Krajowy rejestr maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 12 października 2022 r.
w sprawie krajowego rejestru maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe

Na podstawie art. 25y ust. 6 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1984 oraz z 2022 r. poz. 727 i 1846) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia krajowego rejestru maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe oraz jego aktualizacji, w tym wprowadzania, zmiany, udostępniania i usuwania danych;
2)
wymagania techniczne i jakościowe w zakresie danych wprowadzanych do krajowego rejestru maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
administrator podmiotu - osobę fizyczną zarządzającą dostępem podmiotu obowiązanego do krajowego rejestru maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe, zwanego dalej "rejestrem", w tym nadającą upoważnionym pracownikom uprawnienia dostępowe do systemu teleinformatycznego, w którym rejestr jest prowadzony;
2)
podmiot obowiązany - podmiot, o którym mowa w art. 25x ust. 3 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, zwanej dalej "ustawą";
3)
upoważniony pracownik - osobę fizyczną przetwarzającą dane w rejestrze w imieniu podmiotu obowiązanego.
§  3. 
1. 
Rejestr jest prowadzony w formie zbiorów danych zapisywanych i gromadzonych w postaci elektronicznej pozwalających na sporządzanie wydruków oraz posiadającej zabezpieczenia przed dokonywaniem adnotacji, w tym wprowadzaniem zmian, uzupełnień i usuwaniem danych przez osoby nieuprawnione.
2. 
Prowadzenie rejestru obejmuje następujące czynności:
1)
rejestrowanie - wprowadzanie danych do rejestru po raz pierwszy;
2)
sprawdzanie - zapoznanie się z danymi zgromadzonymi w rejestrze;
3)
wykorzystywanie - użycie danych uzyskanych w wyniku sprawdzenia;
4)
modyfikowanie - zmianę zawartości zgromadzonych danych, w tym ich uzupełnienie lub aktualizację;
5)
udostępnianie - przekazywanie zgromadzonych danych podmiotom, o których mowa w art. 25y ust. 1 i 2 ustawy;
6)
usuwanie - zniszczenie lub deformację danych w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie.
3. 
Czynności, o których mowa w ust. 2:
1)
pkt 1-3, wykonują podmioty obowiązane lub Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, zwany dalej "Prezesem UTK";
2)
pkt 4-6, wykonuje Prezes UTK po otrzymaniu wniosku podmiotu obowiązanego w postaci żądania w systemie teleinformatycznym, w którym rejestr jest prowadzony, wygenerowanego w ramach usług sieciowych, o których mowa w art. 25x ust. 4 ustawy.
§  4. 
1. 
Podmiot obowiązany wyznacza administratora podmiotu, a następnie występuje do Prezesa UTK o nadanie administratorowi podmiotu dostępu do systemu teleinformatycznego, w którym rejestr jest prowadzony.
2. 
Podmiot obowiązany informuje Prezesa UTK o zmianie osoby wyznaczonej na administratora podmiotu. Przepis ust. 1 stosuje się.
3. 
Administrator podmiotu nadaje lub cofa uprawnienia upoważnionym pracownikom w zakresie sposobu przetwarzania danych w rejestrze.
§  5. 
Osoba, której dane są zgromadzone w rejestrze, uzyskuje dostęp do rejestru bezpośrednio po zalogowaniu do systemu teleinformatycznego, w którym rejestr jest prowadzony.
§  6. 
1. 
Rejestr jest wyposażony w automatyczne reguły weryfikacyjne, za pomocą których jest sprawdzana prawidłowość danych wprowadzanych do rejestru przez upoważnionych pracowników.
2. 
Podmiot obowiązany zapewnia aktualność i poprawność danych wprowadzonych do rejestru.
§  7. 
Identyfikatory obiektów występujących w architekturze rejestru, formaty danych oraz standardy zapewniające dostęp do zasobów informacji gromadzonych i udostępnianych za pomocą rejestru odpowiadają identyfikatorom, formatom i standardom określonym w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2247).
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. z 2021 r. poz. 937).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Krajowy rejestr maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe.
Data aktu: 12/10/2022
Data ogłoszenia: 21/10/2022
Data wejścia w życie: 01/01/2023