Postępowanie z towarami przywożonemi z zagranicy kolejami żelaznemi.

ROZPORZĄDZENIE
z dnia 20 grudnia 1919 r.
w sprawie postępowania z towarami przywożonemi z zagranicy kolejami żelaznemi.

Celem przyśpieszenia odbioru towarów przywożonych z zagranicy oraz przeciwdziałania niedozwolonemu przywozowi towarów zagranicznych zarządza się, na wniosek Państwowej Komisji Przywozu i Wywozu, w myśl dekretu z dn. 7 lutego 1919 r. (D. P. P. P. 1919 № 14 poz. 152) oraz dekretu z dn. 7 lutego 1919 r. (D. P. P. P. 1919 № 15 poz. 216) i w uzupełnieniu Rozporządzenia Ministerjalnego z dn. 6 sierpnia 1919 r. (Dz. U. Rz. P. 1920, №5, poz. 27) co następuje:
Art.  1.

Po przybyciu towarów zagranicznych do stacji, gdzie ma być uskuteczniona odprawa celna, ekspedycja kolejowa niezwłocznie przedkłada urzędowi celnemu wszystkie dokumenty, dotyczące przybyłych przesyłek. Na podstawie tych dokumentów urząd celny orzeka, które przesyłki podlegają odprawie celnej w wagonach bez wyładowania, a które po uprzedniem wyładowaniu do magazynów.

Art.  2.

Ekspedycja kolejowa wywiesza na widocznem miejscu obwieszczenie, zawiadamiające adresatów o przybyciu zagranicznych przesyłek, z oznaczeniem, które przesyłki będą odprawiane bez wyładowania, a które po wyładowaniu do magazynów, oraz udziela odpisu tego obwieszczenia urzędowi celnemu.

Art.  3.

Właściciele i osoby upoważnione do dysponowania przesyłkami, winni zgłosić je w myśl wywieszonego obwieszczenia urzędowi celnemu do oclenia w następujących terminach:

a)
przesyłki, przeznaczone do odprawy bez wyładowania, w ciągu 24 godzin po dniu ogłoszenia,
b)
przesyłki, przeznaczone do wyładowania do magazynów, w ciągu 48 godzin po dniu ogłoszenia.
Art.  4.

Towary niezgłoszone w powyższych terminach urzędowi celnemu przez właścicieli lub osoby uprawnione do dysponowania temi towarami, mają organy kolejowe zgłosić z urzędu do oclenia.

Art.  5.

W wypadkach gdy na zasadzie artykułu 4 będzie towary zgłaszała kolej, upoważnia się urzędy celne, o ile Skarb Państwa z tego powodu nie będzie narażony na straty, do przeprowadzania odpraw celnych na podstawie zgłoszeń ustnych.

Art.  6.
a)
Towary zgłoszone urzędowi celnemu do oclenia w myśl art. 3 niniejszego rozporządzenia, nie pokryte pozwoleniami Państwowej Komisji Przywozu i Wywozu, mają być po spisaniu odpowiedniego protokułu i ocleniu przez kolej przekazane przez nią do dyspozycji Państwowego Urzędu zakupu artykułów pierwszej potrzeby w celu zakupu po cenach normalnych w walucie polskiej,
b)
towary zwolnione od pozwoleń przywozowych jakoteż i pokryte pozwoleniami, lecz nie odebrane w ciągu 24 godzin po uskutecznieniu rewizji celnej, mają być po spisaniu odpowiedniego protokułu i ocleniu przez kolej przekazane przez nią do. dyspozycji Państwowego Urzędu zakupu artykułów pierwszej potrzeby celem zakupu po cenach normalnych w walucie polskiej,
c) 1
Postanowienia powyższe (p. a. i b.) nie dotyczą rządowych przesyłek liści tytoniowych lub wyrobów tytoniowych. O ile zaś chodzi o takie przesyłki prywatne, to kolei ma o nich zawiadomić władze skarbowe (w Małopolsce Dyrekcje okręgów skarbowych, w b. Kongresówce - Delegacje Ministerstwa Skarbu, Izby skarbowe) celem dalszego zarządzenia
Art.  7.

Niezgłoszenie towarów przez właścicieli lub osoby upoważnione do oclenia urzędowi celnemu w myśl art. 3 niniejszego rozporządzenia pociąga za sobą skutki, przewidziane w art. 3 - 6 dekretu Naczelnika Państwa z dn. 7 lutego 1919 r. (D. P. P. P. 1919 r. № 15 p. 216).

Niezależnie od tego, towary te, o ile w myśl ust. 2 art. 6 powołanego dekretu i rozporządzenia wykonawczego do tego dekretu Ministra Przemysłu i Handlu z dn. 18 grudnia 1919 r. (Dz. U. r. 1920 №3 poz. 14) podlegają sprzedaży w toku postępowania, mają być niezwłocznie po ocleniu przez kolej w myśl p. 4 niniejszego rozporządzenia i po przeprowadzeniu przez urząd celny postępowania przepisanego w p. 13 rozporządzenia wykonawczego Ministra Przemysłu i Handlu do powołanego dekretu z dn. 6 sierpnia 1919 r. (Dz. U. Rz. P. r. 1920, № 5, poz. 27) przekazane przez kolej do dyspozycji Państwowego Urzędu zakupu artykułów pierwszej potrzeby. Należność za towar w walucie polskiej podług cen normalnych, po potrąceniu należności celnych i kolejowych, przekaże Państwowy Urząd zakupu artykułów pierwszej potrzeby w razie orzeczenia przez powołane w dekrecie władze konsfiskaty towaru-Skarbowi Państwa, w przeciwnym razie-wypłaci właścicielowi towaru.

Art.  8.

Towary przekazane Państwowemu Urzędowi zakupu artykułów pierwszej potrzeby w żadnym wypadku nie podlegają zwrotowi stronie.

Art.  9.

Urzędy celne nie będą uwzględniały pozwoleń z datą wystawienia późniejszą od daty stempla granicznej stacji wchodowej na liście przewozowym.

Art.  10.

Kwoty należne urzędowi celnemu za towary przekazywane do dyspozycji Państwowego Urzędu zakupu artykułów pierwszej potrzeby wpłaca kolej urzędowi celnemu niezwłocznie gotówką, lub korzysta z kredytu cła o ile dla danej stacji przyznane jest wpłacanie cła miesięcznie.

Kwoty uiszczonego cła zarachowuje kolej w listach kolejowych przewozowych i pobiera je wraz z należnościami kolejowemi od Państwowego Urzędu zakupu artykułów pierwszej potrzeby przy wydaniu towarów.

Art.  11.

Jednocześnie z wejściem w życie niniejszego rozporządzenia uchyla się art. 9 rozporządzenia ministerjalnego z dn. 6 sierpnia 1919 r. (Dz. U. Rz. P. r. 1920, № 5, poz. 27) o ile chodzi o przesyłki kolejowe.

Art.  12.

Rozporządzenie niniejsze ma charakter przejściowy i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

1 Art. 6 lit. c) dodana przez rozporządzenie z dnia 18 lutego 1920 r. (Dz.U.20.28.168) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 1920 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.5.30

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie z towarami przywożonemi z zagranicy kolejami żelaznemi.
Data aktu: 20/12/1919
Data ogłoszenia: 24/01/1920
Data wejścia w życie: 24/01/1920