Uzbekistan-Polska. Program wykonawczy w dziedzinie kultury, nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty i sportu na lata 2009-2011. Taszkient.2009.11.25.

PROGRAM WYKONAWCZY
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Uzbekistanu w dziedzinie kultury, nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty i sportu na lata 2009-2011,
podpisany w Taszkiencie dnia 25 listopada 2009 r.

PROGRAM WYKONAWCZY

MIĘDZY RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A RZĄDEM REPUBLIKI UZBEKISTANU

W DZIEDZINIE KULTURY, NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO,

OŚWIATY I SPORTU NA LATA 2009-2011

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Republiki Uzbekistanu, zwane dalej "Stronami",

pragnąc nadal rozwijać i wspierać współpracę między obydwoma państwami w zakresie kultury i sztuki, nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty i sportu,

w celu realizacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Uzbekistanu o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Warszawie dnia 11 stycznia 1995 roku,

zgodziły się zawrzeć następujący Program wykonawczy w dziedzinie kultury, nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty i sportu na lata 2009 - 2011.

I.

Nauka, szkolnictwo wyższe i oświata

Artykuł  1

Strony będą współpracowały zwracając szczególną uwagę na następujące zagadnienia:

1)
wymianę informacji o systemach szkolnictwa wyższego, oświaty, planach ich rozwoju i kierunkach reformowania;
2)
kształcenie kadr w specjalnościach będących przedmiotem zainteresowania Stron;
3)
popieranie współpracy między instytucjami oświatowymi wszystkich szczebli;
4)
popieranie organizowania konferencji, sympozjów, a także olimpiad i konkursów dla młodzieży;
5)
współdziałanie w ramach projektów Unii Europejskiej.
Artykuł  2

Strony będą popierały nawiązywanie bezpośredniej współpracy między akademiami nauk, szkołami wyższymi oraz innymi zainteresowanymi jednostkami naukowo-badawczymi obu krajów w zakresie:

1)
prowadzenia wspólnych badań naukowych;
2)
wymiany naukowców i specjalistów w ramach wspólnych projektów naukowo-badawczych i udziału w organizowanych przez Strony kongresach, seminariach, konferencjach i sympozjach naukowych;
3)
wymiany informacji naukowo-technicznych i patentowych.

Zainteresowane instytucje będą ustalały między sobą dziedziny współpracy oraz warunki finansowe poprzez wymianę listów albo zawieranie protokołów.

Artykuł  3

Strona polska przyzna rocznie Stronie uzbeckiej:

1)
do czterech miejsc na studiach wyższych (I i II stopnia) i studiach doktoranckich w publicznych szkołach wyższych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, w zakresie różnych specjalności;
2)
łącznie dziesięć miesięcy na stażach naukowych trwających od jednego do dziesięciu miesięcy.
Artykuł  4

Strona uzbecka przyzna rocznie Stronie polskiej łącznie osiemnaście miesięcy na stażach naukowych, trwających od jednego do dziewięciu miesięcy.

Artykuł  5

Strona polska, na zaproszenie Strony uzbeckiej, w celu podnoszenia poziomu nauczania języka polskiego jako obcego skieruje nauczycieli akademickich - specjalistów w dziedzinie języka polskiego i literatury polskiej do pracy w szkołach i w szkołach wyższych Republiki Uzbekistanu.

Artykuł  6

Strona uzbecka będzie okazywała pomoc w organizacji nauki języka polskiego i w języku polskim dla obywateli pochodzenia polskiego.

Artykuł  7

Strona uzbecka, na zaproszenie Strony polskiej, w celu podnoszenia poziomu nauczania języka uzbeckiego jako obcego skieruje nauczycieli języka uzbeckiego do pracy dydaktycznej do szkół, jak również nauczycieli akademickich do pracy w szkołach wyższych Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  8

Strona polska będzie okazywała pomoc w organizacji nauki języka uzbeckiego.

II.

Kultura

Artykuł  9

Strony będą zachęcały do wymiany wystaw sztuki tradycyjnej i współczesnej: malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowej, fotografii a także wymiany filmów. Warunki wymiany będą uzgadniane bezpośrednio między zainteresowanymi instytucjami poprzez wymianę listów albo zawieranie protokołów.

Artykuł  10

Strony będą wspierały udział kinematografii kraju partnera w międzynarodowych festiwalach i przeglądach filmów organizowanych w swoich krajach, zgodnie z regulaminem tych imprez.

Artykuł  11

Strony będą wspierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie kultury i sztuki, w tym kinematografii, sztuk wizualnych, teatru i muzyki, między polskimi i uzbeckimi instytucjami i organizacjami. Strony będą dążyły do organizowania koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, gościnnych występów artystycznych w kraju partnera oraz wymiany artystów, zespołów artystycznych i kuratorów wystaw.

Artykuł  12

Strony będą współpracowały w dziedzinie prawa autorskiego oraz praw pokrewnych, w szczególności w zakresie zwalczania wszelkich form naruszania tych praw.

Artykuł  13

Strony będą wspierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie archeologii, muzealnictwa, konserwacji i ochrony dziedzictwa kulturowego, w tym filmowego między zainteresowanymi instytucjami polskimi i uzbeckimi. Szczegóły współpracy zostaną uzgodnione między zainteresowanymi instytucjami obu krajów poprzez wymianę listów lub zawarcie protokołów.

Artykuł  14

Strony będą współpracowały w celu niedopuszczenia do nielegalnego wwozu, wywozu i przekazywania dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo kulturowe, zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju oraz konwencjami międzynarodowymi, których oba kraje są sygnatariuszami. Strony uznają, że dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium jednego państwa i nielegalnie wwiezione na terytorium drugiego państwa podlegają zwrotowi.

Artykuł  15

Strony będą wspierały współpracę bibliotek narodowych obu krajów w zakresie wymiany ekspertów, a także informacji i mikrofilmów. Strony będą dążyły do realizacji wspólnych projektów edukacyjnych w zakresie popularyzacji książek, jak również działalności wydawniczej i bibliotecznej.

Artykuł  16

Strony będą wspierały współpracę w dziedzinie archiwistyki, w szczególności w zakresie dostępu do archiwów w celach naukowych, społecznych i prawnych, wymiany doświadczeń, publikacji i kopii dokumentów w oparciu o bezpośrednie porozumienia między głównymi urzędami archiwów państwowych.

Artykuł  17

Strony będą wspierały bezpośrednią współpracę między stowarzyszeniami pisarzy w celu realizacji wspólnych projektów oraz współpracy w obszarach wzajemnego zainteresowania.

Artykuł  18

Strony będą się wzajemnie powiadamiały o organizowanych w swoich krajach międzynarodowych sympozjach, wystawach, festiwalach i konkursach oraz będą przekazywały sobie materiały publikowane z okazji tych przedsięwzięć.

Artykuł  19

Strony będą wspierały współpracę w dziedzinie kultury, nauki i edukacji na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO).

III.

Wymiana informacji

Artykuł  20

Strony będą popierały wymianę informacji pomiędzy odpowiednimi instytucjami w obu krajach. Strony zobowiązują się zapewnić poufność przedstawionych przez Strony informacji i innych materiałów. Strony będą popierały wymianę publikacji i pomocy naukowych pozwalających na poznanie historii, kultury i tradycji obu krajów.

Artykuł  21

Strony będą sprzyjały nawiązywaniu bezpośrednich dwustronnych kontaktów w dziedzinie publicznej radiofonii i telewizji.

IV.

Młodzież i Sport

Artykuł  22

Strony będą popierały rozwój kontaktów między instytucjami sportowymi obu krajów.

Artykuł  23

Strony będą popierały współpracę między federacjami sportowymi, stowarzyszeniami i klubami sportowymi obu krajów. Współpraca instytucji sportowych będzie obejmowała:

1)
współpracę w zakresie sportu kwalifikowanego w dyscyplinach olimpijskich ze szczególnym uwzględnieniem sportów walki;
2)
współpracę naukowo-badawczą w zakresie sportu kwalifikowanego;
3)
wymianę ekspertów w dziedzinach sportu kwalifikowanego i powszechnego, walki z dopingiem oraz zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprez sportowych.

Zainteresowane instytucje będą ustalały między sobą zasady wymiany i warunki finansowe.

V.

Warunki wymiany

Artykuł  24

Wymiana osób będzie się odbywała w ramach: studiów doktoranckich, studiów wyższych, staży naukowych, delegowania nauczycieli akademickich - specjalistów w dziedzinie języka i literatury, profesorów i wykładowców, jak również wizyt krótkoterminowych.

Artykuł  25

Osobom uczestniczącym w wymianie na podstawie artykułów 3 i 4 Programu Strona przyjmująca zapewni:

1)
bezpłatną naukę w publicznych szkołach wyższych oraz jednostkach uprawnionych do prowadzenia studiów doktoranckich, bez wypłaty stypendiów;
2)
odpłatne zakwaterowanie w domu akademickim;
3)
informację zwrotną na temat kandydatów i specjalności do dnia 1 czerwca każdego roku.

Strona wysyłająca zapewni:

1)
że osoby uczestniczące w wymianie objętej Programem będą posiadały ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów prawa Strony przyjmującej;
2)
informację o liczbie kandydatów i ich specjalnościach do dnia 31 marca każdego roku.
Artykuł  26

Nauczycielom akademickim - specjalistom w dziedzinie języka polskiego i literatury polskiej, kierowanym na podstawie artykułu 5 Programu do pracy w szkołach i szkołach wyższych w Republice Uzbekistanu Strona uzbecka zapewni:

1)
comiesięczne wynagrodzenie (również podczas urlopu), w wymiarze ustalonym dla wykładowców - specjalistów Strony przyjmującej;
2)
niezbędną opiekę medyczną w nagłych zachorowaniach i nieszczęśliwych wypadkach, chyba, że prawo do świadczeń zdrowotnych z ubezpieczenia zdrowotnego wynika z przepisów prawa Strony przyjmującej;
3)
) odpłatne lub bezpłatne zakwaterowanie w zależności od posiadanych możliwości;
4)
pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z zatrudnieniem nauczycieli/ wykładowców, także członków ich rodzin (mąż, żona, niepełnoletnie dzieci) przybywających do pracy w instytucjach edukacyjnych Republiki Uzbekistanu.
5)
Strona polska zapewni, że nauczyciele akademiccy kierowani na podstawie artykułu 5 Programu do pracy w szkołach wyższych Republiki Uzbekistanu będą posiadali ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów prawa państwa przyjmującego.

Dokumenty kierowanych osób zostaną przekazane drogą dyplomatyczną.

Artykuł  27

Nauczycielom i nauczycielom akademickim kierowanym na podstawie artykułu 7 Programu do pracy w publicznych szkołach wyższych Rzeczypospolitej Polskiej Strona polska zapewni:

1)
comiesięczne wynagrodzenie (również podczas urlopu) w wymiarze ustanowionym dla wykładowców-specjalistów Strony przyjmującej;
2)
niezbędną opiekę medyczną w nagłych zachorowaniach i nieszczęśliwych wypadkach;
3)
odpłatne lub bezpłatne zakwaterowanie w zależności od posiadanych możliwości Strony polskiej;
4)
pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z zatrudnieniem nauczycieli, nauczycieli akademickich a także członków ich rodzin (mąż, żona i niepełnoletnie dzieci) przybywających do pracy w instytucjach edukacyjnych Rzeczypospolitej Polskiej.
5)
Strona uzbecka zapewni, że nauczyciele akademiccy kierowani na podstawie artykułu 7 Programu do pracy w publicznych szkołach wyższych Rzeczypospolitej Polskiej będą posiadali ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów prawa państwa przyjmującego.

Dokumenty kierowanych osób będą przekazane droga dyplomatyczną.

Artykuł  28

Osoby, które podjęły naukę na studiach wyższych, studiach doktoranckich oraz stażach przed wejściem w życie niniejszego Programu będą kontynuowały naukę do czasu jej ukończenia na wcześniej ustalonych warunkach.

VI.

Postanowienia ogólne i końcowe

Artykuł  29

Program nie wyklucza możliwości realizacji innych form współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, oświaty, nauki, kultury i sportu pod warunkiem uzgodnienia ich drogą dyplomatyczną.

Wszystkie zapisy i przedsięwzięcia przewidziane Programem będą realizowane drogą dyplomatyczną i zgodnie z ustawodawstwem państw Stron.

Artykuł  30

Zaistniałe problemy i rozbieżności dotyczące stosowania i interpretacji Programu Strony będą rozwiązywały na drodze konsultacji drogą dyplomatyczną.

Artykuł  31

Program wejdzie w życie z dniem podpisania i będzie obowiązywał do dnia 31 grudnia 2011 roku. Program pozostanie w mocy do wejścia w życie nowego Programu, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2012 roku.

Podpisano w Taszkiencie dnia 25.11.2009 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, uzbeckim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst rosyjski będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.70.457

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Uzbekistan-Polska. Program wykonawczy w dziedzinie kultury, nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty i sportu na lata 2009-2011. Taszkient.2009.11.25.
Data aktu: 25/11/2009
Data ogłoszenia: 28/04/2010
Data wejścia w życie: 25/11/2009