Wykonanie art. 9 i 12 ustawy o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 27 lutego 1923 r.
wydane w porozumienia z Ministrami: Skarbu, Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa, Robót Publicznych, Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i Ministrem Sprawiedliwości w sprawie wykonania art. 9 i 12 ustawy z dala 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju.

Na mocy art. 53 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 681) zarządza się co następuje:
Do art. 9 ustawy.
§  1.
Żądanie zwolnienia nieruchomości, o których mowa jest w art. 9 ustawy o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju, kieruje Minister Spraw Wojskowych do:
a)
Ministra Robót Publicznych lub właściwego Ministra, w którego rozporządzeniu nieruchomość się znajduje - o ile nieruchomość stanowi własność Państwa;
b)
Ministra Spraw Wewnętrznych - o ile nieruchomość stanowi własność związku samorządowego.

Do art. 12 ustawy.

§  2.
Osoby, którym w myśl art. 12 ustawy o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju zarządy gminne obowiązane są dostarczać pomieszczeń, powinny zwrócić się do zarządu gminy za pośrednictwem właściwej komendy garnizonu (miasta) o dostarczenie kwatery w rozmiarze i na zasadach, określonych w rozporządzeniach Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 705) i z dnia 18 listopada 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 925).
§  3.
Komenda garnizonu (miasta) prześle zarządowi gminy żądanie dostarczenia uprawnionemu kwatery stałej, stwierdzając przytem:
1)
uprawnienie danej osoby do otrzymania pomieszczenia, odpowiadającego ustawowo określonym warunkom;
2)
niemożność przyznania tej osobie kwatery w budynkach państwowych lub wynajętych przez Państwo, ani też wynajęcia przez tę osobę mieszkania dla siebie.

Żądanie należy sporządzić według wzoru, podanego w załączniku Nr. 1 do niniejszego rozporządzenia.

§  4.
W ciągu miesiąca od dnia doręczenia żądania zarząd gminny obowiązany jest za pośrednictwem komendy garnizonu (miasta) dostarczyć osobie uprawnionej kwatery, odpowiadającej warunkom, określonym w żądaniu.

Jeśli zarząd gminny obowiązkowi powyższemu zadość nie uczyni, władza administracyjna I instancji przeprowadzi w ciągu następnego miesiąca na wniosek komendy garnizonu (miasta) najem niezbędnych pomieszczeń w zastępstwie i na rachunek gminy.

§  5.
Kwatery, dostarczane przez zarządy gmin osobom uprawnionym, powinny, w miarę możności, znajdować się w pobliżu miejsca ich służbowego zajęcia.
§  6.
Komenda garnizonu (miasta) sporządzi przy obejmowaniu kwatery, dostarczonej przez gminę, szczegółowy opis stanu pomieszczeń, podpisany przez właściciela lub administratora nieruchomości, delegata komendy garnizonu (miasta) oraz osobę, otrzymującą kwaterę do użytku.

W razie zmiany osoby otrzymującej kwaterą do użytku, opis należy uzupełnić, przyczem uzupełnienie winny podpisać obie zmieniające się osoby, tudzież delegat komendy garnizonu (miasta).

§  7.
Przy zwalnianiu kwater, dostarczonych przez zarządy gmin, należy sporządzić protokóły przy zachowaniu formalności, określonych w pierwszym ustępie poprzedniego paragrafu.
§  8.
Jeśli kwatera, dostarczona przez zarząd gminy, wymagać będzie naprawy, której wykonanie w myśl obowiązujących ustaw cywilnych ciąży na gospodarzu, wówczas osoba uprawniona do korzystania z kwatery zwróci się za pośrednictwem komendy garnizonu (miasta) do zarządu gminy o spowodowanie wykonania tej naprawy lub dostarczenie innej odpowiedniej kwatery.

Jeśli zarząd gminy w ciągu miesiąca obowiązku tego nie dopełni, komenda garnizonu.(miasta) w porozumieniu z władzą administracyjną I instancji zarządzi dokonanie potrzebnych napraw, potrącając koszta z należności, przypadającej gminie za dostarczoną kwaterę.

§  9.
Komendy garnizonów (miast) obowiązane są przestrzegać, by kwatery dostarczone przez zarządy gmin były zawsze właściwie zużytkowane.
§  10.
Kwatery, dostarczone przez zarządy gmin, przydziela komenda garnizonu (miasta) imiennym nakazem zajęcia danej kwatery.

Nakazy wydawane być mają w pięciu egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zakwaterowana osoba, drugi - właściciel domu, w którym znajduje się. wynajęta kwatera, trzeci - zarząd gminy, czwarty - komisja gospodarcza (płatnik), piąty zaś zatrzymuje komenda garnizonu (miasta).

W nakazie komenda garnizonu (miasta) oznaczy ścisłą datę zajęcia kwatery przez uprawnioną osobę.

Wzór nakazu zajęcia kwatery podany jest w załączniku Nr. 2 do niniejszego rozporządzenia.

Nakazy zwolnienia kwater, dostarczanych przez zarządy gmin, mają być wydawane i doręczane przez komendy garnizonów (miast) w ten sam sposób, jak nakazy zajęcia tych kwater.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR

grafika

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.26.240

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie art. 9 i 12 ustawy o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju.
Data aktu: 27/02/1928
Data ogłoszenia: 10/03/1928
Data wejścia w życie: 10/03/1928