Nieoprocentowana pożyczka z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracodawcy, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności lub istotnie ograniczył jej prowadzenie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 9 lipca 2010 r.
w sprawie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracodawcy, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności lub istotnie ograniczył jej prowadzenie

Na podstawie art. 23 ust. 9 ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (Dz. U. Nr 123, poz. 835) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór wniosku pracodawcy o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zwanego dalej "Funduszem", stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2) 1
 wzór wykazu pracowników, których wynagrodzenia podlegają zaspokojeniu w ramach nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu, zwanego dalej "wykazem":
a)
za miesiące maj, czerwiec, lipiec 2010 r. stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,
b)
za miesiące sierpień, wrzesień, październik 2010 r. stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;
3)
tryb składania i rozpatrywania wniosku pracodawcy o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu, zwanego dalej "wnioskiem", i wykazu;
4)
sposób przekazywania pracodawcy środków z Funduszu i dokonywania wypłaty wynagrodzenia;
5) 2
 tryb zwrotu Funduszowi kwot przekazanych pracodawcy, o którym mowa w art. 23 ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r., zwanemu dalej "pracodawcą".
§  2. 
1. 
Pracodawca składa wniosek, wraz z trzema egzemplarzami wykazu, do kierownika Biura Terenowego Funduszu właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy.
2. 
Kierownik Biura Terenowego Funduszu rozpatruje wniosek złożony przez pracodawcę w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.
3. 
W razie stwierdzenia braków formalnych wniosku wnioskodawca jest wzywany do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni.
4. 
Po bezskutecznym upływie terminu, o którym mowa w ust. 3, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
§  3. 
1. 
W przypadku akceptacji wniosku kierownik Biura Terenowego Funduszu zwraca pracodawcy dwa egzemplarze wykazu i niezwłocznie przekazuje środki w ramach nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu w kwocie wynikającej z zaakceptowanego wniosku na rachunek pracodawcy wskazany we wniosku.
2. 
O odmowie akceptacji wniosku w całości lub w części kierownik Biura Terenowego Funduszu zawiadamia niezwłocznie na piśmie zainteresowanego pracodawcę, podając uzasadnienie tej odmowy.
3. 
Pracodawca, którego wniosek został zaakceptowany, dokonuje wypłaty wynagrodzeń pracowników wykazanych w wykazie nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania środków z Funduszu oraz odprowadza należne zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także inne potrącenia w terminie wynikającym z odrębnych przepisów.
§  4. 
1. 
Po dokonaniu wypłaty pracodawca przekazuje na rachunek bankowy Funduszu różnicę między kwotą otrzymaną z Funduszu a kwotą wypłaconą pracownikom w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia otrzymania środków w ramach nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu.
2. 
Pracodawca zwraca kierownikowi Biura Terenowego Funduszu w terminie, o którym mowa w ust. 1, jeden egzemplarz wykazu zawierający potwierdzenie otrzymania przez pracowników wynagrodzenia oraz oświadczenie pracodawcy o odprowadzeniu zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także innych potrąceń.
3. 
Kierownik Biura Terenowego Funduszu po otrzymaniu wykazu, o którym mowa w ust. 2, rozlicza wydatkowanie przez pracodawcę środków w ramach nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu; rozliczenie to stanowi podstawę do uznania wydatków za zgodne z celem pożyczki.
§  5. 
Pracodawca we wniosku zobowiązuje się do zwrotu środków w ramach nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu nie później niż do dnia 31 grudnia 2011 r. na rachunek bankowy Funduszu.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - praca, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 216, poz. 1598).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  3

WZÓR

.................................................... ..........................................

(oznaczenie pracodawcy - pieczęć (miejscowość i data)

pracodawcy z nazwą i adresem)

...................................................

(województwo/powiat)

Kierownik Biura Terenowego

Funduszu Gwarantowanych

Świadczeń Pracowniczych

w ............................................1)

WNIOSEK

O UDZIELENIE NIEOPROCENTOWANEJ POŻYCZKI Z FUNDUSZU GWARANTOWANYCH ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

CZĘŚĆ I.

(Wypełnia pracodawca)

Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (Dz. U. Nr 123, poz. 835, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", wnoszę o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Oświadczam, że:

wynagrodzenia pracowników przysługujące za2):

1) czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy w przypadku, o którym mowa w art. 8 ustawy,

2) czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, które zostały bezpośrednio spowodowane powodzią,

3) wykonaną pracę, polegającą na ochronie zakładu pracy przed powodzią lub na usuwaniu skutków powodzi, mającą na celu utrzymanie lub przywrócenie prowadzenia przez pracodawcę działalności gospodarczej w ..........................................................................3)

podlegające zaspokojeniu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w ramach udzielanej pożyczki stanowią kwotę: ......................... zł

za okres od dnia ............................. 2010 r. do dnia ................................. 2010 r.

Jednocześnie oświadczam, że na skutek powodzi przejściowo zaprzestałem prowadzenia działalności gospodarczej/istotnie ograniczyłem jej prowadzenie2) i nie posiadam własnych środków na wypłatę wynagrodzeń.

Kwotę pożyczki, w rozumieniu art. 23 ustawy, proszę przekazać na mój rachunek bankowy nr:

- - - -
- -

Zobowiązuję się zwrócić otrzymaną pożyczkę na rachunek bankowy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych najpóźniej do dnia 31 grudnia 2011 r.

......................................................

(podpisy, imienne pieczątki

osób uprawnionych

do składania oświadczeń woli

w imieniu pracodawcy4))

CZĘŚĆ II.

(Wypełnia Kierownik Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych)

1. Wniosek zaakceptowano do wypłaty ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na łączną kwotę ...................... zł zgodnie z załączonym, zaakceptowanym wykazem pracowników, w ramach nieoprocentowanej pożyczki, o której mowa w art. 23 ustawy, na rachunek pracodawcy wskazany we wniosku.

2. Pożyczka podlega zwrotowi na rachunek Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nr ...................................... w .......................................................................

....................................................................................................

(podpis, imienna pieczątka Kierownika Biura Terenowego

Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych)

______

1) Kierownik Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych właściwy ze względu na siedzibę niewypłacalnego pracodawcy.

2) Niepotrzebne skreślić.

3) Miejsce wykonywanej działalności gospodarczej.

4) Reprezentacja zgodna z zasadami obowiązującymi przy zaciąganiu zobowiązań cywilnoprawnych.

Załącznik

Wykaz pracowników sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 2/załącznik nr 32)do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lipca 2010 r. w sprawie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracodawcy, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności lub istotnie ograniczył jej prowadzenie.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  4

WZÓR

WYKAZ PRACOWNIKÓW, KTÓRYCH WYNAGRODZENIA PODLEGAJĄ ZASPOKOJENIU W RAMACH NIEOPROCENTOWANEJ POŻYCZKI Z FUNDUSZU GWARANTOWANYCH ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3  5

WZÓR

WYKAZ PRACOWNIKÓW, KTÓRYCH WYNAGRODZENIA PODLEGAJĄ ZASPOKOJENIU W RAMACH NIEOPROCENTOWANEJ POŻYCZKI Z FUNDUSZU GWARANTOWANYCH ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r.

wzór

1 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.148.995) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 sierpnia 2010 r.
2 § 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.148.995) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 sierpnia 2010 r.
3 Załącznik Nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.148.995) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 sierpnia 2010 r.
4 Załącznik Nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.148.995) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 sierpnia 2010 r.
5 Załącznik Nr 3 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.148.995) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 sierpnia 2010 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.123.837

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nieoprocentowana pożyczka z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracodawcy, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności lub istotnie ograniczył jej prowadzenie.
Data aktu: 09/07/2010
Data ogłoszenia: 09/07/2010
Data wejścia w życie: 09/07/2010