Badania lekarskie osób ujętych przez funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 16 sierpnia 2018 r.
w sprawie badań lekarskich osób ujętych przez funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej

Na podstawie art. 12 ust. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. poz. 729) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb i przypadki przeprowadzania badań lekarskich osoby ujętej przez funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, zwanej dalej "osobą ujętą", oraz sposób ich dokumentowania;
2)
podmioty właściwe do przeprowadzenia badań lekarskich, o których mowa w pkt 1;
3)
przypadki użycia specjalnego środka transportu;
4)
sposób dokumentowania przypadków uniemożliwienia przeprowadzania badania lekarskiego, o którym mowa w pkt 1.
§  2. 
Osobę ujętą poddaje się badaniom lekarskim, w przypadku gdy:
1)
została jej udzielona pierwsza pomoc medyczna lub kwalifikowana pierwsza pomoc medyczna;
2)
zachodzi uzasadniona obawa, że znajduje się w stanie zagrażającym jej życiu lub zdrowiu;
3)
zażądała niezwłocznego zbadania przez lekarza;
4)
oświadczyła, że cierpi na schorzenia wymagające stałego lub okresowego leczenia, którego przerwanie zagrażałoby jej życiu lub zdrowiu;
5)
z posiadanych przez Straż Marszałkowską informacji lub okoliczności ujęcia wynika, że może być chora na chorobę zakaźną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2018 r. poz. 151);
6)
jest kobietą w ciąży.
§  3. 
1. 
Badanie lekarskie osoby ujętej:
1)
przeprowadza się po dokonaniu przez funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej niezbędnych czynności związanych z ujęciem;
2)
w przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 2, może być przeprowadzone w czasie prowadzenia niezbędnych czynności związanych z ujęciem.
2. 
Badanie lekarskie osoby ujętej przeprowadza się po wyrażeniu na nie zgody przez tę osobę, z zastrzeżeniem przypadków określonych w przepisach odrębnych z zakresu ochrony zdrowia.
§  4. 
1. 
Badanie lekarskie osoby ujętej przeprowadza się na podstawie pisemnego wniosku Komendanta Straży Marszałkowskiej, jego zastępcy, dowódcy zmiany albo upoważnionego funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, kierowanego do podmiotu leczniczego, o którym mowa w § 5 ust. 1.
2. 
Wzór wniosku o przeprowadzenie badania lekarskiego osoby ujętej przez funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające natychmiastowe udzielenie pomocy, wniosek o przeprowadzenie badania lekarskiego osoby ujętej może być złożony w formie ustnej. Wniosek ten jest potwierdzany niezwłocznie w formie pisemnej przez osobę, o której mowa w ust. 1.
§  5. 
1. 
Badanie lekarskie osoby ujętej przeprowadza lekarz podmiotu leczniczego w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 160, z późn. zm.), udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej, właściwego ze względu na stan zdrowia tej osoby oraz najbliższego miejscu jej ujęcia.
2. 
Badanie lekarskie osoby ujętej przeprowadza się niezwłocznie, w miarę możliwości przed innymi osobami oczekującymi na udzielenie tego świadczenia.
§  6. 
1. 
Komendant Straży Marszałkowskiej zapewnia przewiezienie osoby ujętej w celu przeprowadzenia badania lekarskiego.
2. 
Jeżeli stan zdrowia osoby ujętej wskazuje na potrzebę zapewnienia do jej przewiezienia specjalnych warunków transportu, przewiezienia dokonuje się specjalnym środkiem transportu sanitarnego.
§  7. 
1. 
Po przeprowadzeniu badania lekarskiego osoby ujętej lekarz wydaje zaświadczenie lekarskie o istnieniu albo braku przeciwwskazań medycznych do ujęcia osoby. Zaświadczenie dołącza się do dokumentacji sporządzonej w związku z ujęciem osoby.
2. 
Wzór zaświadczenia lekarskiego o istnieniu albo braku przeciwwskazań medycznych do ujęcia osoby określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  8. 
W przypadku gdy osoba ujęta nie wyraża zgody na przeprowadzenie badania lekarskiego albo swoim zachowaniem uniemożliwia przeprowadzenie badania lekarskiego, okoliczność tę lekarz odnotowuje w zaświadczeniu, o którym mowa w § 7 ust. 1.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

STRAŻ MARSZAŁKOWSKA
ul. Wiejska 4/6/8 ................................................
00-902 Warszawa (miejscowość, data)
Do
...................................................................
(nazwa podmiotu leczniczego)
...................................................................
...................................................................
(adres)
WNIOSEK

o przeprowadzenie badania lekarskiego osoby ujętej przez funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej

Imię Nazwisko Płeć M/K1)
Data urodzenia albo wiek:
Cel badania lekarskiego:
Nazwa i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość:
Przesłanki do przeprowadzenia badania lekarskiego1):
1) osobie ujętej została udzielona pierwsza pomoc medyczna lub kwalifikowana pierwsza pomoc medyczna;
2) zachodzi uzasadniona obawa, że osoba ujęta znajduje się w stanie zagrażającym jej życiu lub zdrowiu;
3) osoba ujęta zażądała niezwłocznego zbadania przez lekarza;
4) osoba ujęta oświadczyła, że cierpi na schorzenia wymagające stałego lub okresowego leczenia, którego przerwanie zagrażałoby jej życiu lub zdrowiu;
5) z posiadanych przez Straż Marszałkowską informacji lub okoliczności ujęcia wynika, że osoba ujęta może być chora na chorobę zakaźną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2018 r. poz. 151);
6) osoba ujęta jest kobietą w ciąży.

.......................................................................

(oznaczenie osoby kierującej na badania)2)

____________________________

1) Właściwe zaznaczyć.

2) Badania lekarskie osoby ujętej przeprowadza się na podstawie pisemnego wniosku Komendanta Straży Marszałkowskiej, jego zastępcy, dowódcy zmiany albo upoważnionego funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

.......................................................................... ............................................................

(oznaczenie podmiotu przeprowadzającego badanie lekarskie)1) (miejscowość, data)

ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE

o istnieniu albo braku przeciwwskazań medycznych do ujęcia osoby

Imię Nazwisko Płeć M/K2)
Data urodzenia albo wiek:
Nazwa i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość:
Orzeczenie o istnieniu/braku2) przeciwwskazań medycznych do ujęcia:
Podano/zlecono2):
Badania lekarskiego nie przeprowadzono (wskazanie przyczyn):

..............................................

(oznaczenie lekarza)3)

___________________________

1) Należy wpisać: nazwę podmiotu leczniczego, nazwę zakładu leczniczego podmiotu leczniczego i adres miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych.

2) Właściwe zaznaczyć.

3) Należy wpisać: nazwisko i imię, tytuł zawodowy, uzyskane specjalizacje, numer prawa wykonywania zawodu i podpis.

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 95).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1643

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania lekarskie osób ujętych przez funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.
Data aktu: 16/08/2018
Data ogłoszenia: 27/08/2018
Data wejścia w życie: 28/08/2018