Podział Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej oraz Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej i utworzenie Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Instytutu Rozwoju Miast.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 29 października 2002 r.
w sprawie podziału Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej oraz Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej i utworzenia Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Instytutu Rozwoju Miast.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 153, poz. 1271) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Dokonuje się podziału Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej z siedzibą w Warszawie, REGON 001240692, NIP 525-000-73-94, przez wydzielenie z niego następujących komórek organizacyjnych i stanowisk:
1)
Agencji Wydawniczej;
2)
Stanowiska Rzecznika Patentowego;
3)
Radcy Prawnego;
4)
Głównego Księgowego;
5)
Sekretarza Naukowego;
6)
Zespołów Problemów Badawczych;
7)
Zespołu Organizacji i Współpracy z Zagranicą;
8)
Agencji Doradztwa Samorządowego;
9)
Biblioteki Naukowej;
10)
Stanowiska do Spraw Dydaktyki i Szkoleń;
11)
Samodzielnego Stanowiska Konsultanta;
12)
Działu Księgowo-Ekonomicznego;
13)
Działu Administracyjno-Technicznego;
14)
Działu Zatrudnienia i Płac;
15)
Oddziału w Krakowie.
2. 
Dokonuje się podziału Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej z siedzibą w Warszawie, REGON 000063667, NIP 525-000-84-65, przez wydzielenie z niego następujących komórek organizacyjnych i stanowisk:
1)
Zakładu Ekonomicznych i Społecznych Problemów Mieszkalnictwa;
2)
Zakładu Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi;
3)
Zakładu Procesów Inwestycyjnych i Rynku Budowlanego;
4)
Sekcji Planowania;
5)
Komisji Oceny i Odbioru Prac;
6)
Biura Personalnego;
7)
Redakcji Problemów Rozwoju Budownictwa;
8)
Redakcji Spraw Mieszkaniowych;
9)
Redakcji Zielonej Serii;
10)
Sekcji Finansowo-Księgowej;
11)
Stanowiska do Spraw Współpracy w Kraju i z Zagranicą;
12)
Biblioteki i Informacji Naukowo-Technicznej;
13)
Ośrodka Szkolenia i Upowszechniania Prac;
14)
Działu Poligraficznego;
15)
Ośrodka Norm i Cen Kosztorysowych w Budownictwie w Olsztynie;
16)
Głównego Księgowego;
17)
Sekretarza Naukowego;
18)
Stanowiska do Spraw Administracyjno-Gospodarczych;
19)
Zakładu Analiz Rynku Nieruchomości w Krakowie;
20)
Zarządu Nieruchomości Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej w Krakowie.
§  2. 
1. 
Z komórek organizacyjnych i stanowisk, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-14 i ust. 2 pkt 1-18, tworzy się jednostkę badawczo-rozwojową pod nazwą Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa z siedzibą w Warszawie.
2. 
Z komórek organizacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 15 i ust. 2 pkt 19 i 20, tworzy się jednostkę badawczo-rozwojową pod nazwą Instytut Rozwoju Miast z siedzibą w Krakowie.
§  3. 
Termin dokonania podziału, o którym mowa w § 1, oraz termin utworzenia jednostek, o których mowa w § 2, ustala się na dzień 1 listopada 2002 r.
§  4. 
1. 
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa przejmuje pracowników zatrudnionych w komórkach organizacyjnych i na stanowiskach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-14.
2. 
Instytut Rozwoju Miast przejmuje pracowników zatrudnionych w komórkach organizacyjnych i na stanowiskach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 15 i ust. 2.
§  5. 
1. 
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa przejmuje mienie Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej oraz Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej, z wyłączeniem mienia, o którym mowa w ust. 2.
2. 
Instytut Rozwoju Miast przejmuje mienie będące w dyspozycji Oddziału Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej w Krakowie oraz Zakładu Analiz Rynku Nieruchomości w Krakowie i Zarządu Nieruchomości Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej w Krakowie.
3. 
Przejęcie mienia, o którym mowa w ust. 1 i 2, następuje w formie protokołu zdawczo-odbiorczego na podstawie sprawozdań finansowych i spisów inwentaryzacyjnych Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej oraz Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej, sporządzonych na dzień poprzedzający podział, zbadanych i zatwierdzonych przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
4. 
Sposób podziału zobowiązań jednostek ulegających podziałowi na jednostki utworzone zostanie dokonany w drodze umowy zawartej pomiędzy tymi jednostkami, za zgodą wierzycieli.
§  6. 
1. 
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa przejmuje uprawnienia i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych, których adresatem był Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Instytut Rozwoju Miast przejmuje uprawnienia i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych, których adresatem był Instytut Gospodarki Mieszkaniowej oraz Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej Oddział w Krakowie.
§  7. 
1. 
Przedmiotem działalności Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie:
1)
tworzenia warunków efektywnego funkcjonowania gospodarki mieszkaniowej i rozwoju budownictwa mieszkaniowego, w tym infrastruktury technicznej miast i wsi;
2)
gospodarki przestrzennej i planowania regionalnego;
3)
gospodarki nieruchomościami i regulacji rynku nieruchomości.
2. 
Przedmiotem działalności Instytutu Rozwoju Miast jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie:
1)
zrównoważonego rozwoju aglomeracji miejskich;
2)
planowania i zagospodarowania przestrzennego;
3)
gospodarki komunalnej;
4)
gospodarki nieruchomościami i regulacji rynku nieruchomości.
§  8. 
Zakres działania Instytutów, o których mowa w § 2, obejmuje w szczególności:
1)
upowszechnianie wyników badań naukowych, o których mowa w § 7;
2)
organizowanie konferencji i sympozjów naukowych;
3)
współdziałanie z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi;
4)
prowadzenie dokumentacji naukowej badań prowadzonych przez Instytuty;
5)
świadczenie usług konsultacyjnych.
§  9. 
Szczegółowy zakres i przedmiot działania Instytutów, o których mowa w § 2, określa statut.
§  10. 
Organem sprawującym nadzór nad Instytutami, o których mowa w § 2, jest minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2002 r.
______
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. z 2002 r. Nr 32, poz. 302); właściwość Ministra Infrastruktury do wydania rozporządzenia wynika z § 1 pkt 3 lit. b i c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie przejęcia przez ministrów funkcji organu sprawującego nadzór nad jednostkami badawczo-rozwojowymi nadzorowanymi dotychczas przez kierowników urzędów centralnych, wojewodów lub przez inne jednostki organizacyjne (Dz. U. z 2001 r. Nr 74, poz. 787), w związku z § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 października 2001 r. w sprawie utworzenia Ministerstwa Infrastruktury (Dz. U. z 2001 r. Nr 122, poz. 1326).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.180.1503

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podział Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej oraz Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej i utworzenie Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Instytutu Rozwoju Miast.
Data aktu: 29/10/2002
Data ogłoszenia: 31/10/2002
Data wejścia w życie: 01/11/2002