego broni palnej

........................4)

jest uprawniony do posiadania i noszenia 5) do użytku osobistego broni palnej

........................4)

jest uprawniony do nabycia broni palnej

........................6)

Niniejsze pozwolenie uprawnia również do nabycia wyżej wymienionej broni w terminie

........................6)

Niniejsze pozwolenie uprawnia również do nabycia broni wyżej wymienionej w terminie

........................6)
........................7)

oraz do nabywania amunicji do tej broni bez ograniczenia. (-) 8)

........................7)

oraz do nabywania amunicji do tej broni bez ograniczenia. (-) 8)

(-) 8)
........................9) ........................9)
........................9) ........................10) .......................10)
.......................10) Broń palną................ Broń palną................
Broń palną................ ........................11) .......................11)
.......................11) pozbyłem na rzecz.......... nabyłem u.................
nabyłem dnia.............. .........................4) dnia......................
.......................12) dnia....................13) .......................14)
OBJAŚNIENIA

1) Grzbiet pozostaje u przełożonego, wydającego pozwolenie na broń.

2) Odcinek I pozostaje u osoby uprawnionej do posiadania, noszenia i nabycia broni.

3) Odcinek II pozostaje: a) u osoby, u której uprawniony broń nabył, b) u przełożonego, jeżeli uprawniony broni nie nabywa dlatego, że ją już posiada.

4) Stopień, imię i nazwisko osoby uprawnionej.

5) Jeśli przełożony pozwala tylko na posiadanie broni palnej, skreśla się wyrazy: "i noszenia".

6) Wyszczególnić rodzaj broni (krótka, myśliwska), wzór, kaliber i numer. Jeśli broń ma być dopiero nabyta, a uprawniony do nabycia nie zna jeszcze tych danych, należy wyszczególnić tylko rodzaj broni.

7) Termin należy określać zależnie od potrzeby, w dniach, tygodniach lub miesiącach. Uprawnionemu należy zwrócić uwagę, że w razie niedotrzymania terminu, pozwolenie na broń traci swą moc. Jeśli uprawniony broń już posiada, należy skreślić wyrazy: "do nabycia wyżej wymienionej broni w terminie ... oraz".

8) Miejsce pieczęci okrągłej.

9) Miejscowość i data.

10) Podpis przełożonego, udzielającego pozwolenia.

11) Wyszczególnić rodzaj, wzór, kaliber i numer broni palnej.

12) Podpis osoby uprawnionej, która na podstawie powyższego pozwolenia broń nabyła.

13) Dokładna data pozbycia broni na rzecz uprawnionego i podpis osoby pozbywającej broń.

14) Podpis osoby, uprawnionej do nabycia broni.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.13.106

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pozwolenia na broń, wydawane przez władze wojskowe.
Data aktu: 10/12/1933
Data ogłoszenia: 14/02/1934
Data wejścia w życie: 17/03/1934