Sposób przejęcia przez Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej wojewódzkich laboratoriów kontrolno-analitycznych prowadzonych dotychczas przez wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 lipca 2001 r.
w sprawie sposobu przejęcia przez Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej wojewódzkich laboratoriów kontrolno-analitycznych prowadzonych dotychczas przez wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej.

Na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 25) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób przejęcia przez Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej, zwanego dalej "Głównym Inspektorem", laboratoriów kontrolno-analitycznych, zwanych dalej "laboratoriami", prowadzonych dotychczas przez wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej, a w szczególności tryb przejęcia laboratoriów, rodzaje przejmowanych składników mienia oraz etaty i środki finansowe niezbędne do prowadzenia tych laboratoriów.
§  2.
1.
Główny Inspektor przejmie od właściwych wojewodów:
1)
składniki mienia niezbędne do prowadzenia laboratorium, w szczególności rzeczowe składniki majątku obrotowego, środki trwałe z wyłączeniem nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne,
2)
etaty pracowników służby cywilnej i innych pracowników, w liczbie niezbędnej do prowadzenia laboratorium, nie mniejszej niż liczba osób zatrudnionych w laboratorium, według stanu na dzień 31 grudnia 2000 r.,
3)
środki finansowe niezbędne do prowadzenia laboratorium, przeznaczone na wydatki bieżące i wydatki majątkowe, w szczególności na wynagrodzenia dla pracowników, o których mowa w pkt 2, i składki od nich naliczane.
2.
Przejęcie składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nastąpi nieodpłatnie.
3.
Określenie liczby etatów i środków finansowych, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, nastąpi w porozumieniu zawartym między Głównym Inspektorem a właściwym wojewodą, w szczegółowości określonej w § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz szczegółowych zasad i terminów rocznych rozliczeń i wpłat do budżetu przez zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych (Dz. U. Nr 122, poz. 1333).
4.
W celu przejęcia przez Głównego Inspektora etatów i środków finansowych, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, po dokonaniu przez Ministra Finansów zmian w budżecie właściwi dysponenci środków budżetu państwa dokonają odpowiednich zmian w planach finansowych, w trybie określonym w przepisach rozporządzenia, o którym mowa w ust. 3.
§  3.
1.
Przekazanie i przejęcie składników mienia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, dokumentuje się przez sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, który podpisują:
1)
w imieniu strony przekazującej - wojewoda albo wyznaczony przez niego pełnomocnik,
2)
w imieniu strony przejmującej - Główny Inspektor albo wyznaczony przez niego pełnomocnik.
2.
Protokół zdawczo-odbiorczy, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
określenie rodzaju, ilości i wartości składników mienia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, udokumentowane i rozliczone w księgach rachunkowych,
2)
wykaz przejmowanych dokumentów związanych z prowadzeniem laboratorium.
§  4.
Wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej, o których mowa w § 1:
1)
przeprowadzą inwentaryzację podlegających przekazaniu składników mienia według stanu na dzień przekazania,
2)
udokumentują wyniki inwentaryzacji i dokonają porównania z zapisami ksiąg rachunkowych; ujawnione różnice powinny być wyjaśnione i rozliczone w księgach rachunkowych tego roku obrachunkowego, w którym nastąpiło przekazanie laboratoriów,
3)
dokonają wyceny aktywów i pasywów majątku obrotowego i środków trwałych, stanowiącego wyposażenie laboratoriów, oraz ustalą wynik finansowy według stanu na dzień przekazania.
§  5.
1.
Jeżeli laboratorium jest zlokalizowane w pomieszczeniach stanowiących część budynku użytkowanego przez wojewódzki inspektorat Inspekcji Handlowej na podstawie umowy najmu, dzierżawy albo użyczenia, Główny Inspektor, z dniem przejęcia laboratorium, z mocy prawa wstępuje w określone w tej umowie prawa i obowiązki najemcy, dzierżawcy albo biorącego do używania, w części dotyczącej tych pomieszczeń.
2.
Jeżeli laboratorium jest zlokalizowane w pomieszczeniach stanowiących część budynku znajdującego się w trwałym zarządzie wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Handlowej, zasady i sposób użytkowania tych pomieszczeń zostaną określone w umowie użyczenia zawartej między podmiotem, w którego trwałym zarządzie znajduje się budynek, a Głównym Inspektorem.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.82.890

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przejęcia przez Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej wojewódzkich laboratoriów kontrolno-analitycznych prowadzonych dotychczas przez wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej.
Data aktu: 17/07/2001
Data ogłoszenia: 10/08/2001
Data wejścia w życie: 25/08/2001