Licytacja elektroniczna w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 5 grudnia 2017 r.
w sprawie licytacji elektronicznej w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Na podstawie art. 107e § 16 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2017 r. poz. 1201, 1475 i 1954) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki udziału w licytacji elektronicznej;
2)
dodatkowe elementy, jakie powinno zawierać obwieszczenie o licytacji elektronicznej, oraz warunki publikacji tego obwieszczenia;
3)
termin licytacji elektronicznej;
4)
tryb i sposób prowadzenia licytacji elektronicznej;
5)
warunki dostępu do systemu teleinformatycznego, za pośrednictwem którego odbywa się licytacja elektroniczna, zwanego dalej "systemem teleinformatycznym", w tym otrzymania, zawieszenia i wygaśnięcia tego dostępu.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
koncie - rozumie się przez to dane opisujące posiadacza i użytkownika, jeżeli jest nim inny podmiot niż posiadacz, wraz z zasobami systemu teleinformatycznego przyporządkowanymi do posiadacza;
2)
posiadaczu - rozumie się przez to osobę fizyczną bądź inny podmiot, dla którego założono konto;
3)
użytkowniku - rozumie się przez to osobę fizyczną uprawnioną do uwierzytelniania się na koncie.
§  3. 
Oprogramowanie interfejsowe umożliwiające dostęp do konta w systemie teleinformatycznym jest udostępniane na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
§  4. 
1. 
Warunkiem udziału w licytacji elektronicznej jest posiadanie konta w systemie teleinformatycznym, które zakłada użytkownik.
2. 
Zakładając konto, użytkownik działający:
1)
we własnym imieniu wskazuje swoje:
a)
imię i nazwisko,
b)
numer PESEL, o ile został mu nadany, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL - nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość, jego serię, numer oraz nazwę państwa, w którym wydano ten dokument,
c)
adres zamieszkania,
d)
adres elektroniczny;
2)
w imieniu posiadacza będącego innym podmiotem niż osoba fizyczna wskazuje:
a)
firmę albo nazwę, adres siedziby oraz adres elektroniczny posiadacza konta,
b)
dane użytkownika uprawnionego do działania w systemie teleinformatycznym w imieniu posiadacza:
imię i nazwisko,
numer PESEL, o ile został nadany, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL - nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość, jego serię, numer oraz nazwę państwa, w którym wydano ten dokument,
adres zamieszkania,
c)
podstawę umocowania użytkownika do działania w imieniu posiadacza.
§  5. 
1. 
Dostęp do systemu teleinformatycznego następuje po:
1)
uwierzytelnieniu użytkownika w systemie;
2)
zapoznaniu się przez użytkownika z regulaminem systemu i po zaakceptowaniu tego regulaminu przez użytkownika.
2. 
Uwierzytelnienie wymaga:
1)
użycia danych weryfikowanych za pomocą kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego albo
2)
profilu zaufanego ePUAP - w przypadku systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 107e § 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zwanej dalej "ustawą", albo
3)
potwierdzenia w systemie teleinformatycznym tożsamości osoby, która założyła konto w systemie, o którym mowa w art. 107e § 2 pkt 2 ustawy, przez:
a)
naczelnika urzędu skarbowego będącego organem egzekucyjnym, w przypadku systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 107e § 2 pkt 2 lit. a ustawy, albo
b)
właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego, w przypadku systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 107e § 2 pkt 2 lit. b ustawy.
3. 
Korzystanie z dostępu do systemu teleinformatycznego wymaga zalogowania użytkownika na konto w tym systemie.
§  6. 
Dopuszczenie do licytacji elektronicznej, o którym mowa w art. 107e § 9 ustawy, organ egzekucyjny potwierdza w systemie teleinformatycznym.
§  7. 
Organ egzekucyjny zawiadamia, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, administratora tego systemu o zawieszeniu posiadaczowi dostępu do systemu. Zawieszenie dostępu do systemu teleinformatycznego następuje z dniem, w którym postanowienie, o którym mowa w art. 107e § 11 ustawy, stało się ostateczne.
§  8. 
Dostęp do systemu teleinformatycznego wygasa z przyczyny określonej w art. 107e § 14 ustawy, jeżeli użytkownik działający we własnym imieniu lub w imieniu posiadacza nie zaloguje się na koncie. O terminie oraz przyczynie wygaśnięcia dostępu do systemu teleinformatycznego posiadacz jest zawiadamiany drogą elektroniczną nie później niż 30 dni przed dniem wygaśnięcia tego dostępu.
§  9. 
1. 
Udział w licytacji elektronicznej jest możliwy za pomocą formularza umożliwiającego wprowadzenie danych.
2. 
Formularz jest udostępniany za pomocą oprogramowania interfejsowego, o którym mowa w § 3.
3. 
W przypadku licytacji elektronicznej, o której mowa w art. 107e § 9 ustawy, formularz, o którym mowa w ust. 1, jest dostępny wyłącznie dla podmiotów dopuszczonych do tej licytacji.
§  10. 
1. 
Obwieszczenie o licytacji elektronicznej publikuje się w systemie teleinformatycznym przed terminem rozpoczęcia licytacji na co najmniej:
1)
7 dni;
2)
30 dni - w przypadku licytacji elektronicznej, o której mowa w art. 107e § 9 ustawy.
2. 
Obwieszczenie o licytacji elektronicznej, oprócz elementów określonych w art. 105a § 2 ustawy, zawiera:
1)
cenę wywołania;
2)
szczegółowy opis ruchomości, która jest przedmiotem licytacji elektronicznej, jej stan techniczny, w tym znane organowi egzekucyjnemu jej wady lub uszkodzenia;
3)
fotografię ruchomości, która ma być sprzedana;
4)
informację o:
a)
terminie rozpoczęcia i zakończenia licytacji elektronicznej,
b)
konieczności złożenia organowi egzekucyjnemu, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, wadium pod rygorem niedopuszczenia do licytacji elektronicznej ruchomości, której szacunkowa wartość przekracza 4500 zł, wraz ze wskazaniem numeru rachunku bankowego tego organu,
c)
konieczności spełnienia warunków, o których mowa w art. 107e § 9 ustawy, pod rygorem niedopuszczenia do licytacji elektronicznej;
5)
wzmiankę o tym, że:
a)
prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do przeprowadzenia licytacji elektronicznej i przybicia własności na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem licytacji elektronicznej nie złożą dowodu, że wystąpiły z wnioskiem o wyłączenie ruchomości spod egzekucji bądź pozwem, o którym mowa w art. 40 § 2 ustawy,
b)
organ egzekucyjny nie ponosi odpowiedzialności za stan techniczny, w tym wady ukryte ruchomości, która jest przedmiotem licytacji elektronicznej.
§  11. 
Termin rozpoczęcia i zakończenia licytacji elektronicznej, określony datą, godziną i minutą, wyznacza się w taki sposób, aby czas jej trwania wynosił od 7 do 30 dni, a zakończenie przypadało w godzinach pracy organu egzekucyjnego.
§  12. 
W przypadkach, o których mowa w art. 105c § 2 ustawy, niezwłocznie zawiadamia się uczestników licytacji elektronicznej o niedojściu do skutku licytacji elektronicznej. Zawiadomienie przekazuje się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§  13. 
W przypadku wstrzymania sprzedaży ruchomości w drodze licytacji publicznej, wstrzymania, zawieszenia, umorzenia postępowania egzekucyjnego bądź jego zakończenia na skutek wyegzekwowania obowiązku niezwłocznie zawiadamia się uczestników licytacji elektronicznej o zakończeniu licytacji elektronicznej. Zawiadomienie przekazuje się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§  14. 
1. 
Niezwłocznie po zakończeniu licytacji elektronicznej, z wyłączeniem zakończenia z przyczyn, o których mowa w § 13, organ egzekucyjny udziela przybicia uczestnikowi licytacji elektronicznej, oferującemu najwyższą cenę w terminie zakończenia licytacji elektronicznej. Przybicie jest udzielane w systemie teleinformatycznym.
2. 
Uczestników licytacji elektronicznej niezwłocznie zawiadamia się o przybiciu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.2304

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Licytacja elektroniczna w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Data aktu: 05/12/2017
Data ogłoszenia: 13/12/2017
Data wejścia w życie: 01/01/2018