Wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami płatniczymi oraz opłaty za niektóre czynności Komisji Nadzoru Finansowego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 lipca 2012 r.
w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami płatniczymi oraz opłat za niektóre czynności Komisji Nadzoru Finansowego

Na podstawie art. 115 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. Nr 199, poz. 1175 i Nr 291, poz. 1707) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość, sposób i terminy uiszczania przez krajowe instytucje płatnicze opłat za:
a)
wydanie oraz zmianę zezwolenia, o którym mowa w art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, zwanej dalej "ustawą",
b)
dokonanie wpisu do rejestru, z wyłączeniem wpisu związanego z wydaniem lub zmianą zezwolenia, o którym mowa w art. 60 ust. 1 ustawy;
2)
terminy uiszczania, wysokość i sposób obliczania wpłat wnoszonych przez krajowe instytucje płatnicze na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami płatniczymi, zwanych dalej "kosztami nadzoru";
3)
sposób i terminy rozliczania należności z tytułu wpłat, o których mowa w pkt 2.
§  2. 
1. 
Wydanie zezwolenia, o którym mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, podlega opłacie w wysokości równowartości w walucie polskiej kwoty 1.250 euro, ustalonej z zastosowaniem kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wydania zezwolenia.
2. 
Zmiana zezwolenia, o którym mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, podlega opłacie w wysokości równowartości w walucie polskiej kwoty 400 euro, ustalonej z zastosowaniem kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu zmiany zezwolenia.
3. 
Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, krajowa instytucja płatnicza uiszcza w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji udzielającej zezwolenia lub decyzji o jego zmianie.
§  3. 
1. 
Dokonanie wpisu do rejestru, z wyłączeniem wpisu związanego z wydaniem lub zmianą zezwolenia, o którym mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, podlega opłacie w wysokości równowartości w walucie polskiej kwoty 400 euro, ustalonej z zastosowaniem kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu dokonania wpisu do rejestru.
2. 
Opłatę, o której mowa w ust. 1, krajowa instytucja płatnicza uiszcza w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o dokonaniu wpisu do rejestru.
§  4. 
Opłaty, o których mowa w § 2 i 3, wnosi się na rachunek bankowy urzędu obsługującego Komisję Nadzoru Finansowego, zwaną dalej "KNF", z podaniem tytułu wpłaty.
§  5. 
1. 
Wysokość wpłat wnoszonych przez krajowe instytucje płatnicze na pokrycie kosztów nadzoru za dany rok kalendarzowy oblicza się według wzoru:

gdzie:

KWNIP - oznacza kwotę wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od danej krajowej instytucji płatniczej za dany rok kalendarzowy,

MKNIP - oznacza maksymalną kwotę, jaka może być należna od danej krajowej instytucji płatniczej za dany rok kalendarzowy, obliczoną w sposób określony w ust. 2,

KNIPP - oznacza wysokość kosztów nadzoru w danym roku kalendarzowym,

OIPP - oznacza sumę opłat, o których mowa w § 2 i 3, uiszczonych przez wszystkie krajowe instytucje płatnicze w danym roku kalendarzowym,

MKNIPP - oznacza maksymalną kwotę należną od wszystkich krajowych instytucji płatniczych za dany rok kalendarzowy

-
przy czym, jeżeli kwota KWNIP jest wyższa niż kwota MKNIP, wysokość wpłaty wnoszonej przez daną krajową instytucję płatniczą na pokrycie kosztów nadzoru za dany rok kalendarzowy jest równa kwocie MKNIP.
2. 
Maksymalna kwota, jaka może być należna od danej krajowej instytucji płatniczej za dany rok kalendarzowy, stanowi iloczyn całkowitej kwoty transakcji płatniczych wykonanych w danym roku kalendarzowym przez krajową instytucję płatniczą, w tym także przez jej agentów, i stawki 0,075%, z tym że:
1)
do transakcji płatniczych krajowych instytucji płatniczych świadczących usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy, albo usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy, stosuje się stawkę 0,05%;
2)
do działalności polegającej na świadczeniu usług płatniczych, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy, stosuje się stawkę 0,0025% w odniesieniu do danej usługi.
§  6. 
1. 
Krajowa instytucja płatnicza ustala za każde półrocze danego roku kalendarzowego zaliczkę na poczet pokrycia kosztów nadzoru w wysokości 0,075% całkowitej kwoty transakcji płatniczych, wykonanych przez daną krajową instytucję płatniczą w okresie 6 miesięcy poprzedzających półrocze, za które jest uiszczana zaliczka.
2. 
W przypadku krajowych instytucji płatniczych świadczących usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy, albo usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy, zaliczka jest ustalana w wysokości 0,05% całkowitej kwoty transakcji płatniczych wykonanych przez daną krajową instytucję płatniczą w okresie 6 miesięcy poprzedzających półrocze, za które jest uiszczana zaliczka.
3. 
W przypadku krajowych instytucji płatniczych świadczących usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy, w odniesieniu do tej usługi zaliczka jest ustalana w wysokości 0,0025% wartości obrotów związanych ze świadczeniem usługi, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy, wykonanych przez daną krajową instytucję płatniczą w okresie 6 miesięcy poprzedzających półrocze, za które jest uiszczana zaliczka.
4. 
Zaliczkę, o której mowa w ust. 1-3, krajowa instytucja płatnicza wpłaca za każde półrocze najpóźniej do końca czwartego miesiąca tego półrocza.
§  7. 
1. 
Krajowa instytucja płatnicza podejmująca działalność pierwszą zaliczkę wpłaca za to półrocze, w którego pierwszym dniu prowadzi działalność, z uwzględnieniem okresu prowadzenia działalności w półroczu poprzednim. Wpłaty zaliczki krajowa instytucja płatnicza dokonuje w czwartym miesiącu tego półrocza.
2. 
Wysokość pierwszej zaliczki krajowa instytucja płatnicza ustała w wysokości 0,15% całkowitej kwoty transakcji płatniczych wykonanych w okresie trzech pierwszych miesięcy kalendarzowych półrocza, za które jest uiszczana zaliczka, powiększonych o 0,075% całkowitej kwoty transakcji płatniczych wykonanych w okresie prowadzenia działalności w półroczu poprzednim.
3. 
W przypadku krajowych instytucji płatniczych świadczących usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy, albo usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy, zaliczka jest ustalana w wysokości 0,1% całkowitej kwoty transakcji płatniczych wykonanych w okresie trzech pierwszych miesięcy kalendarzowych półrocza, za które jest uiszczana zaliczka, powiększonej o 0,05% całkowitej kwoty transakcji płatniczych wykonanych w okresie prowadzenia działalności w półroczu poprzednim.
4. 
W przypadku krajowych instytucji płatniczych świadczących usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy, w odniesieniu do tej usługi, zaliczka jest ustalana w wysokości 0,005% wartości obrotów związanych ze świadczeniem usługi, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy, wykonanych w okresie trzech pierwszych miesięcy kalendarzowych półrocza, za które jest uiszczana zaliczka, powiększonej o 0,0025% wartości obrotów związanych ze świadczeniem usługi, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy, wykonanych w okresie prowadzenia działalności w półroczu poprzednim.
§  8. 
1. 
Krajowa instytucja płatnicza, wpłacając zaliczkę, o której mowa w § 6 albo w § 7, informuje KNF o podstawie jej naliczenia, okresie, jakiego dotyczy, oraz jej wysokości, a w przypadku wpłaty zaliczki należnej za drugie półrocze, jeżeli nie jest to zaliczka, o której mowa w § 7, także o wysokości zaliczki wpłaconej za pierwsze półrocze.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, krajowa instytucja płatnicza przekazuje na formularzach. Wzór formularza dotyczącego:
1)
informacji o zaliczce wpłaconej za I półrocze danego roku kalendarzowego - określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
informacji o zaliczce wpłaconej za II półrocze danego roku kalendarzowego - określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
informacji o zaliczce, o której mowa w § 7 - określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Wpłata zaliczki następuje przelewem na rachunek bankowy urzędu obsługującego KNF.
§  9. 
1. 
Wpłata zaliczek za drugie półrocze danego roku kalendarzowego ulega wstrzymaniu, w przypadku gdy kwota uiszczonych zaliczek po dokonaniu przez krajowe instytucje płatnicze wpłat za pierwsze półrocze danego roku kalendarzowego, z uwzględnieniem opłat, o których mowa w § 2 i 3, uiszczonych przez krajowe instytucje płatnicze, będzie wyższa niż prognoza dochodów na pokrycie zaplanowanych wydatków z tytułu kosztów nadzoru.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Przewodniczący KNF, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym KNF, informuje o wstrzymaniu wpłat zaliczek; komunikat ogłasza się nie później niż na 14 dni przed terminem wpłaty zaliczki za drugie półrocze danego roku kalendarzowego.
§  10. 
Do dnia 15 lipca następnego roku kalendarzowego Przewodniczący KNF ustala i podaje do publicznej wiadomości, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym KNF:
1)
wysokość kosztów nadzoru w danym roku kalendarzowym;
2)
sumę opłat, o których mowa w § 2 i 3, uiszczonych przez wszystkie krajowe instytucje płatnicze w danym roku kalendarzowym;
3)
maksymalną kwotę należną od wszystkich krajowych instytucji płatniczych za dany rok kalendarzowy.
§  11. 
1. 
W terminie 30 dni od dnia ogłoszenia komunikatu, o którym mowa w § 10, krajowa instytucja płatnicza składa KNF deklarację, w której wykazuje kwotę wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od tej krajowej instytucji płatniczej za dany rok kalendarzowy oraz kwotę ewentualnej nadpłaty albo niedopłaty.
2. 
Wzór deklaracji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  12. 
1. 
Nadpłata, o której mowa w § 11 ust. 1, powstaje, w przypadku gdy kwota wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od danej krajowej instytucji płatniczej za dany rok kalendarzowy jest niższa niż kwota zaliczek wpłaconych przez daną krajową instytucję płatniczą.
2. 
Kwota nadpłaty jest zwracana na rachunek bankowy wskazany przez krajową instytucję płatniczą w terminie 30 dni od dnia złożenia deklaracji.
§  13. 
1. 
Niedopłata, o której mowa w § 11 ust. 1, powstaje, w przypadku gdy kwota wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od danej krajowej instytucji płatniczej za rok kalendarzowy jest wyższa niż kwota zaliczek wpłaconych przez daną krajową instytucję płatniczą.
2. 
W przypadku powstania niedopłaty krajowa instytucja płatnicza w terminie, o którym mowa w § 11 ust. 1, dokonuje wpłaty należności na rachunek urzędu obsługującego KNF.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

INFORMACJA KRAJOWEJ INSTYTUCJI PŁATNICZEJ

O ZALICZCE WPŁACONEJ NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU

za I półrocze ......... roku

Nazwa i adres instytucji płatniczej:

.........................................................................................

.........................................................................................

NIP: ................................................................................

Numer wpisu do rejestru krajowych instytucji płatniczych i innych dostawców: .............................................

Zaznaczyć właściwe pole w stosownym przypadku:

Instytucja świadcząca usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy, albo usługę płatniczą,

o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy

(należy wypełnić poz. 2 z zastosowaniem stawki 0,05%, w przypadku gdy instytucja świadczy wyłącznie jeden z dwóch wska-

zanych rodzajów usług płatniczych)

Instytucja świadcząca usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy

(należy wypełnić poz. 2 z zastosowaniem stawki 0,075%, w przypadku gdy instytucja świadczy również inne usługi płatnicze)

Poz. Wyszczególnienie Kwota w złotych*
1 Kwota transakcji płatniczych wykonanych przez daną krajową instytucję płatniczą,

w tym także przez jej agentów, w II półroczu roku poprzedniego

(bez uwzględnienia wartości z poz. 3)

2 Zaliczka na pokrycie kosztów nadzoru za I półrocze danego roku kalendarzowego

(0,075% albo 0,05% kwoty z poz. 1 w zaokrągleniu do pełnych złotych)

3 Wartość obrotów związanych ze świadczeniem usługi, o której mowa w art. 3 ust. 1

pkt 4 lub 5 ustawy, wykonanych w II półroczu roku poprzedniego

4 Zaliczka na pokrycie kosztów nadzoru za I półrocze danego roku kalendarzowego

w związku ze świadczeniem usługi, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy

(0,0025% kwoty z poz. 3 w zaokrągleniu do pełnych złotych)

5 Całkowita kwota zaliczki wpłaconej na pokrycie kosztów nadzoru za I półrocze

danego roku kalendarzowego

(kwota z poz. 2 albo poz. 4, albo suma kwot z poz. 2 i 4 - odpowiednio do zakresu świadczo-

nych usług płatniczych)

* W przypadku gdy dana pozycja nie ma zastosowania, należy wstawić znak "-".

....................................................................

Data realizacji przelewu kwoty z poz. 5

Sporządził:1)Zatwierdził:2)

................................................. ................................................

(imię i nazwisko oraz numer telefonu (imię i nazwisko oraz numer telefonu

osoby sporządzającej informację) osoby zatwierdzającej informację)

........................................... ................................................

(pieczątka i podpis) (pieczątka i podpis)

____________________________

1) W przypadku składania informacji w postaci dokumentu elektronicznego wskazuje się imię i nazwisko osoby sporządzającej; podpis tej

osoby nie jest wymagany.

2) W przypadku składania informacji w postaci dokumentu elektronicznego wskazuje się imię i nazwisko osoby zatwierdzającej, a doku-

ment zostaje podpisany przez tę osobę podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub bezpiecznym podpisem elektronicz-

nym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

INFORMACJA KRAJOWEJ INSTYTUCJI PŁATNICZEJ

O ZALICZCE WPŁACONEJ NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU

za II półrocze ........... roku

Nazwa i adres instytucji płatniczej:

...................................................................................................

...................................................................................................

NIP: ..........................................................................................

Numer wpisu do rejestru krajowych instytucji płatniczych i innych dostawców: ........................................................

Zaznaczyć właściwe pole w stosownym przypadku:

Instytucja świadcząca usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy, albo usługę płatniczą,

o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy

(należy wypełnić poz. 2 z zastosowaniem stawki 0,05%, w przypadku gdy instytucja świadczy wyłącznie jeden z dwóch wska-

zanych rodzajów usług płatniczych)

Instytucja świadcząca usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy

(należy wypełnić poz. 2 z zastosowaniem stawki 0,075%, w przypadku gdy instytucja świadczy również inne usługi płatnicze)

Poz. Wyszczególnienie Kwota w złotych*
1 Kwota transakcji płatniczych wykonanych przez daną krajową instytucję płatniczą,

w tym także przez jej agentów, w I półroczu danego roku kalendarzowego

(bez uwzględnienia wartości z poz. 3)

2 Zaliczka na pokrycie kosztów nadzoru za II półrocze danego roku kalendarzowego

(0,075% albo 0,05% kwoty z poz. 1 w zaokrągleniu do pełnych złotych)

3 Wartość obrotów związanych ze świadczeniem usługi, o której mowa w art. 3 ust. 1

pkt 4 lub 5 ustawy, wykonanych w I półroczu danego roku kalendarzowego

4 Zaliczka na pokrycie kosztów nadzoru za II półrocze danego roku kalendarzowego

w związku ze świadczeniem usługi, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy

(0,0025%) kwoty z poz. 3 w zaokrągleniu do pełnych złotych)

5 Całkowita kwota zaliczki wpłaconej na pokrycie kosztów nadzoru za II półro-

cze danego roku kalendarzowego

(kwota z poz. 2 albo poz. 4, albo suma kwot z poz. 2 i 4 - odpowiednio do zakresu świadczo-

nych usług płatniczych)

6 Zaliczka wpłacona na pokrycie kosztów nadzoru za I półrocze danego roku kalenda-

rzowego

7 Suma wpłaconych zaliczek za I i II półrocze danego roku kalendarzowego

(suma kwot z poz. 5 i 6)

* W przypadku gdy dana pozycja nie ma zastosowania, należy wstawić znak "-".

....................................................................

Data realizacji przelewu kwoty z poz. 5

Sporządził:1)Zatwierdził:2)

................................................ .................................................

(imię i nazwisko oraz numer telefonu (imię i nazwisko oraz numer telefonu

osoby sporządzającej informację) osoby zatwierdzającej informację)

................................................ .................................................

(pieczątka i podpis) (pieczątka i podpis)

______________________

1) W przypadku składania informacji w postaci dokumentu elektronicznego wskazuje się imię i nazwisko osoby sporządzającej; podpis tej

osoby nie jest wymagany.

2) W przypadku składania informacji w postaci dokumentu elektronicznego wskazuje się imię i nazwisko osoby zatwierdzającej, a doku-

ment zostaje podpisany przez tę osobę podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub bezpiecznym podpisem elektronicz-

nym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

INFORMACJA KRAJOWEJ INSTYTUCJI PŁATNICZEJ

O PIERWSZEJ ZALICZCE WPŁACONEJ NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU

za I półrocze/II półrocze* ............. roku

Nazwa i adres instytucji płatniczej:

................................................................................................

................................................................................................

NIP: .......................................................................................

Numer wpisu do rejestru krajowych instytucji płatniczych i innych dostawców: ........................................................

Data rozpoczęcia działalności: ..................................

Zaznaczyć właściwe pole w stosownym przypadku:

Instytucja świadcząca usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy, albo usługę płatniczą,

o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy

(należy wypełnić poz. 2 z zastosowaniem stawki 0,1% oraz poz. 4 z zastosowaniem stawki 0,05%, w przypadku gdy instytucja

świadczy wyłącznie jeden z dwóch wskazanych rodzajów usług płatniczych)

Instytucja świadcząca usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy

(należy wypełnić poz. 2 z zastosowaniem stawki 0,15% oraz poz. 4 z zastosowaniem stawki 0,075%, w przypadku gdy instytu-

cja świadczy również inne usługi płatnicze)

Poz. Wyszczególnienie Kwota w złotych**
1 2 3
1 Kwota transakcji płatniczych wykonanych przez daną krajową instytucję płatniczą,

w tym także przez jej agentów, w pierwszych trzech miesiącach półrocza, za które

jest wpłacana zaliczka***

(bez uwzględnienia wartości z poz. 5)

2 Zaliczka na pokrycie kosztów nadzoru za dane półrocze

(0,15% albo 0,1%) kwoty z poz. 1 w zaokrągleniu do pełnych złotych)

3 Kwota transakcji płatniczych wykonanych przez daną krajową instytucję płatniczą

w okresie poprzedzającym półrocze, za które jest wpłacana zaliczka

(bez uwzględnienia wartości z poz. 7)

4 Zaliczka na pokrycie kosztów nadzoru za okres prowadzenia działalności poprzedza-

jący półrocze, za które jest wpłacana zaliczka

(0,075% albo 0,05% kwoty z poz. 3 w zaokrągleniu do pełnych złotych)

5 Wartość obrotów związanych ze świadczeniem usługi, o której mowa w art. 3 ust. 1

pkt 4 lub 5 ustawy, wykonanych w pierwszych trzech miesiącach półrocza, za które

jest wpłacana zaliczka

6 Zaliczka na pokrycie kosztów nadzoru za dane półrocze w związku ze świadczeniem

usługi, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy

(0,005% kwoty z poz. 5 w zaokrągleniu do pełnych złotych)

7 Wartość obrotów związanych ze świadczeniem usługi, o której mowa w art. 3 ust. 1

pkt 4 lub 5 ustawy, wykonanych w okresie poprzedzającym półrocze, za które jest

wpłacana zaliczka

8 Zaliczka na pokrycie kosztów nadzoru za okres prowadzenia działalności w zakresie

świadczenia usługi, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy, poprzedzający

półrocze, za które jest wpłacana zaliczka

(0,0025% kwoty z poz. 7 w zaokrągleniu do pełnych złotych)

9 Całkowita kwota zaliczki wpłaconej na pokrycie kosztów nadzoru za dane pół-

rocze

(suma kwot z poz. 2, 4, 6 i 8)

* Niepotrzebne skreślić.

** W przypadku gdy dana pozycja nie ma zastosowania, należy wstawić znak "-".

*** Zaliczka jest wpłacana za to półrocze, w którego pierwszym dniu, odpowiednio 1 stycznia albo 1 lipca danego roku, krajowa instytu-

cja płatnicza prowadziła działalność.

...................................................................

Data realizacji przelewu kwoty z poz. 9

Sporządził:1)Zatwierdził:2)

................................................ .................................................

(imię i nazwisko oraz numer telefonu (imię i nazwisko oraz numer telefonu

osoby sporządzającej informację) osoby zatwierdzającej informację)

........................................... .................................................

(pieczątka i podpis) (pieczątka i podpis)

_____________________________

1) W przypadku składania informacji w postaci dokumentu elektronicznego wskazuje się imię i nazwisko osoby sporządzającej; podpis tej

osoby nie jest wymagany.

2) W przypadku składania informacji w postaci dokumentu elektronicznego wskazuje się imię i nazwisko osoby zatwierdzającej, a doku-

ment zostaje podpisany przez tę osobę podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub bezpiecznym podpisem elektronicz-

nym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

DEKLARACJA WPŁATY NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU NALEŻNEJ OD KRAJOWEJ INSTYTUCJI PŁATNICZEJ

za .............. rok

Nazwa i adres instytucji płatniczej:

........................................................................................

........................................................................................

NIP: ...............................................................................

Numer wpisu do rejestru krajowych instytucji płatniczych i innych dostawców: ........................................................

Data rozpoczęcia działalności: ..................................

Zaznaczyć właściwe pole w stosownym przypadku:

Instytucja świadcząca usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy, albo usługę płatniczą,

o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy

Instytucja świadcząca usługę płatniczą, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy

Poz. Wyszczególnienie Kwota w złotych
1 2 3
1 MKNIPP - maksymalna kwota należna od wszystkich krajowych instytucji płatni-

czych za dany rok kalendarzowy*

2 MKNIP - maksymalna kwota, jaka może być należna od danej krajowej instytucji

płatniczej za dany rok kalendarzowy, obliczona w sposób określony w § 5 ust. 2

3 OIPP - suma opłat, o których mowa w § 2 i 3, uiszczonych przez wszystkie krajowe

instytucje płatnicze w danym roku kalendarzowym*

4 KNIPP - wysokość kosztów nadzoru w danym roku kalendarzowym*
5 KWNIP - kwota wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od danej krajowej

instytucji płatniczej za dany rok kalendarzowy

(kwota obliczona zgodnie z wzorem: ; jeżeli kwota KWNIP

jest wyższa niż kwota MKNIP, należy wpisać kwotę MKNIP)

6 Suma zaliczek wpłaconych przez daną krajową instytucję płatniczą za dany rok

kalendarzowy

7 Niedopłata

(kwota z poz. 5 pomniejszona o kwotę z poz. 6; jeżeli różnica jest liczbą ujemną, należy

wpisać "0")

8 Nadpłata

(kwota z poz. 6 pomniejszona o kwotę z poz. 5; jeżeli różnica jest liczbą ujemną, należy

wpisać "0")

Zwrot na podany poniżej rachunek bankowy krajowej instytucji płatniczej:

............................................................................................................................................

* Dane ogłaszane w formie komunikatu Przewodniczącego KNF w Dzienniku Urzędowym KNF.

...................................................................

Data realizacji przelewu kwoty z poz. 7

Sporządził:1)Zatwierdził:2)

................................................ .................................................

(imię i nazwisko oraz numer telefonu (imię i nazwisko oraz numer telefonu

osoby sporządzającej deklarację) osoby zatwierdzającej deklarację)

........................................... .............................................

(pieczątka i podpis) (pieczątka i podpis)

____________________________

1) W przypadku składania deklaracji w postaci dokumentu elektronicznego wskazuje się imię i nazwisko osoby sporządzającej; podpis tej

osoby nie jest wymagany.

2) W przypadku składania deklaracji w postaci dokumentu elektronicznego wskazuje się imię i nazwisko osoby zatwierdzającej, a doku-

ment zostaje podpisany przez tę osobę podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub bezpiecznym podpisem elektronicz-

nym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.843

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami płatniczymi oraz opłaty za niektóre czynności Komisji Nadzoru Finansowego.
Data aktu: 16/07/2012
Data ogłoszenia: 24/07/2012
Data wejścia w życie: 08/08/2012