Egzaminy osób, ubiegających się o uprawnienie do wykonywania zawodu mierniczego górniczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 27 października 1933 r.
o egzaminach osób, ubiegających się o uprawnienie do wykonywania zawodu mierniczego górniczego.

Na podstawie art. 164 prawa górniczego, ogłoszonego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 654) zarządzam co następuje:

Rozdział  I.

Skład komisji egzaminacyjnej.

§  1.
Dla egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienie do wykonywania zawodu mierniczego górniczego i obowiązanych do poddania się egzaminowi w myśl art. 160, 161 i 162 prawa górniczego, tworzy się komisje egzaminacyjne przy każdym wyższym urzędzie górniczym.
§  2.
Przewodniczącym komisji jest z urzędu prezes wyższego urzędu górniczego; zastępcą przewodniczącego jest zastępca prezesa urzędu.
§  3.
Członków komisji egzaminacyjnej mianuje Minister Przemysłu i Handlu na okres 2 lat kalendarzowych, po zasięgnięciu opinji prezesa wyższego urzędu górniczego z pośród urzędników władz górniczych w służbie czynnej lub w stanie spoczynku, profesorów wyższych zakładów naukowych w służbie czynnej lub w stanie spoczynku, oraz z pośród praktykujących mierniczych górniczych. Z liczby osób mianowanych przewodniczący powołuje w każdym konkretnym przypadku członków kompletu egzaminacyjnego w ilości 2 do 4 (nie licząc przewodniczącego), zależnie od zakresu egzaminu.

Rozdział  II.

Zakres egzaminów.

§  4.
Egzaminy, przewidziane w artykułach 160, 161 i 162 prawa górniczego składają się: a) z wykonania rysunku próbnego, b) z egzaminu pisemnego, c) z egzaminu ustnego.
§  5.
Rysunek próbny winien być tego rodzaju, by kandydat mógł go wykonać w przeciągu trzech dni.
§  6.
(1)
Egzamin pisemny polega na wykonaniu ścisłych pomiarów poziomych i wysokościowych na kopalni, połączonych z przeniesieniem danych pomiarowych z jednego poziomu do drugiego i z nawiązującego do powyższych pomiarów ciągu, wykonanego sposobem zwyczajnych zdjęć uzupełniających. Rozmiary pracy powinny być tak wybrane, aby przeciętny pracownik mógł ją wykonać w terenie i w biurze w czasie miesiąca. Cała praca winna być wykonana przez kandydata samodzielnie i własnoręcznie. Oprócz pisemnego wypracowania i rysunków powinien kandydat przedstawić dziennik pomiarowy i obliczenia.
(2)
Dla kandydatów ubiegających się o uprawnienia mierniczego górniczego, stosownie do art. 162 prawa górniczego, zakres egzaminu pisemnego obejmuje oprócz pracy przepisanej w ustępie i niniejszego paragrafu, również pracę z dziedziny geologii praktycznej.
§  7.
(1)
Egzamin ustny obejmuje dwie dziedziny: "techniczną i prawną".
(2)
W dziedzinie technicznej powinien kandydat wykazać w związku z pracą złożoną przy egzaminie pisemnym znajomość stosowania różnych metod mierzenia dla określonych celów, sposobów obliczeń i naniesienia na plan, wyrównania błędów itp.
(3)
W dziedzinie prawa powinien kandydat wykazać praktyczną znajomość działów prawa górniczego i ustaw naftowych oraz rozporządzeń wydanych na ich podstawie, w granicach potrzebnych przy wykonywaniu zawodu, a w szczególności instrukcyj i przepisów pomiarowych na powierzchni i pod ziemią, a nadto znajomość zasadniczych przepisów, dotyczących urządzeń i prowadzenia katastru i ksiąg gruntowych (hipotecznych), względnie ksiąg górniczych, wreszcie znajomość ustroju i kompetencji władz górniczych i innych władz w zakresie potrzebnym przy wykonywaniu czynności zawodowych.
(4)
Dla kandydatów, mających warunki przepisane w art. 160 punkt 4 litera b) prawa górniczego program egzaminu ustnego, oprócz zakresu, przepisanego w ust. 2 i 3 paragrafu niniejszego, obejmuje rozwiązywanie zadań z dziedziny stosowanego miernictwa, nie mających związku z pracą, przedstawioną na egzaminie pisemnym.
(5)
Kandydaci posiadający warunki, przewidziane w art. 161 prawa górniczego, powinni ponadto wykazać teoretyczną i praktyczną znajomość całokształtu ustaw górniczych i mierniczych, obowiązujących na obszarze Państwa Polskiego oraz rozporządzeń i instrukcyj, wydanych na ich podstawie.
(6)
Program egzaminu ustnego dla kandydatów, ubiegających się o uprawnienia mierniczego górniczego na podstawie art. 162 prawa górniczego, obejmuje oprócz dziedzin, określonych w ust. 2, 3 i 4 paragrafu niniejszego, wyższą matematykę w zakresie potrzebnym dla miernictwa, a w szczególności rachunek wyrównawczy, nadto wyższą geodezję i miernictwo górnicze, naukę o instrumentach, wreszcie geologię historyczną i naukę o złożach.
§  8.
(1)
Profesorowie miernictwa górniczego w wyższych zakładach naukowych w Państwie Polskiem, pragnący uzyskać uprawnienia mierniczego górniczego, są zwolnieni od wykonywania rysunku próbnego, przepisanego w § 5 i od egzaminu pisemnego, przepisanego w § 6. a egzamin ustny dla nich ogranicza się do programu, zawartego w § 7 ust. 3.
(2)
Innych kandydatów może komisja egzaminacyjna jednogłośną uchwałą zwolnić w całości od egzaminu pisemnego lub zmniejszyć zakres tego egzaminu, jeżeli przedstawione przez kandydata, a wykonane poprzednio przez niego osobiście prace miernicze i obliczeniowe, będą przez komisję egzaminacyjną uznane za dostateczny dowód opanowania przedmiotu pod względem praktycznym.

Rozdział  III.

Postępowanie przy egzaminach.

§  9.
Dla każdego kandydata właściwą jest komisja egzaminacyjna przy tym wyższym urzędzie górniczym, w którego obwodzie odbywał kandydat ostatnio przed egzaminem praktykę górniczo-mierniczą przez czas nie krótszy niż 3 miesiące. Do tego urzędu powinien kandydat złożyć podanie o dopuszczenie do egzaminu.
§  10.
(1)
Do podania o dopuszczenie do egzaminu należy dołączyć następujące dokumenty:

1. dowód posiadania obywatelstwa polskiego,

2. metrykę urodzenia,

3. dokładny życiorys,

4. świadectwo odbytych studjów,

5. świadectwo odbycia przepisanej praktyki górniczo-mierniczej,

6. dziennik czynności z odbytej praktyki mierniczo-górniczej,

7. odpisy lub odrysy kilku zdjęć obliczeń i naniesień, wykonanych przez kandydata podczas jego praktyki górniczo-mierniczej,

(2)
Dowody wymienione w punktach 1, 2 i 4 ustępu 1 mogą być złożone w oryginale lub w uwierzytelnionych odpisach.
(3)
Dowody, wymienione w punktach 5, 6 i 7 ustępu 1 powinny być podpisane przez mierniczego górniczego, pod którego kierownictwem kandydat odbywał praktykę górniczo-mierniczą, a podpis mierniczego górniczego na świadectwie z odbytej praktyki powinien być poświadczony przez okręgowy urząd górniczy, w którego okręgu mierniczy górniczy ma swoją siedzibę. Dowody te powinny być złożone w oryginale.
(4)
Kandydat ubiegający się o uprawnienie mierniczego górniczego na podstawie art. 162 prawa górniczego powinien nadto przedstawić zezwolenie Ministra Przemysłu i Handlu.
§  11.
(1)
Po otrzymaniu podania i po stwierdzeniu swej właściwości wyższy urząd górniczy bada, czy zostały złożone wszystkie potrzebne dowody i czy dają one kandydatowi uprawnienie do dopuszczenia do egzaminu.
(2)
W razie ujemnego wyniku badania, wyższy urząd górniczy zawiadamia kandydata o przyczynie nieuwzględnienia jego podania.
(3)
Jeżeli kandydat posiada warunki, uzasadniające jego prawo do dopuszczenia do egzaminu, wyższy urząd górniczy stwierdza ten fakt na podaniu kandydata i przekazuje je wraz ze wszystkiemi załącznikami komisji egzaminacyjnej.
§  12.
(1)
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej zawiadamia kandydata o dopuszczeniu go do egzaminu i wyznacza mu czas i miejsce do stawienia się dla wykonania próbnego rysunku, przepisanego w § 5.
(2)
Próbny rysunek winien być wykonany w ciągu 3 dni pod nadzorem członka komisji egzaminacyjnej, wyznaczonego przez przewodniczącego komisji.
§  13.
(1)
Jeżeli wykonany przez kandydata rysunek próbny otrzyma ocenę zadawalającą, przewodniczący komisji egzaminacyjnej zawiadamia o tem kandydata i wzywa go do wniesienia opłaty egzaminacyjnej, wskazanej w § 19 rozporządzenia niniejszego.
(2)
Po otrzymaniu od wyższego urzędu górniczego zawiadomienia o wniesieniu opłaty egzaminacyjnej, przewodniczący doręcza kandydatowi zadanie do egzaminu pisemnego, przewidziane w § 6 i wyznacza mu do wykonania pracy termin dwumiesięczny, jeżeli program egzaminu pisemnego ogranicza się do dziedziny wskazanej w ust. 1 § 6, a czteromiesięczny, jeżeli program egzaminu pisemnego obejmuje zarówno dziedzinę wymienioną w ust. 1, jak i w ust 2 § 6.
(3)
Jeżeli wykonaniu na czas pracy przez kandydata przeszkodziły okoliczności wyjątkowe i niezależne od woli kandydata, przewodniczący może terminy wskazane w ustępie 3 przedłużyć.
(4)
Niewykonanie przez kandydata pracy w terminie przepisanym jest uważane za odstąpienie od egzaminu, o czem przewodniczący komisji spisuje odpowiedni protokół.
§  14.
W razie zadawalającej oceny wyniku egzaminu pisemnego przewodniczący komisji egzaminacyjnej wyznacza kandydatowi czas i miejsce egzaminu ustnego. Nieusprawiedliwione nieprzybycie kandydata we wskazanym czasie i na wskazane miejsce uważa się za odstąpienie od egzaminu.
§  15.
(1)
Wykonanie rysunku próbnego oceniają przewodniczący komisji egzaminacyjnej i członek jej, wyznaczony do nadzoru nad wykonaniem rysunku.
(2)
Wyniki egzaminu pisemnego oceniają większością głosów członkowie danego kompletu komisji egzaminacyjnej, powołam w tym celu przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
(3)
Wyniki egzaminu ustnego są oceniane większością głosów wszystkich członków danego kompletu egzaminacyjnego.
(4)
W razie równości głosów rozstrzyga we wszystkich przypadkach, wymienionych w ustępach poprzednich przewodniczący.
(5)
Ocena wykonania rysunku próbnego, czy też egzaminu pisemnego lub ustnego, winna być dokonana protokolarnie zapomocą jednego z dwóch następujących określeń: "zadawalający", lub "niezadawalający".
(6)
Dozwala się jednak dla użytku komisji na zamieszczanie w protokóle oceny wyniku egzaminu z poszczególnych przedmiotów, zwłaszcza w przypadku, gdy wprawdzie ogólny wynik egzaminu został uznany jako niezadawalający z powodu niedostatecznych wiadomości kandydata z jednego przedmiotu, jednak w zakresie innych przedmiotów kandydat wykazał tak dobrą znajomość, że zasłużył na skrócenie terminu, w którym byłoby mu wolno przystąpić powtórnie do egzaminu.
§  16.
(1)
Jeżeli rysunek próby, czy też egzamin pisemny lub egzamin ustny dał wyniki niezadawalające, komisja egzaminacyjna w tym składzie, który wydał orzeczenie o wyniku niezadawalającym, orzeka zarazem o terminie, w którym kandydat może być dopuszczony do ponownego egzaminu.
(2)
O ile chodzi o rysunek próbny, termin powtórnego dopuszczenia może wynosić od 3 miesięcy do roku.
(3)
O ile ujemna ocena nastąpiła przy egzaminie pisemnym lub ustnym, wówczas jeżeli kandydat poddał się egzaminowi poraz pierwszy, termin, po którym może być dopuszczony do powtórnego egzaminu, wynosić powinien od 6 miesięcy do roku, zaś o ile ujemna ocena nastąpiła przy egzaminie ponownym - od roku do 2 lat.
(4)
Skrócenie powyższych terminów może nastąpić tylko za szczególną zgodą Ministra Przemysłu i Handlu z przyczyn ważnych i wyjątkowych. Dotyczy to zwłaszcza przypadku, przewidzianego w § 15 ust. 6.
§  17.
W razie otrzymania od komisji egzaminacyjnej zawiadomienia o ujemnym wyniku egzaminu, wyższy urząd górniczy zawiadamia kandydata o tym wyniku i o terminie, po którego upływie może być dopuszczony do powtórzenia egzaminu, zaś odpis zawiadomienia przesyła do wiadomości innym wyższym urzędom górniczym.
§  18.
W razie otrzymania od komisji egzaminacyjnej zawiadomienia o zadawalającym wyniku egzaminu, wyższy urząd górniczy wystawia kandydatowi zaświadczenie, stwierdzające, że kandydat poddał się z wynikiem zadawalającym egzaminowi przepisanemu przez art. 160, 161 lub 162 prawa górniczego, przyczem w zaświadczeniu tem powinien być wymieniony skład komisji egzaminacyjnej i data egzaminu.
§  19.
(1) 1
Opłata egzaminacyjna wynosi:
a)
dla kandydatów odpowiadających wymogom art. 160 i 161 prawa górniczego - zł 2.000.-
b)
dla kandydatów odpowiadających wymogom art. 162 ust. 1 prawa górniczego - zł 3.000.-

i powinna być wniesiona do właściwego wyższego urzędu górniczego na rachunek Ministerstwa Przemysłu

(2)
W razie ponownego przystąpienia do egzaminu kandydat powinien wnieść ponownie opłatę egzaminacyjną przed egzaminem pisemnym, a w razie gdyby był zwolniony w całości od egzaminu pisemnego - przed egzaminem ustnym.
§  20.
Osoby biorące udział w egzaminowaniu kandydata otrzymują z opłat egzaminacyjnych za sprawowanie swych czynności wynagrodzenie, którego normy ustala Minister Przemysłu i Handlu.
§  21.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 19 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu oraz Ministra Aprowizacji i Handlu z dnia 15 września 1945 r. (Dz.U.45.35.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 września 1945 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 października 1947 r. (Dz.U.47.70.435) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1947 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.92.709

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzaminy osób, ubiegających się o uprawnienie do wykonywania zawodu mierniczego górniczego.
Data aktu: 27/10/1933
Data ogłoszenia: 24/11/1933
Data wejścia w życie: 24/11/1933