Szczegółowe warunki i tryb niszczenia przedmiotów, których przepadek orzekł sąd.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 czerwca 2016 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu niszczenia przedmiotów, których przepadek orzekł sąd

Na podstawie art. 179a § 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r. poz. 186, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb niezwłocznego zniszczenia przedmiotów, których zniszczenie zarządził sąd w orzeczeniu o ich przepadku, oraz przedmiotów, których zniszczenie następuje na mocy art. 31 § 6 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy.
§  2. [Wytyczne w zakresie sposobu zniszczenia przedmiotów]
1.
Zniszczenie przedmiotów powoduje całkowitą i nieodwracalną utratę ich pierwotnych wartości użytkowych.
2.
Zniszczenie przedmiotów następuje w warunkach uzależnionych od:
1)
ich rodzaju;
2)
technologicznych możliwości podmiotów wyspecjalizowanych w ich niszczeniu;
3)
kosztów zniszczenia;
4)
wymogów wynikających z przepisów odrębnych, w szczególności dotyczących postępowania z wyrobami akcyzowymi, ochrony środowiska, w tym postępowania z odpadami, ochrony zdrowia i życia ludzi oraz prawa energetycznego.
§  3. [Zniszczenie wyrobów tytoniowych]
Zniszczenie wyrobów tytoniowych następuje w warunkach umożliwiających, w szczególności:
1)
zastosowanie technologii przetwarzania odpadów, powodujących brak możliwości ich ponownego wykorzystania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem;
2)
spalenie w przystosowanej do tego instalacji;
3)
przetwarzanie w biostabilizatorze.
§  4. [Zniszczenie napojów alkoholowych]
Zniszczenie napojów alkoholowych następuje w warunkach umożliwiających, w szczególności:
1)
biodegradację w instalacjach przemysłowych lub komunalnych oczyszczalniach ścieków;
2)
zastosowanie technologii przetwarzania odpadów, powodujących brak możliwości ich ponownego wykorzystania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem;
3)
spalenie lub odparowanie w przystosowanych do tego celu instalacjach.
§  5. [Zniszczenia kosmetyków]
Zniszczenie kosmetyków następuje w warunkach umożliwiających, w szczególności:
1)
zastosowanie technologii przetwarzania odpadów, w tym odpadów medycznych, powodujących brak możliwości ich ponownego wykorzystania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem;
2)
mechaniczne uszkodzenie.
§  6. [Zniszczenie produktów leczniczych]
Zniszczenie produktów leczniczych następuje w warunkach umożliwiających użycie technologii stosowanej przy przetwarzaniu odpadów medycznych lub spalenie.
§  7. [Zniszczenie urządzeń mechanicznych, elektromechanicznych lub sprzętu elektrycznego i elektronicznego]
Zniszczenie urządzeń mechanicznych, elektromechanicznych lub sprzętu elektrycznego i elektronicznego następuje w warunkach umożliwiających, w szczególności:
1)
demontaż, polegający na rozbiórce na poszczególne elementy składowe,
2)
uszkodzenie mechaniczne, powodujące brak możliwości ich ponownego użycia zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem

- w wyniku czego elementy składowe tych urządzeń lub tego sprzętu nie są tożsame z przedmiotem, z którego pochodzą, i stanowią pozostałości po zniszczeniu, wobec których stosuje się, odpowiednio, przepisy dotyczące postępowania z odpadami, w tym ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

§  8. [Powierzenie zniszczenia przedmiotów podmiotom wyspecjalizowanym w ich niszczeniu]
1.
Organ postępowania wykonawczego, powierzając zniszczenie przedmiotów podmiotom wyspecjalizowanym w ich niszczeniu, bierze pod uwagę:
1)
posiadanie przez nie urządzeń i technologii stosowanych w procesie niszczenia, zapewniających, w szczególności, nieodwracalną utratę pierwotnych wartości użytkowych przedmiotów podlegających zniszczeniu;
2)
posiadanie przez nie odpowiednich zezwoleń właściwych organów na przeprowadzanie procesów niszczenia przedmiotów określonego rodzaju;
3)
koszty zniszczenia.
2.
Zniszczenie przedmiotów następuje pod nadzorem organu postępowania wykonawczego i w obecności jego przedstawiciela.
§  9. [Postępowanie z pozostałościami po zniszczeniu przedmiotów]
Pozostałości po zniszczeniu przedmiotów organ postępowania wykonawczego przekazuje nieodpłatnie na rzecz podmiotu wyspecjalizowanego w niszczeniu przedmiotów albo - jeżeli jest to uzasadnione - sprzedaje je podmiotowi spełniającemu wymogi wynikające z przepisów odrębnych dla danego rodzaju pozostałości.
§  10. [Protokół z czynności zniszczenia]
Z czynności zniszczenia organ postępowania wykonawczego sporządza niezwłocznie protokół, w którym zamieszcza:
1)
datę i miejsce dokonania zniszczenia;
2)
oznaczenie podmiotu, który dokonał zniszczenia;
3)
oznaczenie orzeczenia o przepadku przedmiotów i, ewentualnie, o zarządzeniu ich zniszczenia;
4)
informację o rodzaju i liczbie zniszczonych przedmiotów;
5)
imiona i nazwiska osób obecnych przy czynności zniszczenia;
6)
sposób dokonania zniszczenia;
7)
opis odpadów pochodzących ze zniszczenia oraz wskazanie miejsca ich składowania lub opis pozostałości po zniszczeniu, nieodpłatnie przekazanych na rzecz podmiotu, albo przeznaczonych do sprzedaży;
8)
podpisy osób, o których mowa w pkt 5.
§  11. [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 grudnia 2005 r. w sprawie niszczenia przedmiotów, których przepadek orzeczono na rzecz Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 2075), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 27 pkt 3 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 396).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.943

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb niszczenia przedmiotów, których przepadek orzekł sąd.
Data aktu: 24/06/2016
Data ogłoszenia: 30/06/2016
Data wejścia w życie: 01/07/2016