Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1921 r. o podwyższeniu i sposobie pobierania podatku od zapałek na obszarze b. dzielnicy pruskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA B. DZIELNICY PRUSKIEJ
z dnia 27 grudnia 1921 r.
w przedmiocie wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1921 r. o podwyższeniu i sposobie pobierania podatku od zapałek na obszarze b. dzielnicy pruskiej.

Na podstawie § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1921 r. o podwyższeniu i sposobie pobierania podatku od zapałek na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. № 100, poz. 719) zarządza się co następuje:
§  1.
Kasy skarbowe zaopatrują się w przepisane banderole pobierając je za zamówieniami w izbach skarbowych (Wydział Ogólny-Oddział Gospodarczy), które je znów zamawiają w głównym urzędzie kasowym Ministerstwa Skarbu w Warszawie.

Cena sprzedażna banderol wynosi według postanowienia Ministerstwa Skarbu łącznie z kosztami ich sporządzenia kwotę 2040 Mk. za 1000 sztuk, z czego przypada na podatek (akcyzę) 2000 Mk. a na zwrot kosztów sporządzenia 40 Mk.

§  2.
Wytwórcy i sprowadzający zapałki z zagranicy mają zaopatrywać się w potrzebne banderole w kasach skarbowych za pomocą zamówień według załączonego wzoru № 1 które mają przedłożyć kasie skarbowej w 2 egzemplarzach. Kasa skarbowa stwierdza na 1 egzemplarzu wydanie zamówionych banderoli umieszczając na nim pozycję księgi rozchodu banderoli i wręcza go zamawiającemu, drugi zaś zatrzymuje u siebie jako załącznik księgi rozchodu banderoli (§ 178 Instr. dla kas skarbowych).
§  3.
Wytwórcy i sprowadzający zapałki z zagranicy mają na otrzymane w kasie skarbowej banderole prowadzią księgę przychodu i rozchodu według załączonego wzoru № 2, do której mają dołączać zwrócone im przez kasy skarbowe egzemplarze zamówień.

Księgi te należy prowadzić rocznie a następnie przez dalsze trzy lata przechowywać starannie i na żądanie urzędów skarbowych okazywać.

§  4.
Banderole mają być nalepione- na tej stronie pudełka, z której je się otwiera tak, aby przy pierwszem otworzeniu pudełka banderola musiała ulec rozdarciu.
§  5.
Pobieranie podatku od zapałek, sprowadzonych z zagranicy, odbywa się wedle następujących zasad:
1)
Zapałki sprowadzane być mogą z zagranicy wyłącznie przez urzędy celne kolejowe; od zasady tej dozwolone są wyjątki co do zapałek, wiezionych przez podróżnych w ilościach wolnych od opłaty celnej.
2)
Urzędy celne ograniczają się do pobierania wyłącznie należności celnych; dotyczy to także tych urzędów, które (w b. zaborze austrjackim) pobierały dotychczas równocześnie z cłem także akcyzę.
3)
Równocześnie z ocleniem zawiadamiają urzędy celne o wysłaniu władzę skarbową miejsca przeznaczenia zapałek, podając w zawiadomieniu: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz bliższy adres odbiorcy, a dalej numer wozu kolejowego oraz wagę, ilość skrzyń, ilość pojedynczych pudełek w skrzyni i ilość ogólną (tę ostatnią ilość cyfrowo i słownie), a wszystko to według deklaracji celnej wreszcie numer i datę tejże deklaracji (kwitu celnego).

Zawiadomienia te wysyłać należy w listach poleconych do właściwej władzy skarbowej II instancji.

4)
Władza, która otrzymała od urzędu celnego rzeczonej zawiadomienie, wydaje bezzwłocznie dalsze zarządzenia co do obanderolowania zapałek względnie, w wypadku zmiany miejsca przeznaczenia zapałek, skierowuje zawiadomienie do innej właściwej władzy (również w liście poleconym).
5)
Odbiorca zapałek, otrzymawszy zawiadomienie kolejowe o nadejściu przesyłki, obowiązany jest donieść o tem najpóźniej do 24 godzin najbliższemu organowi kontroli skarbowej oraz wykupić w kasie skarbowej (urzędzie podatkowym) banderole w takiej ilości, jaką była ilość podanych do oclenia zapałek. Gdyby przesyłka nadeszła do miejsca przeznaczenia z ubytkiem zapałek, to w wypadku tym nie użyte do naklejenia na pudełkach banderole stają się własnością Skarbu Państwa i kontrola skarbowa oddaje banderole te z powrotem do kasy ze stosownym pismem, a kasa zapisuje je w odnośnym rejestrze na przychód i wydaje na to potwierdzenie kontroli skarbowej. Potwierdzenie to dołącza kontrola skarbowa do sprawozdania, jakie o dokonanym obanderolowaniu całej przesyłki przedłożone być ma władzy w punkcie 3 wymienionej.
§  6.
Zgłoszenie zapałek do dodatkowego opodatkowania ma nastąpić pisemnie w 2 egzemplarzach. Jeden egzemplarz zgłoszenia zatrzymuje urząd skarbowy u siebie a drugi zwraca zgłaszającemu potwierdzając na nim zgłoszenie. Na podstawie zgłoszenia sprawdzą organy skarbowe zapasy zapałek i wynik umieszczą na obu egzemplarzach zgłoszenia, poczem odeślą 1 egzemplarz zgłoszenia do kasy skarbowej. Z drugim egzemplarzem zgłoszenia ma się zgłaszający zwrócić do kasy skarbowej celem wykupienia potrzebnej ilości banderoli. Zgłoszenie to zastępuje w tym wypadku zamówienie potrzebnych banderoli.

Stwierdzone przy sprawdzaniu zapasów różnice nie przekraczające 10% ponad ilość zgłoszoną nie powoduje wdrożenia postępowania karnego.

§  7.
Uchyla się §§ 6, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 23a, 24 ustępy 6 i 7, 43, 44 i 47 niemieckich przepisów wykonawczych z dnia 30 sierpnia 1909 do niemieckiej ustawy o opodatkowaniu środków do zapalania z dnia 15 lipca 1909 (Dz. Ust. Rzeszy niem. str. 814) zawartych w Dzienniku Centralnym Rzeszy Niemieckiej z r. 1909 str. 864 i zmienionych dalszemi przepisami, zawartemi w Dzienniku Centralnym Rzeszy Niemieckiej z r. 1910 str. 204, z r. 1911 str. 21 28, 258, 260, z r. 1912 str. 423 i z r. 1913 str. 148 i 151, oraz wszystkie inne przepisy niemieckie sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.
§  8.
Ustanowione w § 36 niem. rozporz. wykonawczych należytości wymierza się według obecnie obowiązujących przepisów o należytościach urzędników państwowych.
§  9.
Rozporządzenie to wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z procą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1922 r.

Wzór № 1

do § 2 rozp. wyk. Min. b. Dz. Pr. (poz. 45)

URZĄD PODATKÓW POŚREDNICH ..........

URZĄD KONTROLI SKARBOWEJ ...........

ZAMÓWIENIE Nr ........

banderoli do zapałek.

Do

kasy skarbowej

w ............

Zamawiam banderolą do zapałek w ilości Arkuszy po sztuk Razem sztuk Ogólna cena
Mk. fen.

..................... dnia ................. 1921.

(Firma)

podpis zamawiającego.

Zgodnie z drugim egzemplarzem

................. dnia .....19

Urząd ...........

podpis

Zapis pod poz. księgi rozchodu

banderoli

................ dnia ..........19

Kasa skarbowa

Druk płatny arkusz po ................

Wzór № 2

do § 3 rozp. wyk. Min. b. Dz. Pr. (poz. 45)

URZĄD PODATKÓW POŚREDNICH .............

URZĄD KONTROLI SKARBOWEJ ..............

KSIĄŻKA Nr .....

przychodu i rozchodu banderoli do zapałek

firmy:

właściciela fabryki (składu) zapałek

w ...............................

za rok budżetowy 19..../19....

Pouczenie:

1) Na przychód należy wpisywać każdy pobór banderoli pod

osobną pozycją.

2) Na rozchód należy wpisywać każdodzienne zużycie banderoli z

końcem dnia.

3) Książkę należy na żądanie organów kontroli Skarbowej okazać

i oddać do przeglądnięcia a po ukończeniu roku przechowywać

ją przez trzy lata.

Składa się z arkuszy ..................

Druk płatny, zeszyt po ................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.6.45

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1921 r. o podwyższeniu i sposobie pobierania podatku od zapałek na obszarze b. dzielnicy pruskiej.
Data aktu: 27/12/1921
Data ogłoszenia: 28/01/1922
Data wejścia w życie: 28/01/1922, 01/01/1922