Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów trenera i instruktora sportu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI1)
z dnia 24 marca 2011 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów trenera i instruktora sportu

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, zwanego dalej "stażem", sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za odbycie stażu,
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności, zwanego dalej "testem", oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za przeprowadzenie testu

- w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kwalifikacji do wykonywania zawodów trenera i instruktora sportu w Rzeczypospolitej Polskiej.

§  2.
1.
Konieczność odbycia stażu albo przystąpienia do testu stwierdza, w drodze postanowienia wydanego w toku postępowania, minister właściwy do spraw kultury fizycznej, zwany dalej "organem prowadzącym postępowanie".
2.
W postanowieniu, o którym mowa w ust. 1, określa się w szczególności: program stażu, okres stażu, zakres przedmiotowy i czas trwania stażu, zakres przedmiotowy testu, a także informacje o sposobie uiszczania opłat za staż i test oraz o możliwości wyboru pomiędzy stażem a testem.
§  3.
Staż i test przeprowadza się w języku polskim.
§  4.
1.
Warunkiem odbywania stażu lub przystąpienia do testu jest złożenie wniosku o odbycie stażu lub przystąpienie do testu skierowanego do organu prowadzącego postępowanie.
2.
Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 2 ust. 1, występuje do organu prowadzącego postępowanie z pisemnym wnioskiem o odbycie stażu albo przeprowadzenie testu.
§  5.
Organ prowadzący postępowanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku o odbycie stażu albo przeprowadzenie testu przekazuje jednostce, w której ma odbywać się staż, albo jednostce przeprowadzającej test kopię postanowienia, o którym mowa w § 2 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wnioskodawcy.
§  6.
Organ prowadzący postępowanie upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw kultury fizycznej:
1)
informacje o wymogach kwalifikacyjnych dla poszczególnych zawodów w dziedzinie kultury fizycznej oraz o kształceniu w tych zawodach;
2)
informacje o jednostkach, w których może być odbywany staż lub przeprowadzany test;
3)
wnioski z odbytych staży i testów.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  7.
1.
Staż odbywa się w klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy, zwanym dalej "jednostką".
2.
Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być:
1)
trener klasy mistrzowskiej lub klasy I - dla zawodu trener - w sporcie, w którym wnioskodawca występuje o uznanie kwalifikacji;
2)
trener lub instruktor sportu - dla zawodu instruktor sportu - w sporcie, w którym wnioskodawca występuje o uznanie kwalifikacji.
3.
W ramach sprawowanego nadzoru opiekun stażu:
1)
sprawuje kontrolę realizacji programu stażu;
2)
sprawuje kontrolę obecności wnioskodawcy w miejscu wyznaczonym przez opiekuna, w ramach realizacji programu stażu w danym dniu;
3)
gromadzi informacje o przebiegu stażu.
§  8.
1.
Opiekuna stażu wyznacza na okres całego stażu kierownik jednostki.
2.
Zmiana opiekuna stażu może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego wykonywania nadzoru;
2)
umotywowanego wniosku wnioskodawcy złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu złożonej nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.
§  9.
Wnioskodawca odbywa staż w ramach stosunku pracy lub na podstawie umowy cywilnoprawnej, na warunkach określonych pomiędzy wnioskodawcą a jednostką.
§  10.
Program stażu uwzględnia w szczególności:
1)
uczestnictwo wnioskodawcy w charakterze obserwatora w odpowiednich zajęciach prowadzonych w jednostce przez opiekuna stażu lub inne osoby, w wymiarze co najmniej 8 godzin zajęć w miesiącu;
2)
opracowywanie przez wnioskodawcę planu zajęć, prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu, w wymiarze co najmniej 8 godzin zajęć w miesiącu, i omawianie tych zajęć z osobą, w której obecności się odbywały.
§  11.
1.
Do wniosku o odbycie stażu wnioskodawca dołącza dokument zawierający zobowiązanie jednostki do nawiązania z nim stosunku pracy bądź umowy cywilnoprawnej, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
2.
W dokumencie, o którym mowa w ust. 1, jednostka określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2)
termin, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
3)
okres, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;
4)
informację o obowiązkach, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5)
dane opiekuna stażu (imię, nazwisko);
6)
przewidywane koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu, wyliczone zgodnie z § 16.
§  12.
1.
Organ prowadzący postępowanie przedłuża okres stażu na wniosek wnioskodawcy.
2.
Staż ulega przedłużenia w przypadku:
1)
nieprzerwanej niezdolności do pracy, o której mowa w art. 92 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.2)), osoby obywającej staż, przez okres dłuższy niż 14 dni;
2)
urlopu macierzyńskiego osoby odbywającej staż;
3)
przebywania osoby odbywającej staż na urlopie wychowawczym;
4)
przebywania osoby odbywającej staż na urlopie bezpłatnym.
3.
Po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, organ prowadzacy postępowanie niezwłocznie informuje jednostkę oraz wnioskodawcę o przedłużeniu okresu trwania stażu.
§  13.
1.
Oceny stażu dokonują wspólnie opiekun stażu oraz kierownik jednostki, w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
2.
Przy ocenie stażu uwzględnia się poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych i wykonywanych zajęć, a także przestrzeganie porządku pracy ustalonego w wewnętrznych aktach normatywnych dotyczących porządku pracy w jednostce.
3.
Ocena stażu składa się z raportu sporządzonego przez opiekuna stażu i wniosków kierownika jednostki i zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu do samodzielnego wykonywania zawodu albo o jego braku.
4.
Ocena stażu jest potwierdzana podpisami kierownika jednostki lub jego zastępcy i opiekuna stażu.
§  14.
Ocenę stażu kierownik jednostki przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.
§  15.
1.
Jeżeli ocena stażu jest negatywna, wnioskodawcy przysługuje prawo do powtórnego przystąpienia do stażu.
2.
Do powtórnego odbycia stażu przepisy § 7-14 i 16 stosuje się odpowiednio.
§  16.
1.
Obliczenia kosztów związanych z odbywaniem przez wnioskodawcę stażu dokonuje jednostka na podstawie rzeczywistych wydatków, które będą ponoszone przez jednostkę, ustalonych z uwzględnieniem programu stażu, okresu trwania stażu, wydatków techniczno-organizacyjnych i wynagrodzenia opiekuna stażu.
2.
Opłatę z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, wnioskodawca wpłaca na rachunek bankowy wskazany przez kierownika jednostki w równych ratach płatnych za dany miesiąc z góry do 10. dnia każdego miesiąca.
3.
Przystępując do stażu, wnioskodawca okazuje dowód wpłaty pierwszej z rat, o których mowa w ust. 2.
4.
W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
5.
W przypadku gdy staż nie odbędzie się z winy jednostki, wnioskodawcy zwraca się opłatę, o której mowa w ust. 2, na wskazany przez niego rachunek bankowy.
6.
Opłatę, o której mowa w ust. 2, zwraca się wnioskodawcy, na wskazany przez niego rachunek bankowy, także w przypadku, gdy co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem stażu poinformuje on jednostkę prowadzącą staż o braku możliwości odbycia stażu w wyznaczonym terminie.
7.
W przypadku gdy wnioskodawca nie mógł przystąpić do stażu z przyczyn od niego niezależnych, opłata, o której mowa w ust. 2, w całości podlega zwrotowi na jego uzasadniony wniosek, na wskazany przez niego rachunek bankowy.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  17.
1.
Test przeprowadza uczelnia prowadząca studia na kierunkach i specjalizacjach właściwych dla tytułów zawodowych trenera i instruktora sportu, wskazana w postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, zwana dalej "jednostką przeprowadzającą test".
2.
Test opracowuje jednostka przeprowadzająca test indywidualnie dla każdego wnioskodawcy.
§  18.
Test przeprowadzany jest w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez jednostkę przeprowadzającą test potwierdzenia, o którym mowa w § 27 ust. 3. O terminie rozpoczęcia testu jednostka przeprowadzająca test niezwłocznie informuje wnioskodawcę na piśmie i drogą elektroniczną.
§  19.
Test przeprowadza się w formie pisemnej.
§  20.
Arkusze testu są przygotowywane i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie przed rozpoczęciem testu.
§  21.
1.
Test składa się z nie więcej niż 100 zagadnień lub pytań, w tym nie więcej niż 30% stanowią zagadnienia lub pytania o charakterze opisowym. Każde z zagadnień lub pytań niemających charakteru opisowego zawiera nie mniej niż trzy możliwości odpowiedzi.
2.
Co najmniej 90% zagadnień lub pytań niemających charakteru opisowego zawiera jedną odpowiedź poprawną. Pozostałe zagadnienia mogą zawierać więcej niż jedną odpowiedź poprawną.
§  22.
1.
Test przeprowadza komisja składająca się z co najmniej 3 osób posiadających tytuł trenera lub instruktora sportu, powoływana przez kierownika jednostki przeprowadzającej test.
2.
Zagadnienia, pytania i możliwości odpowiedzi umieszczane są na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu opatrzonych pieczęcią jednostki przeprowadzającej test.
3.
Test trwa 120 minut.
4.
Z przebiegu testu sporządza się protokół, który podpisują członkowie komisji przeprowadzającej test. W protokole odnotowuje się w szczególności:
1)
imię i nazwisko wnioskodawcy;
2)
nazwę i adres jednostki przeprowadzającej test;
3)
datę przeprowadzenia testu;
4)
skład komisji.
§  23.
1.
Test ocenia się w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia jego przeprowadzenia.
2.
Odpowiedzi lub rozwiązania zagadnień i pytań są punktowane.
3.
Oceny testu dokonuje komisja przeprowadzająca test, uwzględniając następujące kryteria:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na zagadnienie lub pytanie niemające charakteru opisowego ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, dla uzyskania punktów za takie zagadnienie lub pytanie należy wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi;
2)
za każde prawidłowe rozwiązanie zagadnienia lub pytania o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;
3)
zaliczenie testu następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66% punktów możliwych do uzyskania.
4.
Kryteria oceny testu, o których mowa w ust. 3, są dostępne dla wnioskodawcy w jednostce przeprowadzającej test oraz są umieszczane na arkuszu testu.
§  24.
Ocenę testu komisja przeprowadzająca test przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 7 dni od dnia ustalenia oceny testu.
§  25.
1.
Nieprzystąpienie w wyznaczonym terminie do testu bez usprawiedliwienia uznaje się za odstąpienie wnioskodawcy od testu.
2.
Usprawiedliwienie nieprzystąpienia wnioskodawcy w wyznaczonym terminie do testu następuje w trybie przewidzianym dla usprawiedliwiania nieobecności w pracy, określonym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 oraz z 2007 r. Nr 227, poz. 1678).
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, organ prowadzący postępowanie wyznacza ponownie termin przeprowadzenia testu albo na prośbę wnioskodawcy zwraca uiszczoną opłatę.
§  26.
1.
W przypadku negatywnego wyniku testu na wniosek złożony przez wnioskodawcę organ prowadzący postępowanie umożliwia mu ponowne przystąpienie do testu w wyznaczonym w drodze postanowienia terminie.
2.
Do powtórnego przystąpienia do testu przepisy § 17-25 i 27 stosuje się odpowiednio.
§  27.
1.
Obliczenia kosztów związanych z przeprowadzeniem testu dokonuje jednostka przeprowadzająca test, nie później niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania dokumentów, o których mowa w § 5, na podstawie rzeczywistych wydatków, które będą poniesione przez tę jednostkę, ustalonych z uwzględnieniem wydatków związanych z wynagrodzeniem osób opracowujących test, wynagrodzeniem członków komisji przeprowadzającej test oraz wydatków techniczno-organizacyjnych.
2.
Po obliczeniu kosztów testu jednostka przeprowadzająca test niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni, zawiadamia o tym wnioskodawcę na piśmie.
3.
Po otrzymaniu zawiadomienia o kosztach testu wnioskodawca potwierdza na piśmie, w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, gotowość do przystąpienia do testu. Niepotwierdzenie gotowości przystąpienia do testu uważa się za odstąpienie.
4.
Opłatę z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, wnioskodawca wpłaca na rachunek bankowy wskazany przez kierownika jednostki przeprowadzającej test.
5.
Przystępując do testu, wnioskodawca okazuje dowód wpłaty opłaty, o której mowa w ust. 4.
6.
W przypadku gdy test nie odbędzie się z winy jednostki przeprowadzającej test, wnioskodawcy zwraca się opłatę, o której mowa w ust. 4, na wskazany przez niego rachunek bankowy.
7.
Opłatę, o której mowa w ust. 4, zwraca się wnioskodawcy, na wskazany przez niego rachunek bankowy, także w przypadku, gdy co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem testu poinformuje on jednostkę przeprowadzającą test o braku możliwości przystąpienia do niego w wyznaczonym terminie.
8.
W przypadku gdy wnioskodawca nie mógł przystąpić do testu z przyczyn od niego niezależnych, opłata podlega zwrotowi na jego uzasadniony wniosek, na wskazany przez niego rachunek bankowy.

Rozdział  4

Przepisy końcowe

§  28.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 8 października 2008 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej i sportu nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 183, poz. 1141).
§  29.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. Nr 216, poz. 1602, z 2008 r. Nr 24, poz. 146 oraz z 2010 r. Nr 238, poz. 1580).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 166, poz. 1608 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252 i Nr 240, poz. 2407, z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 68, poz. 610, Nr 86, poz. 732 i Nr 167, poz. 1398, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 133, poz. 935, Nr 217, poz. 1587 i Nr 221, poz. 1615, z 2007 r. Nr 64, poz. 426, Nr 89, poz. 589, Nr 176, poz. 1239, Nr 181, poz. 1288 i Nr 225, poz. 1672, z 2008 r. Nr 93, poz. 586, Nr 116, poz. 740, Nr 223, poz. 1460 i Nr 237, poz. 1654, z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 56, poz. 458, Nr 58, poz. 485, Nr 98, poz. 817, Nr 99, poz. 825, Nr 115, poz. 958, Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1704, z 2010 r. Nr 105, poz. 655, Nr 135, poz. 912, Nr 182, poz. 1228, Nr 224, poz. 1459, Nr 249, poz. 1655 i Nr 254, poz. 1700 oraz z 2011 r. Nr 36, poz. 181 i Nr 63, poz. 322.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.75.403

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów trenera i instruktora sportu.
Data aktu: 24/03/2011
Data ogłoszenia: 08/04/2011
Data wejścia w życie: 23/04/2011