Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 25 czerwca 2008 r.
w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedmiotem działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt mogą być wyłącznie zwierzęta:
1)
oznakowane w sposób określony w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;
2)
spełniające wymagania w odniesieniu do stanu zdrowia oraz miejsca pochodzenia określone dla danego gatunku oraz przeznaczenia zwierząt;
3)
niepodlegające zakazowi wyprowadzania z gospodarstwa wydanemu w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt;
4)
zaopatrzone w świadectwo zdrowia lub inny dokument potwierdzający stan zdrowia oraz miejsce pochodzenia, jeżeli takie świadectwo lub dokument są wymagane.
2.
Dopuszcza się obrót zwierzętami podlegającymi zakazowi, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, z wyłączeniem kóz i owiec, jeżeli:
1)
zwierzęta te:
a)
zostaną dostarczone z gospodarstwa pochodzenia bezpośrednio do wskazanej przez powiatowego lekarza weterynarii rzeźni położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie zostaną niezwłocznie poddane ubojowi w oddzielnym cyklu produkcyjnym,
b)
nie miały kontaktu z innymi zwierzętami w czasie ich przewożenia z gospodarstwa pochodzenia do rzeźni;
2)
powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę na taki obrót zgodnie z odrębnymi przepisami dotyczącymi zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
§  2.
1.
Obiekty budowlane lub miejsca, w których są grupowane zwierzęta, będące przedmiotem obrotu, skupu lub przewozu w rozumieniu rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniającego dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97 (Dz. Urz. UE L 3 z 05.01.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1/2005", powinny:
1)
znajdować się w miejscu ogrodzonym, zabezpieczonym przed dostępem zwierząt z zewnątrz;
2)
być wyposażone w:
a)
urządzenia służące do załadunku na środki transportu i wyładunku zwierząt z tych środków,
b)
system odprowadzania ścieków,
c)
maty odkażające wyłożone przed wejściem i wyjściem oraz wjazdem i wyjazdem.
2.
Obiekty budowlane lub miejsca, o których mowa w ust. 1, powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby urządzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, były łatwe do czyszczenia i odkażania.
3.
Maty, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c, powinny mieć:
1)
długość nie mniejszą niż:
a)
obwód największego koła pojazdu wjeżdżającego lub wyjeżdżającego - jeżeli są wyłożone przed wjazdami i wyjazdami,
b)
metr - jeżeli są wyłożone przed wejściami i wyjściami;
2)
szerokość nie mniejszą niż:
a)
szerokość wjazdu lub wyjazdu - jeżeli są wyłożone przed wjazdami i wyjazdami,
b)
szerokość wejścia lub wyjścia - jeżeli są wyłożone przed wejściami i wyjściami.
4.
W obiektach budowlanych lub miejscach, o których mowa w ust. 1, zapewnia się wydzielone miejsce lub pomieszczenie:
1)
do przetrzymywania zwierząt, w tym oddzielne dla zwierząt agresywnych;
2)
do przeprowadzania badań zwierząt z zainstalowanym oświetleniem umożliwiającym przeprowadzenie tych badań, wyposażone w urządzenia do unieruchamiania i poskramiania zwierząt;
3)
do izolacji zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę;
4)
do przechowywania odchodów zwierzęcych;
5)
socjalne i biurowe, które są udostępniane na czas wykonywania czynności przez urzędowego lekarza weterynarii, z doprowadzoną bieżącą wodą.
5.
Stwierdzenie spełniania wymagań weterynaryjnych, o których mowa w ust. 1 i ust. 4 pkt 1-4, jest wymagane dla każdego obiektu budowlanego lub miejsca, w którym ta działalność ma być prowadzona.
6.
Obiekty budowlane lub miejsca, o których mowa w ust. 1, poddaje się czyszczeniu i odkażaniu zgodnie z zaleceniami powiatowego lekarza weterynarii.
§  3.
1.
Obiekty budowlane lub miejsca wykorzystywane w obrocie zwierzętami, w których są przetrzymywane zwierzęta przeznaczone do dalszej podróży, powinny spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1255/97 z dnia 25 czerwca 1997 r. dotyczącym kryteriów wspólnotowych dla miejsc postoju oraz zmieniającym plan trasy określony w załączniku do dyrektywy 91/628/EWG (Dz. Urz. WE L 174 z 02.07.1997, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 21, str. 174) w załączniku w części B.
2.
Stwierdzenie spełniania wymagań, o których mowa w ust. 1, jest wymagane dla obiektów budowlanych lub miejsc do przetrzymywania zwierząt przeznaczonych do dalszej podróży, w tym także wyodrębnionych w tym celu na terenie obiektu, o którym mowa w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Podmiot prowadzący działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie zwierzętami z wykorzystaniem obiektów budowlanych lub miejsc, będących w jego posiadaniu lub pozostających w dyspozycji innych podmiotów, może do tej działalności wykorzystywać wyłącznie obiekty budowlane lub miejsca:
1)
dla których zostało stwierdzone spełnianie wymagań, o których mowa w § 2 i 3, lub
2)
które zostały zatwierdzone na potrzeby handlu.
2.
Podmiotem prowadzącym działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie zwierzętami może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, nabywająca i zbywająca zwierzęta pośrednio lub bezpośrednio, prowadząca w sposób ciągły obrót tymi zwierzętami, a w przypadku:
1)
bydła lub świń nie później niż przed upływem 30 dni,
2)
owiec lub kóz nie później niż przed upływem 29 dni

- od dnia nabycia tych zwierząt zbywająca lub przemieszczająca te zwierzęta z jednego miejsca ich przetrzymywania do innego miejsca niebędącego w jej posiadaniu.

3.
Podmiot prowadzący działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie zwierzętami, który je grupuje w obiektach budowlanych lub miejscach, będących w jego posiadaniu, zapewnia, że osoby zajmujące się obsługą tych zwierząt są przeszkolone w zakresie postępowania ze zwierzętami.
§  5.
1.
Podmiot prowadzący działalność w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt prowadzi dokumentację, która dotyczy zwierząt będących przedmiotem jego działalności.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę posiadacza zwierząt, od którego zwierzęta zostały nabyte lub wprowadzone na teren obiektu, oraz adres i numer identyfikacyjny gospodarstwa ich pochodzenia;
2)
datę nabycia lub zbycia zwierząt;
3)
liczbę nabytych lub zbytych zwierząt, numer identyfikacyjny każdego z nich oraz numer świadectwa zdrowia lub dokumentu identyfikacyjnego;
4)
imię i nazwisko albo nazwę nabywcy oraz adres miejsca, do którego dostarczono zwierzęta, lub miejsca przeznaczenia, a w przypadku gdy nabywcą lub odbiorcą jest pośrednik - także weterynaryjny numer identyfikacyjny pośrednika;
5)
weterynaryjny numer identyfikacyjny podmiotu dokonującego przewozu zwierząt oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym zwierzęta są przewożone;
6)
dziennik podróży, jeżeli obowiązek jego prowadzenia wynika z rozporządzenia nr 1/2005.
3.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, przechowuje się przez 3 lata od dnia dokonania w niej ostatniego wpisu.
§  6.
1.
Transport zwierząt w obrocie odbywa się zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu nr 1/2005.
2.
Dopuszcza się skup zwierząt z kilku gospodarstw położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jednym środkiem transportu, jeżeli zwierzęta:
1)
są transportowane:
a)
bezpośrednio do rzeźni położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu nr 1/2005;
2)
po załadowaniu na środek transportu w poszczególnych gospodarstwach nie opuszczają tego środka transportu od załadunku do dostarczenia ich do miejsca przeznaczenia.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt (Dz. U. Nr 18, poz. 107 i Nr 170, poz. 1200).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 23, poz. 188 i Nr 33, poz. 289, z 2006 r. Nr 17, poz. 127, Nr 144, poz. 1045 i Nr 249, poz. 1830 oraz z 2007 r. Nr 133, poz. 920.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.122.790

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt.
Data aktu: 25/06/2008
Data ogłoszenia: 10/07/2008
Data wejścia w życie: 25/07/2008