Wykonanie rozporządzenia z dnia 30 maja 1921 r. o podwyższeniu i ujednostajnieniu akcyzy od zapałek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 31 maja 1921 r.
w przedmiocie wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1921 r. o podwyższeniu i ujednostajnieniu akcyzy od zapałek.

Na mocy § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1921 r. o podwyższeniu i ujednostajnieniu akcyzy od zapałek, (Dz. Ust. R. P. № 50 poz. 304) zarządzam co następuje:
§  1. 1
(do § 1) Przez nazwą "pudełka" rozumie się wszelkiego rodzaju opakowania zapałek.
§  2.
(do § 2) Pobieranie akcyzy od zapałek, sprowadzonych z zagranicy, odbywa się wedle następujących zasad:
1)
Zapałki sprowadzane być mogą z zagranicy wyłącznie przez urzędy celne kolejowe; od zasady tej dozwolone są wyjątki co do zapałek, wiezionych przez podróżnych w ilościach wolnych od opłaty celnej.
2)
Urzędy celne ograniczają się do pobierania wyłącznie należności celnych; dotyczy to także tych urzędów, które (w b. zaborze austrjackim) pobierały dotychczas równocześnie z cłem także akcyzę.
3)
Równocześnie z ocleniem zawiadamiają urzędy celne o wysłaniu zapałek władzę skarbową miejsca przeznaczenia zapałek, podając w zawiadomieniu: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz bliższy adres odbiorcy, a dalej numer wozu kolejowego oraz wagę, ilość skrzyń, ilość pojedynczych pudełek w skrzyni i ilość ogólną (tę ostatnią ilość cyfrowo i słownie), a wszystko to według deklaracji celnej, wreszcie numer i datę tejże deklaracji (kwitu celnego).

Zawiadomienia te 'wysyłać, należy w listach poleconych do właściwej władzy skarbowej II instancji.

4)
Władza, która otrzymała od urzędu celnego rzeczone zawiadomienie, wydaje bezzwłocznie dalsze zarządzenia co do obanderolowania zapałek względnie, w wypadku zmiany miejsca przeznaczenia ze pałek, skierowuje zawiadomienie do innej właściwej władzy (również w liście poleconym).
5)
Zarządy stacji kolejowych odbiorczych obowiązane są o nadejściu każdej przesyłki zapałek donieść najbliższemu organowi kontroli skarbowej jeszcze przed wydaniem przesyłki do rąk odbiorcy.
6)
Odbiorca zapałek, otrzymawszy zawiadomienie kolejowe o nadejściu przesyłki, obowiązany jest donieść o tem najpóźniej do 24 godzin najbliższemu organowi kontroli skarbowej oraz wykupić w kasie skarbowej (urzędzie podatkowym) banderole w takiej ilości, jaką była ilość poddanych ocleniu zapałek. Gdyby przesyłka nadeszła do miejsca przeznaczenia z ubytkiem zapałek, to w wypadku tym nieużyte do naklejenia na pudełkach banderole, stają się własnością Skarbu Państwa i kontrola skarbowa oddaje banderole te z powrotem do kasy ze stosownem pismem, a kasa zapisuje je w odnośnym rejestrze na przychód i wydaje na to potwierdzenie kontroli skarbowej. Potwierdzenie to dołącza kontrola skarbowa do sprawozdania, jakie o dokonanem obanderolowaniu całej przesyłki przedłożone być ma władzy w punkcie 3 wymienionej.
§  3. 2
(do § 4 ust. 2) Zwrot kosztów przygotowania banderol pobiera się w wysokości dziesięciu marek za tysiąc sztuk. Zatem łącznie z akcyzą cena sprzedażna tysiąca sztuk banderol wynosi tysiąc dziesięć marek, z czego przypada na akcyzę 1.000 mk., a na zwrot kosztów sporządzenia banderol 10 mk. Każdą z tych należności zarachowuje się osobno.
§  4.
(do § 8 ust. 2) Ceny zapałek będą Ustanawiane na podstawie przepisów obowiązujących.
§  5.
(do § 11) W b. zaborze austrjackim dopuszczalny jest wedle art. 11 obieg nieobanderolowanych zapałek jeszcze przez przeciąg jednego miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1921 roku o podwyższeniu i ujednostajnieniu akcyzy od zapałek (Dz. Ust. R. P. № 50 poz. 304).

Z upływem więc tego terminu osoby, posiadające nieobanderolowane zapałki, obowiązane są wykupić banderole po pełnej podwyższonej cenie i nakleić je na pudełka. Wydanie potrzebnych w tym celu zarządzeń pozostawia się władzom skarbowym II instancji.

§  6.
Poza wypadkami, określonemi w § 11, powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1921 r. (Dz. Ust. R. P. № 53, poz. 304), zapasy zapałek, znajdujących się już w obiegu, podwyższonej akcyzie nie podlegają.

Ulegają natomiast podwyższonej akcyzie zapasy, znajdujące się w dniu wejścia w życie powołanego rozporządzenia Rady Ministrów w fabrykach zapałek oraz w lokalach składowych osób, które sprowadziły zapałki z zagranicy (§ 5), a to w szczególności:

1)
W b. zaborze austrjackim, gdzie system banderolowy stosowany dotychczas nie był, dokona się to w ten sposób, że banderole, któremi zapałki te muszą być przed wypuszczeniem w obrót opatrzone, sprzedawać się tam będzie odrazu po cenie, odpowiadającej podwyższonej akcyzie.

Kwoty, jakieby uiszczono już na poczet akcyzy od tych zapałek bezpośrednio, mają być albo zwrócone, albo też zaliczone na poczet cen kupna banderol.

2)
W b. zaborze rosyjskim, gdzie banderoluje się zapałki już obecnie, i gdzie wskutek tego zachodzi możliwość istnienia w fabrykach i w rzeczonych lokalach składowych zapasów zapałek opatrzonych już banderolami, nabytemi po dotychczasowej niższej cenie, - dozwala się na wypuszczenie tych zapałek w obrót pod warunkiem dopłacenia różnicy pomiędzy dotychczasową, a podwyższoną ceną banderoli.
§  7.
Z chwilą wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1921 r. o podwyższeniu i ujednostajnieniu akcyzy od zapałek (Dz. Ust. R. P. № 50, poz. 304) ustają wszelkie dotychczasowe ograniczenia co do obrotu zapałek pomiędzy b. zaborem austrjackim, a b. zaborem rosyjskim.

Sprowadzanie zapałek z b. zaboru pruskiego dozwolone będzie, jak dotychczas, tylko za uzyskaniem pozwolenia Ministerstwa Skarbu; nie dotyczy to jednak zapałek sprowadzanych wprost z zagranicy przez obszar b. zaboru pruskiego.

1 § 1 zmieniony przez § 7 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1921 r. (Dz.U.21.106.780) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1922 r.
2 Z dniem 1 stycznia 1922 r. w § 3 nin. rozporządzenia podwyższa się od 1 stycznia 1922 r. zwrot kosztów sporządzenia banderol z dotychczasowych dziesięciu marek za tysiąc sztuk na czterdzieści marek za tysiąc sztuk. Zatem łącznie z akcyzą wynosić będzie cena sprzedażna tych banderol, począwszy od 1 stycznia 1922 r. 2.040 mk. za tysiąc sztuk, z czego przypadnie na akcyzę 2,000 mk. a na zwrot kosztów sporządzenia banderol 40 mk. Zgodnie z § 7 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1921 r. (Dz.U.21.106.780).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.53.338

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia z dnia 30 maja 1921 r. o podwyższeniu i ujednostajnieniu akcyzy od zapałek.
Data aktu: 31/05/1921
Data ogłoszenia: 26/06/1921
Data wejścia w życie: 11/07/1921