Sposób wyznaczenia współczynnika korygującego oraz naliczania i pobierania opłaty prowizyjnej od gwarancji ostrożnościowej oraz wysokość tej opłaty.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 27 września 2016 r.
w sprawie sposobu wyznaczenia współczynnika korygującego oraz naliczania i pobierania opłaty prowizyjnej od gwarancji ostrożnościowej oraz wysokości tej opłaty

Na podstawie art. 12 ustawy z dnia 12 lutego 2010 r. o rekapitalizacji niektórych instytucji oraz o rządowych instrumentach stabilizacji finansowej (Dz. U. poz. 226, z 2011 r. poz. 196, z 2013 r. poz. 1012, z 2015 r. poz. 1513 i 1844 oraz z 2016 r. poz. 996) zarządza się, co następuje:
§  1.
Współczynnik korygujący jest wyznaczany i obliczany według wzoru:

gdzie:

Wk - oznacza współczynnik korygujący,

R - oznacza wysokość podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego opublikowanej w dzienniku urzędowym Narodowego Banku Polskiego i obowiązującej w dniu przedłożenia akcji do umorzenia, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 lutego 2010 r. o rekapitalizacji niektórych instytucji oraz o rządowych instrumentach stabilizacji finansowej, zwanej dalej "ustawą", lub w dniu podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie o przymusowym wykupie akcji, o którym mowa w art. 10 ust. 2 ustawy,

N - oznacza liczbę dni zaangażowania Skarbu Państwa w akcje instytucji objęte w ramach wykonania umowy gwarancji.

§  2.
1.
Opłata prowizyjna od gwarancji, o której mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, zwanej dalej "gwarancją ostrożnościową", jest naliczana od kwoty zobowiązania objętej gwarancją ostrożnościową, o której mowa w art. 11 ust. 2 ustawy, i jest ustalana według stawek opłat prowizyjnych określonych w załączniku do rozporządzenia.
2.
Wysokość opłaty prowizyjnej jest uzależniona od:
1)
okresu, na który udzielana jest gwarancja ostrożnościowa, określonego w załączniku do rozporządzenia;
2)
ostatniego dostępnego ratingu (oceny zdolności do terminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań) instytucji wydanego przez jedną spośród agencji ratingowych określonych w załączniku do rozporządzenia.
3.
W przypadku gdy instytucja posiada ratingi na różnych poziomach, wysokość opłaty prowizyjnej jest ustalana na podstawie ratingu na poziomie najniższym.
4.
W przypadku gdy instytucja nie posiada ratingu, opłata prowizyjna jest ustalana w wysokości odpowiadającej wysokości opłaty prowizyjnej ustalanej od instytucji posiadającej wrażliwą na niekorzystne warunki zdolność do spłaty zobowiązań, zaliczanej do najniższej z kategorii ratingu określonych w załączniku do rozporządzenia.
§  3.
1.
Opłata prowizyjna jest wnoszona na rachunek, o którym mowa w art. 11 ust. 3 ustawy, przed podpisaniem umowy gwarancji.
2.
Opłata prowizyjna od gwarancji ostrożnościowej wyrażonej w walucie obcej jest wnoszona w złotych w kwocie stanowiącej równowartość tej opłaty wyrażonej w walucie obcej, obliczonej z zastosowaniem kursu średniego waluty obcej w złotych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wniesienia opłaty.
§  4.
W sprawach, w których przed dniem wejścia w życie rozporządzenia złożono wniosek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, przy ustalaniu wysokości opłaty prowizyjnej stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 9 października 2016 r. 2

ZAŁĄCZNIK

STAWKI OPŁAT PROWIZYJNYCH OD GWARANCJI UDZIELANYCH PRZEZ SKARB PAŃSTWA

Standard

& Poorʼ s Co.

Fitch

Ratings

Ltd.

Moodyʼ

Investors

Service

Inc.

Euro

Rating sp.

z o.o.

Stawki opłaty prowizyjnej od gwarancji ostrożnościowej w skali roku w zależności od okresu obowiązywania gwarancji ostrożnościowej
Okres obowiązywania gwarancji

ostrożnościowej

- - - - do 1 roku 1-3 lat 3-5 lat
Najwyższa zdolność do spłaty zobowiązań Kategoria ratingowa 0,4% 0,5% 0,6%
AAA AAA Aaa AAA
Bardzo wysoka zdolność do spłaty zobowiązań AA + AA + Aa1+ AA+ 0,5% 0,6% 0,7%
AA AA Aa2 AA
AA- AA- Aa3 - AA-
Wysoka zdolność do spłaty zobowiązań A + A + A 1 A+ 0,6% 0,7% 0,8%
A A A 2 A
A- A- A 3 A-
Odpowiednia zdolność do spłaty zobowiązań BBB + BBB + Baa 1 BBB+ 0,9% 1,0% 1, 1%
BBB BBB Baa 2 BBB
BBB - BBB - Baa 3 BBB-
Wrażliwa na niekorzystne warunki zdolność do spłaty zobowiązań BB + BB + Ba 1 BB+ 2,0% 2,2% 2,4%
BB BB Ba 2 BB
BB- BB- Ba 3 BB-
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie sposobu wyznaczenia współczynnika korygującego oraz naliczania i pobierania opłaty prowizyjnej od gwarancji oraz wysokości tej opłaty (Dz. U. poz. 370), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 387 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. poz. 996).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1624

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób wyznaczenia współczynnika korygującego oraz naliczania i pobierania opłaty prowizyjnej od gwarancji ostrożnościowej oraz wysokość tej opłaty.
Data aktu: 27/09/2016
Data ogłoszenia: 06/10/2016
Data wejścia w życie: 09/10/2016