Ulgi w zakresie opłat stemplowych od pism, stwierdzających czynności prawne, związane z portami polskiego obszaru celnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 16 listopada 1934 r.
w sprawie ulg w zakresie opłat stemplowych od pism, stwierdzających czynności prawne, związane z portami polskiego obszaru celnego.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 18 marca 1932 r. w sprawie zmiany ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 340) oraz na podstawie ustawy z dnia 15 marca 1934 r. w sprawie ulg w zakresie opłat stemplowych od pism, stwierdzających czynności prawne, związane z portami polskiego obszaru celnego (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 239) zarządzam co następuje:
§  1.
Wolne są od opłat stemplowych:
1)
pisma, stwierdzające bądź zawarcie bądź wykonanie umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług, jeżeli kontrahentem jest przedsiębiorca okrętowy i umowa ma na celu przewóz towarów drogą morską lub zaopatrzenie statku w rzeczy ruchome, potrzebne do utrzymania go w stanie prawidłowym (np. w węgiel, żywność, artykuły techniczne) lub wykonanie robót na statku albo w bezpośrednim związku z nim (np. zbudowanie statku; naprawy; załadowanie, wyładowanie, ułożenie towarów; cumowanie, holowanie; ratownictwo; pomiary; ekspertyza co do stanu faktycznego statku lub ładunku) i jeżeli zarazem umowa ma być wykonana lub została wykonana: a) w czasie pobytu statku (polskiego lub zagranicznego) w porcie polskiego obszaru celnego lub b) w czasie pobytu poza wymienionym portem statku, zapisanego do polskiego rejestru statków handlowych; co do pisma, wydanego z księgi grzbietowej z pozostawieniem talonu lub kopji (art. 26 ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych, Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 41, poz. 413 oraz §§ 48 i 49 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 października 1932 r. zawierającego przepisy wykonawcze do ustawy o opłatach stemplowych, Dz. U. R. P. Nr. 99, poz. 842), uwolnienie, określone w niniejszym punkcie 1, służy tylko w razie załączenia do księgi grzbietowej i trwałego przechowywania przy niej: zamówienia (zapotrzebowania), którego wykonanie stwierdza pismo, wydane z księgi grzbietowej, jeżeli z treści zamówienia wynika istnienie warunków uwolnienia;
2)
pisma, stwierdzające bądź zawarcie bądź wykonanie umowy, na mocy której makler okrętowy zobowiązuje się do usług w zakresie swej działalności zawodowej na korzyść przedsiębiorcy okrętowego - jeżeli makler ma siedzibę w porcie polskiego obszaru celnego lub jeżeli (bez względu na to, gdzie makler ma siedzibę) usługi, będące przedmiotem umowy, wiążą się z pobytem w innym porcie statku, zapisanego do polskiego rejestru statków handlowych;
3)
pisma, stwierdzające zawarcie lub wykonanie umowy, na mocy której ekspedytor, mający siedzibę w porcie polskiego obszaru celnego, podejmuje się bądź przesłania rzeczy: a) z portu polskiego obszaru celnego drogą morską do innego portu lub b) drogą morską do portu polskiego obszaru celnego lub c) częściowo drogą morską a częściowo drogą lądową przez port polskiego obszaru celnego, bądź przeładunku w porcie polskiego obszaru celnego; nie wyłącza uwolnienia wymienienie w piśmie, stwierdzającem wykonanie umowy, należności za przechowanie, ważenie, liczenie, opakowanie, przepakowanie lub sortowanie rzeczy, których przesłania lub przeładunku ekspedytor się podjął;
4)
podania, wnoszone do Urzędu Celnego w Gdyni i świadectwa przezeń wydawane oraz te podania, wnoszone do Dyrekcji Ceł i do Ministerstwa Skarbu, które dotyczą postępowania celnego, przeprowadzanego przez urzędy celne, mające siedzibę w portach polskiego obszaru celnego; nie są jednak wolne od opłaty świadectwa, stwierdzające okoliczności faktyczne, ustalone w toku postępowania celnego (np. zaświadczenie o wadze towaru, o stanie, w jakim przybył, o zaniechaniu oclenia z powodu zwrócenia towaru zagranicę) ani też podania o wydanie takich świadectw;
5)
podania, wnoszone do Urzędu Morskiego i świadectwa przezeń wydawane;
6) 1
pisma, stwierdzające: a) zawarcie umowy, na mocy której przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowania rzeczy ruchomych w składzie, znajdującym się w porcie polskiego obszaru celnego, b) należność przedsiębiorcy składowego tytułem wynagrodzenia za przewóz do składu lub ze składu, dokonany na obszarze owego portu, c) uiszczenie należności z tytułu składowego, zwrotu wydatków i kosztów, wiążących się z umową, wymienioną pod a), zaliczek, udzielonych składającemu oraz należności, wymienionych pod b).
§  2.
Opłata stemplowa od rachunku, wystawionego zagranicą, wystosowanego do osoby, mającej mieszkanie lub siedzibę w mieście portowem polskiego obszaru celnego, a stwierdzającego należność za sprzedane towary, wynosi 10 gr, jeżeli odbiorca kupił towary, których rachunek dotyczy, bądź celem sprzedaży hurtowej (art. 7, ustęp przedostatni ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym, Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 76, poz. 716), wykonywanej w mieście portowem polskiego obszaru celnego bądź w zakresie przedsiębiorstwa przemysłowego, wykonywanego w mieście portowem polskiego obszaru celnego, i leżeli nadto z tego rachunku lub z innego dokumentu, wynika, że towary zostały przesłane z portu zagranicznego do portu polskiego obszaru celnego wyłącznie drogą morską.
§  3.
Opłata stemplowa od rachunku, wystosowanego do osoby, mającej mieszkanie lub siedzibę zagranicą, a stwierdzającego należność za sprzedane towary, wynosi 10 gr, jeżeli wystawca rachunku sprzedał towary, których rachunek dotyczy, w zakresie wykonywanego w mieście portowem polskiego obszaru celnego przedsiębiorstwa handlowego lub przemysłowego. Zastosowanie powyższej stawki ulgowej jest uzależnione od wydania rachunku z księgi grzbietowej z pozostawieniem talonu lub kopji (art. 26 ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych, Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 41, poz. 413 oraz §§ 48 i 49 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 października 1932 r., zawierającego przepisy wykonawcze do ustawy o opłatach stemplowych, Dz. U. R. P. Nr. 99, poz. 842).
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Ma zastosowanie: a) do pism wymienionych w punktach 1-3 §-u 1 oraz w §§ 2 i 3 jeżeli po wejściu niniejszego rozporządzenia w życie bądź pisma te zostały sporządzone na obszarze Rzeczypospolitej bądź - w razie sporządzenia poza tym obszarem - zaszły okoliczności, wymienione w art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 41, poz. 413); b) do podań (§ 1, punkty 4, 5), otrzymanych po wejściu niniejszego rozporządzenia w życie przez urząd państwowy; c) do świadectw (§ 1, punkty 4, 5) wystawionych po wejściu niniejszego rozporządzenia w życie.
1 § 1 pkt 6 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 października 1935 r. (Dz.U.35.78.486) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 1935 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.105.937

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ulgi w zakresie opłat stemplowych od pism, stwierdzających czynności prawne, związane z portami polskiego obszaru celnego.
Data aktu: 16/11/1934
Data ogłoszenia: 05/12/1934
Data wejścia w życie: 05/12/1934