Zm.: rozporządzenie w sprawie organów prowadzących ewidencję żołnierzy, którzy polegli, zmarli lub zostali uznani za zmarłych albo zaginęli w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 października 2008 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie organów prowadzących ewidencję żołnierzy, którzy polegli, zmarli lub zostali uznani za zmarłych albo zaginęli w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny

Na podstawie art. 156 ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie organów prowadzących ewidencję żołnierzy, którzy polegli, zmarli lub zostali uznani za zmarłych albo zaginęli w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 35) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) wojskowy komendant uzupełnień - w stosunku do żołnierzy, którzy posiadali miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące na obszarze działania wojskowej komendy uzupełnień;";

2)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Ewidencję żołnierzy prowadzi się w formie:

1) imiennego spisu poległych, zmarłych lub uznanych za zmarłych albo zaginionych, zwanego dalej "imiennym spisem strat" - we wszystkich jednostkach wojskowych;

2) księgi alfabetycznej strat - w wojskowych komendach uzupełnień;

3) zbiorczej ewidencji strat - w Biurze Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego.

2. Ewidencję w Biurze Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego, w jednostkach wojskowych i w wojskowych komendach uzupełnień prowadzi się również w formie elektronicznej, jeżeli umożliwiają to warunki występujące po ogłoszeniu mobilizacji, ogłoszeniu stanu wojennego i w czasie wojny.";

3)
w § 4:
a)
w ust. 1:
zdanie wstępne otrzymuje brzmienie:

"W imiennym spisie strat ujmuje się:",

pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) stopień wojskowy, nazwisko i imię (imiona), imiona rodziców, seria i numer karty tożsamości, numer tabliczki tożsamości;",

pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) numer PESEL;",

pkt 9 otrzymuje brzmienie:

"9) datę, miejsce i okoliczności zgonu (znalezienia zwłok), uznania za zmarłego albo zaginięcia, ze wskazaniem dokładnego miejsca pochowania zwłok (przybliżone współrzędne topograficzne i skala mapy, położenie cmentarza, grobu wspólnego lub pojedynczego);",

pkt 11 otrzymuje brzmienie:

"11) adnotacje o przesłaniu zawiadomienia o poległym, zmarłym lub uznanym za zmarłego albo zaginionym.",

b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wzór imiennego spisu strat określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.";

4)
w § 5:
a)
w ust. 1:
zdanie wstępne otrzymuje brzmienie:

"W księdze alfabetycznej strat ujmuje się:",

pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) stopień wojskowy, nazwisko i imię (imiona), imiona rodziców, seria i numer karty tożsamości, numer tabliczki tożsamości;",

po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:

"2a) numer PESEL;",

pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) datę, miejsce i okoliczności zgonu (znalezienia zwłok), uznania za zmarłego albo zaginięcia, ze wskazaniem dokładnego miejsca pochowania zwłok (przybliżone współrzędne topograficzne i skala mapy, położenie cmentarza, grobu wspólnego lub pojedynczego);",

b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wzór księgi alfabetycznej strat określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.";

5)
załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia otrzymują brzmienie określone odpowiednio w załącznikach nr 1 i 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WZÓR

................................ Mu/82

nazwa organu wojskowego

(instytucji) lub poczty polowej

IMIENNY SPIS

POLEGŁYCH, ZMARŁYCH, UZNANYCH ZA ZMARŁYCH LUB ZAGINIONYCH

za okres ......

Lp. Stopień wojskowy, nazwisko, imię (imiona), imiona rodziców, numer tabliczki tożsamości, seria i numer karty tożsamości Numer PESEL Status osoby, numer jednostki wojskowej (zmilitaryzowanej) lub poczty polowej Data powołania i organ powołujący do służby wojskowej Data i miejsce urodzenia Stan cywilny Adres ostatniego miejsca zamieszkania Nazwisko, imię i adres najbliższego członka rodziny Data, miejsce i okoliczności zgonu (odnalezienia zwłok), uznania za zmarłego lub zaginięcia Dokładne miejsce pochowania zwłok (przybliżone współrzędne geograficzne i numer arkusza mapy, położenie cmentarza, grobu wspólnego lub pojedynczego) Związek przyczynowy śmierci ze służbą wojskową (wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową, działaniami wojennymi) Adnotacje o przesłaniu zawiadomienia o poległym, zmarłym lub uznanym za zmarłego albo zaginionym
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

m.p. ...........................

(podpis dowódcy jednostki

wojskowej)

UWAGA:

W razie niemożności ustalenia danych personalnych poległych (zmarłych) żołnierzy i odnalezienia jedynie ich tabliczek lub kart tożsamości - należy w kolumnie "2" wpisać numery tabliczek tożsamości i/lub kart tożsamości, a pozostałe rubryki wypełnić w miarę posiadanych informacji.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WZÓR

Mu/87KSIĘGA ALFABETYCZNA STRAT

...........................................................

(nazwa wojewódzkiego sztabu wojskowego, wojskowej komendy

uzupełnień)

Data założenia ......................

Data zakończenia ....................

Uwaga

Rubryki wypełnia się w sposób analogiczny jak odpowiadające im rubryki "Imiennego spisu poległych, zmarłych, uznanych za zmarłych lub zaginionych za okres ............"

Lp. Stopień wojskowy, nazwisko, imię (imiona), imiona rodziców, numer tabliczki tożsamości, seria i numer karty tożsamości Numer PESEL Status osoby, numer jednostki wojskowej (zmilitaryzowanej) lub poczty polowej Data i miejsce urodzenia Związek przyczynowy śmierci ze służbą wojskową (wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową, działaniami wojennymi)
1 2 3 4 5 6
Data, miejsce i okoliczności zgonu (odnalezienia zwłok), uznania za zmarłego lub zaginięcia. Dokładne miejsce pochowania zwłok (przybliżone współrzędne geograficzne i numer arkusza mapy, położenie cmentarza, grobu wspólnego lub pojedynczego) Nazwisko, imię i adres najbliższego członka rodziny, któremu doręczono zawiadomienie (data i numer pisma wychodzącego) USC, któremu przesłano zgłoszenie zgonu (data i numer pisma wychodzącego) Adnotacje o odnalezieniu się żołnierza (podstawa, data i numer zawiadomienia przesłanego do rodziny)
7 8 9 10
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
P
R
S
T
U
W
V
Z

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.199.1230

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie organów prowadzących ewidencję żołnierzy, którzy polegli, zmarli lub zostali uznani za zmarłych albo zaginęli w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
Data aktu: 20/10/2008
Data ogłoszenia: 07/11/2008
Data wejścia w życie: 22/11/2008