Zawieszanie żołnierzy w czynnościach służbowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 17 września 2002 r.
w sprawie zawieszania żołnierzy w czynnościach służbowych.

Na podstawie art. 39 ust. 6 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 370) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb postępowania w sprawach zawieszania żołnierzy w czynnościach służbowych, zwanego dalej "zawieszeniem".
§  2. 
Przed podjęciem decyzji o zawieszeniu przełożony dyscyplinarny:
1)
sprawdza, czy charakter przewinienia dyscyplinarnego lub okoliczności jego popełnienia wskazują na potrzebę niezwłocznego odsunięcia żołnierza od wykonywania czynności na zajmowanym stanowisku służbowym;
2)
wysłuchuje żołnierza, którego ona ma dotyczyć.
§  3. 
Decyzja o zawieszeniu zawiera:
1)
nazwę komórki lub jednostki organizacyjnej, w której przełożony dyscyplinarny pełni czynną służbę wojskową;
2)
datę i miejsce podjęcia;
3)
powołanie podstawy prawnej;
4)
stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe żołnierza zawieszonego w czynnościach służbowych;
5)
adnotację o wysłuchaniu żołnierza, którego dotyczy decyzja o zawieszeniu;
6)
okres zawieszenia;
7)
datę i godzinę, od której liczy się okres zawieszenia;
8)
zadania, jakie żołnierz zawieszony w czynnościach służbowych ma wykonywać w okresie zawieszenia;
9)
pouczenie o prawie, terminie i trybie wniesienia odwołania;
10)
stanowisko służbowe, stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz podpis przełożonego dyscyplinarnego, a także odcisk pieczęci urzędowej tego przełożonego albo komórki lub jednostki organizacyjnej, w której pełni czynną służbę wojskową;
11)
uzasadnienie faktyczne i prawne.
§  4. 
1. 
Decyzję o zawieszeniu wydaje się w trzech egzemplarzach, z których po jednym:
1)
doręcza się za pokwitowaniem żołnierzowi, którego decyzja dotyczy, niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie trzech dni od dnia podjęcia decyzji;
2)
przekazuje się dowódcy (szefowi, komendantowi, kierownikowi) komórki lub jednostki organizacyjnej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową, zwanemu dalej "dowódcą jednostki wojskowej", niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie trzech dni od dnia podjęcia decyzji;
3)
pozostawia się w aktach u przełożonego dyscyplinarnego, który wydał decyzję o zawieszeniu.
2. 
Fakt i okres zawieszenia dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym oraz przesyła wyciąg z tego rozkazu organowi właściwemu, na podstawie odrębnych przepisów, do wstrzymania żołnierzowi zawodowemu wypłaty połowy uposażenia zasadniczego według stanowiska służbowego i wypłaty dodatków.
3. 
Po dokonaniu czynności, o której mowa w ust. 2, decyzję o zawieszeniu przesyła się do zapoznania organowi kadrowemu właściwemu dla żołnierza zawieszonego w czynnościach służbowych.
§  5. 
1. 
W przypadku, o którym mowa w art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej, przed podjęciem decyzji o przedłużeniu okresu zawieszenia, przełożony dyscyplinarny może ponownie wysłuchać żołnierza, którego ma ona dotyczyć.
2. 
Do decyzji o przedłużeniu okresu zawieszenia stosuje się odpowiednio przepisy § 3 i 4.
§  6. 
W razie wniesienia odwołania od decyzji o zawieszeniu lub decyzji o przedłużeniu okresu zawieszenia, przełożony dyscyplinarny, który podjął taką decyzję, przekazuje odwołanie i całość materiałów sprawy organowi odwoławczemu, w terminie trzech dni od dnia doręczenia mu odwołania.
§  7. 
Wnoszący odwołanie może je cofnąć, na piśmie, za pośrednictwem przełożonego dyscyplinarnego, który podjął decyzję o zawieszeniu lub decyzję o przedłużeniu okresu zawieszenia. Przepis § 6 stosuje się odpowiednio.
§  8. 
Do decyzji organu odwoławczego stosuje się odpowiednio przepisy § 3 pkt 1-4 oraz 10 i 11. Decyzja organu odwoławczego zawiera ponadto rozstrzygnięcie, o którym mowa w art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej.
§  9. 
Przełożony dyscyplinarny, który orzekał w pierwszej instancji w postępowaniu dyscyplinarnym o przewinienie dyscyplinarne, które stanowiło przyczynę zawieszenia, przekazuje niezwłocznie dowódcy jednostki wojskowej prawomocne orzeczenia wydane w tym postępowaniu.
§  10. 
W przypadku uchylenia lub zmiany decyzji o zawieszeniu albo decyzji o przedłużeniu okresu zawieszenia, albo też wydania decyzji o skróceniu okresu zawieszenia, a także ustania zawieszenia dowódca jednostki wojskowej wykonuje odpowiednio czynności, o których mowa w § 4.
§  11. 
Dokumentację postępowania w sprawie zawieszenia dołącza się do dokumentacji postępowania dyscyplinarnego, wszczętego w sprawie o przewinienie dyscyplinarne, które było przyczyną zawieszenia.
§  12. 
Dokumentację postępowania w sprawie zawieszenia przechowuje się w kancelarii jednostki wojskowej, w której została wydana decyzja w pierwszej instancji, przez okres jednego roku od dnia uprawomocnienia się decyzji.
§  13. 
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do postępowań w sprawach zawieszenia i przedłużenia okresu zawieszenia oraz odwołań od decyzji o zawieszeniu i przedłużeniu okresu zawieszenia, które zostały wszczęte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2002 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 lipca 1999 r. w sprawie zawieszania żołnierzy w czynnościach służbowych (Dz. U. Nr 63, poz. 720), które utraci moc z dniem 30 września 2002 r. na podstawie art. 8 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o dyscyplinie wojskowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 85, poz. 925).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.156.1305

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawieszanie żołnierzy w czynnościach służbowych.
Data aktu: 17/09/2002
Data ogłoszenia: 25/09/2002
Data wejścia w życie: 01/10/2002