Rejestracja listów zastawnych b. rosyjskich banków ziemskich: Petersbursko-Tulskiego, Moskiewskiego, Kijowskiego, Połtawskiego, oraz obligacyj b. Żytomierskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 22 lipca 1926 r.
o rejestracji listów zastawnych b. rosyjskich banków ziemskich: Petersbursko - Tulskiego, Moskiewskiego, Kijowskiego, Połtawskiego, oraz obligacyj b. Żytomierskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego.

Na podstawie § 1 i § 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 grudnia 1924 r. o unormowaniu obiegu rosyjskich tytułów na okaziciela oraz tytułów, przenoszonych przez indos lub cesję (Dz. U. R. P. Nr. 115 poz. 1031) zarządza się co następuje:
§  1.
Zarządza się rejestrację i ostemplowanie listów zastawnych b. rosyjskich banków ziemskich: Petersbursko-Tulskiego, Moskiewskiego, Kijowskiego, Połtawskiego, oraz obligacyj b. Żytomierskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i prawnych na terytorjum Państwa Polskiego.
§  2.
Wszystkie osoby na terytorjum Państwa Polskiego, w których faktycznem posiadaniu znajdują się wymienione w § 1 listy zastawne i obligacje, niezależnie od okoliczności, czy gdziekolwiek i kiedykolwiek zgłaszały je już do rejestracji, względnie zgłaszały z ich powodu jakiekolwiek pretensje, winny przedłożyć w najbliższej instytucji rejestrującej (§ 4) posiadane listy zastawne i obligacje, oraz wypełnić w dwóch egzemplarzach odnośne deklaracje (§ 3).

Wyjątki od tego są wymienione w §§ 7 i 8.

§  3.
Deklaracje winny zawierać:

1. Imię, nazwisko i miejsce zamieszkania zgłaszającego.

2. Imię, nazwisko i miejsce zamieszkania właściciela.

3. Nr. Nr. tytułów, seryj, względnie emisyj, oraz nominalną wartość, każdego poszczególnego listu zastawnego i obligacyj.

Deklaracje winny być składane oddzielnie odnośnie do każdej instytucji, przez którą rejestrowane listy zastawne lub obligacje zostały emitowane (p. załącznik Nr. 1).

§  4.
Rejestracji i ostemplowania wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj dokonują:

1. Zarządca Państwowy nad mieniem b. rosyjskich prywatnych banków ziemskich (Wilno, ul. Mickiewicza 8),

2. Bank Gospodarstwa Krajowego i jego oddziały.

3. Prywatne i państwowe banki i ich oddziały (vide § 7).

§  5.
Instytucja rejestrująca jest obowiązana:

1) każdą deklarację i każdy jej egzemplarz sprawdzić i zaopatrzyć kolejnym numerem rejestracyjnym i swoją pieczęcią urzędową, 2) na każdym wpisanym w deklaracji liście zastawnym i obligacji przybić swoją pieczęć urzędową i wpisać obok 1) datę, 2) Nr. rejestracyjny odnośnej deklaracji, oraz 3) imię i nazwisko właściciela listu zastawnego, względnie obligacji.

Listy zastawne i obligacje ostemplowane w ten sposób będą natychmiast zwrócone osobom, które przedłożyły je do rejestracji.

§  6.
W ciągu 3 dni po upływie terminu rejestracji każda instytucja rejestrująca jest obowiązana przesłać do Głównego Urzędu Likwidacyjnego w Warszawie (Foksal 3) obydwa egzemplarze deklaracyj wraz z wykazem deklaracyj również w dwu egzemplarzach, sporządzanych według kolejnych numerów rejestracyjnych (p. załącznik Nr. 2).
§  7.
Państwowe i prywatne banki i ich oddziały, posiadające na własność lub tytułem depozytu wymienione w § 1 listy zastawne i obligacje, winny przeprowadzić same ich rejestrację, stosując się do przepisów §§ 3, 5 i 6 niniejszego rozporządzenia.
§  8.
Obywatele polscy, posiadający wymienione w § 1 listy zastawne i obligacje zagranicą i pragnący je zarejestrować, winni przesłać te tytuły pocztą, wraz z odnośną deklaracją, do Głównego Urzędu Likwidacyjnego.
§  9.
Z dniem ogłoszenia niniejszego rozporządzenia wzbrania się przywozu wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj z zagranicy do Polski.

Wyjątek stanowią wypadki, przewidziane w § 8.

§  10.
Dla rejestracji i ostemplowania wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj, znajdujących się na terytorjum Państwa Polskiego (§ 2), wyznacza się okres czasu od dnia 1 sierpnia do dnia 1 października 1926 roku.

Dla przesyłania do Głównego Urzędu Likwidacyjnego wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj, znajdujących się zagranicą (§ 8), wyznacza się okres czasu od dnia 1 sierpnia do dnia 15 października 1926 roku.

Po upływie powyższych okresów odnośne listy zastawne i obligacje do rejestracji i ostemplowania przyjmowane nie będą.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr. 1

DEKLARACJA

ZAŁĄCZNIK  Nr. 2

Wykaz

deklaracji w sprawie rejestracji i ostemplowania

grafika

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.75.434

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja listów zastawnych b. rosyjskich banków ziemskich: Petersbursko-Tulskiego, Moskiewskiego, Kijowskiego, Połtawskiego, oraz obligacyj b. Żytomierskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego.
Data aktu: 22/07/1926
Data ogłoszenia: 29/07/1926
Data wejścia w życie: 29/07/1926