Czynności policji sądowej, wykonywane przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 listopada 2017 r.
w sprawie czynności policji sądowej, wykonywanych przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1483 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 244, 768 i 1086) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zakres czynności policji sądowej, wykonywanych przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej w sądach wojskowych i w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury, w których utworzono komórki organizacyjne do spraw wojskowych, zwanych dalej "sądami" i "prokuraturami";
2)
sposób wykonywania czynności, o których mowa w pkt 1, w tym:
a)
usytuowanie policji sądowej,
b)
wykonywane przez nią czynności,
c)
sposób jej współdziałania z sądami wojskowymi i prokuratorami do spraw wojskowych oraz ze Służbą Więzienną.
§  2. 
Zadania policji sądowej wykonywane przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej polegają na:
1)
ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądów oraz prokuratur;
2)
ochronie życia i zdrowia sędziów, prokuratorów oraz innych osób w czasie wykonywania przez nich czynności wynikających z realizacji zadań wymiaru sprawiedliwości;
3)
wykonywaniu zarządzeń sądu, wydanych w celu utrzymania powagi sądu;
4)
ochronie pomieszczeń dla doprowadzonych do sądu osób pozbawionych wolności w celu uniemożliwienia samowolnego oddalenia się osób tam umieszczonych, bezprawnego wtargnięcia osób postronnych oraz zapobieżenia innym zdarzeniom niebezpiecznym w skutkach dla bezpieczeństwa i porządku publicznego albo zagrażającym uszkodzeniem lub utratą chronionego mienia.
§  3. 
Zadania określone w § 2 wykonuje się przez:
1)
wystawienie posterunków kontrolno-ochronnych;
2)
kontrolę osób wchodzących do sądów i prokuratur oraz sprawdzanie wnoszonych przedmiotów;
3)
pełnienie służby w pomieszczeniach sądów i prokuratur;
4)
ochronę bezpośrednią sędziów i prokuratorów oraz innych osób w czasie wykonywania przez nich czynności wynikających z realizacji zadań wymiaru sprawiedliwości;
5)
usuwanie z pomieszczeń sądów i prokuratur osób naruszających powagę sądu lub zakłócających porządek publiczny.
§  4. 
1. 
Komendant oddziału Żandarmerii Wojskowej wyznacza żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do wykonywania zadań policji sądowej na wniosek prezesa sądu wojskowego, Zastępcy Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych, zastępcy prokuratora okręgowego do spraw wojskowych lub zastępcy prokuratora rejonowego do spraw wojskowych.
2. 
Wniosek, który przekazuje się nie później niż w terminie 7 dni przed rozpoczęciem czynności, zawiera:
1)
termin realizacji czynności;
2)
proponowaną liczebność policji sądowej;
3)
zakres wykonywanych czynności;
4)
informacje o zagrożeniach dla życia i zdrowia osób, o których mowa w § 2 pkt 2, lub bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądów oraz prokuratur, w których mają być realizowane zadania policji sądowej.
§  5. 
Policja sądowa w trakcie wykonywania zadań służbowych realizuje polecenia prezesa sądu wojskowego lub przewodniczącego składu sędziowskiego albo Zastępcy Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych lub zastępcy prokuratora okręgowego do spraw wojskowych lub zastępcy prokuratora rejonowego do spraw wojskowych.
§  6. 
Prezes sądu wojskowego, Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych, zastępca prokuratora okręgowego do spraw wojskowych lub zastępca prokuratora rejonowego do spraw wojskowych udostępniają pomieszczenia niezbędne dla policji sądowej.
§  7. 
Policja sądowa w zakresie wykonywania zadań współdziała z pracownikami sądów i prokuratorami do spraw wojskowych oraz ze Służbą Więzienną przez stałą wymianę informacji dotyczących:
1)
bezpieczeństwa sądów i prokuratur;
2)
możliwych zagrożeń życia i zdrowia sędziów i prokuratorów;
3)
warunków bezpieczeństwa podczas konwojowania szczególnie niebezpiecznych przestępców;
4)
sposobu wykonywania zadań policji sądowej.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie zakresu czynności policji sądowej wykonywanych przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz szczegółowy sposób ich wykonania (Dz. U. poz. 1857), które na podstawie art. 73 pkt 3 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178 i 2103 oraz z 2017 r. poz. 1452) utraciło moc z dniem 4 kwietnia 2017 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.2202

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Czynności policji sądowej, wykonywane przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.
Data aktu: 15/11/2017
Data ogłoszenia: 29/11/2017
Data wejścia w życie: 30/11/2017