Zm.: rozporządzenie z dnia 7 grudnia 1927 r. w celu wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. o sztucznych środkach słodzących.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 12 marca 1930 r.
w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Przemysłu i Handlu oraz Sprawiedliwości o częściowej zmianie rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1927 r. w celu wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. o sztucznych środkach słodzących.

Na podstawie art. 14 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. o sztucznych środkach słodzących (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 797) zarządza się co następuje:
§  1.
Paragraf 3 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 117, poz. 1008) uzupełnia się przez dodanie następującego nowego ustępu: "Na przywóz sztucznych środków słodzących z zagranicy i z obszaru W. M. Gdańska należy uzyskać zezwolenie Ministra Skarbu".
§  2.
Wzory wykazów: a) przychodu i rozchodu sztucznych środków słodzących i b) spraw karnych o przekroczenia przepisów o obrocie sztucznych środków słodzących, wymienione w § 7 powołanego rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1927 r., podaje się w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Paragraf 26 powołanego rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1927 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Odprawa celna Szśs i związków chemicznych, wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia, odbywa się w urzędach celnych na podstawie zezwolenia Ministra Skarbu na przywóz sztucznych środków słodzących z poza terytorjum Rzeczypospolitej. Przedsiębiorca winien dostarczyć urzędowi celnemu wymienione wyżej zezwolenie na przywóz przed odprawą celną".

§  4.
Paragraf 31 powołanego rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1927 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Zajęte sztuczne środki słodzące mają być przesłane do najbliższego urzędu skarbowego akcyz i monopolów względnie urzędu celnego, gdzie pozostają na przechowaniu aż do uprawomocnienia orzeczenia konfiskaty.

O zajęciu sztucznych środków słodzących w ilości ponad 1000 g winien urząd skarbowy (celny) zawiadomić Ministerstwo Skarbu (Dep. Akcyz i Mon.) z podaniem ilości i rodzaju zajętych sztucznych środków słodzących.

Po prawomocnem orzeczeniu konfiskaty sztuczne środki słodzące do 1000 g podlegają zniszczeniu.

Przy konfiskatach ilości ponad 1000 g urząd skarbowy (celny) postąpi wedle zarządzeń Ministra Skarbu.

Zniszczenie skonfiskowanych sztucznych środków słodzących, tudzież produktów i napojów z domieszką tych środków odbywa się w obecności kierownika urzędu względnie jego zastępcy i jednego z funkcjonarjuszów urzędu. O dokonanem zniszczeniu sporządza się protokół za podpisem obecnych."

§  5.
Paragraf 56 powołanego rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1927 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"1) Urzędnicy kontroli skarbowej, odbierający próbki, oddają je wraz z protokółem, względnie doniesieniem karnem, właściwemu urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów, który prześle jedną próbkę do właściwej pracowni chemicznej w celu zbadania stosownie do załącznika do § 32, drugą zaś próbkę zachowuje u siebie do czasu otrzymania wyniku zbadania pierwszej. Po załatwieniu sprawy druga próbka ulega zniszczeniu.

2) Funkcjonariusze dozoru sanitarnego lub policji państwowej przesyłają próbki wraz z protokółem poboru do właściwego państwowego zakładu badania żywności i przedmiotów użytku, który w razie stwierdzenia obecności Szśs w artykule żywności lub napoju obowiązany jest zawiadomić o tem odnośny urząd skarbowy akcyz i monopolów".

§  6.
W paragrafie 58 powołanego rozporządzenia z dnia 7 grudnia 1927 r. zamiast słów: "izby skarbowej", "izbie skarbowej", i "izba" wstawia się słowa: "urzędu skarbowego akcyz i monopolów", "urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów" i "urząd skarbowy akcyz i monopolów".
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ

przychodu i rozchodu sztucznych środków słodzących za rok 19 .....

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ

spraw karnych o przekroczeniu przepisów o obrocie sztucznych środków słodzących za rok 19 .....

grafika

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.36.300

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 7 grudnia 1927 r. w celu wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. o sztucznych środkach słodzących.
Data aktu: 12/03/1930
Data ogłoszenia: 15/05/1930
Data wejścia w życie: 15/05/1930