Rozciągnięcie rozporządzenia tymczasowego Rady Ministrów z dnia 1 września 1919 r., normującego przenoszenie własności nieruchomości ziemskich oraz ustawy z dnia 6 lipca 1920 r. o organizacji urzędów ziemskich na ziemie przyłączone do Rzeczypospolitej na podstawie umowy o preliminaryjnym pokoju i rozejmie, podpisanej w Rydze dnia 12-go października 1920 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 marca 1921 r.
w przedmiocie rozciągnięcia rozporządzenia tymczasowego Rady Ministrów z dnia 1 września 1919 r., normującego przenoszenie własności nieruchomości ziemskich oraz ustawy z dnia 6 lipca 1920 r. o organizacji urzędów ziemskich na ziemie przyłączone do Rzeczypospolitej na podstawie umowy o preliminaryjnym pokoju i rozejmie, podpisanej w Rydze dnia 12-go października 1920 r. *

Na mocy art. 6 ustawy z dnia 4 lutego 1921 r. o unormowaniu stanu prawno-politycznego na ziemiach, przyłączonych do obszaru Rzeczypospolitej na podstawie umowy o preliminaryjnym pokoju i rozejmie, podpisanej w Rydze dnia 12 października 1920 r. (Dz. Ust. № 16 z 1921 r., poz. 93) - Rada Ministrów zarządza co następuje:
§  1.
Na ziemie, wskazane w art. 1 powołanej ustawy z dnia 4 lutego 1921 r., rozciąga się moc obowiązującą:
a)
rozporządzenia tymczasowego Rady Ministrów z dnia 1 września 1919 r., normującego przenoszenie własności nieruchomości ziemskich (Dz. Ust. z r. 1919 № 73, poz. 428);
b)
ustawy z dnia 6 lipca 1920 r. o organizacji urzędów ziemskich (Dz. Ust. № 70 z 1920 r. poz. 461).
§  2.
Do czasu wprowadzenia hipotek na obszarze ziem, określonych w § 1, należy o odmowie na przelew prawa własności zawiadamiać w terminie, określonym w art. 5 powołanego w § 1 p. a. tymczasowego rozporządzenia, również starszych notarjuszy.
§  3.
Do czasu właściwej organizacji urzędów ziemskich na obszarze ziem, określonych w § 1 tworzy się:
a)
delegatury okręgowe Głównego Urzędu Ziemskiego:

wołyńską na powiaty: łucki, rówieński, dubieński, kowelski, włodzimierski, krzemieniecki, ostrogski, lubomelski i horochowski; poleską na powiaty: piński, brzesko-litewski, łuniniecki, kobryński, prużański, kosowski, drohicki, kamieńsko - koszyrski, sarneński i białowieski, i nowogródzką na powiaty: nowogródzki, wołkowyski, słonimski, baranowicki, nieświeżski, stołpecki, grodzieński, duniłowicki, dziśnieński, lidzki, wilejski i wołożyński - z miejscem urzędowania delegatur okręgowych w siedzibach urzędów wojewódzkich;

b)
podległe wymienionym delegaturom okręgowym Głównego Urzędu Ziemskiego komisarjaty powiatowe ziemskie z terytorjalną kompetencją na powiat i miejscem urzędowania w siedzibach władz powiatowych.
§  4.
Ma czele delegatury okręgowej stoi delegat Okręgowy Głównego Urzędu Ziemskiego, mianowany przez Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego, jemu bezpośrednio podległy i przed nim odpowiedzialny za swe czynności.

Delegat okręgowy Głównego Urzędu Ziemskiego mianuje, uwalnia i przenosi urzędników swego okręgu do X stopnia służbowego włącznie. Urzędników delegatury okręgowej od IX stopnia służbowego włącznie i wyżej mianuje, na wniosek delegata, Prezes Głównego Urzędu Ziemskiego.

Komisarjat powiatowy ziemski składa się z komisarza powiatowego ziemskiego, jako kierownika urzędu, służbowo podległego właściwemu delegatowi okręgowemu Głównego Urzędu Ziemskiego, oraz potrzebnej liczby urzędników.

Komisarzy ziemskich powiatowych mianuje Prezes Głównego Urzędu Ziemskiego, innych zaś urzędników komisarjatu - Prezes Głównego Urzędu Ziemskiego lub delegat okręgowy Głównego Urzędu Ziemskiego,

§  5.
Do zakresu działania delegatur okręgowych Głównego Urzędu Ziemskiego i komisarjatów powiatowych ziemskich należą sprawy, przekazane w ustawach i rozporządzeniach okręgowym urzędom ziemskim i powiatowym urzędom ziemskim.

Do zakresu działania delegatur okręgowych należą nadto czynności, przewidziane w art. 9 powołanego w § 1 p. a. tymczasowego rozporządzenia Rady Ministrów.

§  6.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego tracą moc wszelkie sprzeczne z tem rozporządzeniem przepisy i rozporządzenia, obowiązujące na obszarach, określonych w § 1.
§  7.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego powierza się Prezesowi Głównego Urzędu Ziemskiego i Ministrowi Sprawiedliwości.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 8 czerwca 1922 r. zawarte w § 3, 4 i 5 niniejszego rozporządzenia przepisy o delegaturach okręgowych Głównego Urzędu Ziemskiego i o komisarjatach powiatowych ziemskich uchyla się, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 20 marca 1922 r. w przedmiocie utworzenia okręgowych i powiatowych urzędów ziemskich na obszarze województw: nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego, oraz powiatów: białowieskiego, grodzieńskiego, wołkowyskiego, województwa białostockiego (Dz.U.22.41.345).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.30.178

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozciągnięcie rozporządzenia tymczasowego Rady Ministrów z dnia 1 września 1919 r., normującego przenoszenie własności nieruchomości ziemskich oraz ustawy z dnia 6 lipca 1920 r. o organizacji urzędów ziemskich na ziemie przyłączone do Rzeczypospolitej na podstawie umowy o preliminaryjnym pokoju i rozejmie, podpisanej w Rydze dnia 12-go października 1920 r.
Data aktu: 23/03/1921
Data ogłoszenia: 06/04/1921
Data wejścia w życie: 06/04/1921