Wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego z tytułu braku mieszkania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 13 czerwca 2001 r.
w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego z tytułu braku mieszkania.

Na podstawie art. 89 ust. 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 133, poz. 883, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 2, poz. 5) zarządza się, co następuje:
§  1.
Równoważnik pieniężny z tytułu braku mieszkania, zwany dalej "równoważnikiem pieniężnym", przyznaje się funkcjonariuszowi Służby Więziennej, pozostającemu w służbie stałej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", jeżeli:
1)
on sam lub członkowie jego rodziny, o których mowa w art. 86 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej, zwanej dalej "ustawą", nie posiadają lokalu mieszkalnego lub domu,
2)
funkcjonariuszowi, o którym mowa w pkt 1, jednostka organizacyjna Służby Więziennej nie przydzieliła kwatery tymczasowej,
3)
funkcjonariusz przeniesiony z urzędu lub jego małżonek nie posiadają lokalu mieszkalnego lub domu w nowym miejscu pełnienia służby ani w miejscowości pobliskiej, a jednostka organizacyjna Służby Więziennej nie przydzieliła funkcjonariuszowi kwatery tymczasowej.
§  2.
Funkcjonariuszowi, który odmówił przyjęcia proponowanego mu lokalu mieszkalnego z zasobów gminy lub stanowiącego własność Skarbu Państwa, w miejscowości pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej, odpowiadającego co najmniej przysługującym mu normom powierzchni mieszkalnej, nie wypłaca się równoważnika pieniężnego.
§  3.
1.
Wysokość równoważnika pieniężnego dla funkcjonariusza wynosi 6 zł dziennie.
2.
Funkcjonariuszowi posiadającemu co najmniej jednego z członków rodziny, o których mowa w art. 86 ustawy, przysługuje równoważnik o 100% wyższy od kwoty określonej w ust. 1.
3.
Wysokość równoważnika pieniężnego podlega corocznej waloryzacji o prognozowany w ustawie budżetowej na dany rok średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Podstawę waloryzacji stanowi kwota równoważnika pieniężnego obowiązująca w roku poprzedzającym rok, w którym waloryzacja następuje.
§  4.
1.
Równoważnik pieniężny wypłaca się na podstawie oświadczenia mieszkaniowego funkcjonariusza.
2.
Funkcjonariusz powiadamia niezwłocznie jednostkę organizacyjną Służby Więziennej o każdej zmianie danych zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 1, w formie nowego oświadczenia.
3.
Wzór oświadczenia mieszkaniowego stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  5.
Równoważnik pieniężny przysługuje za okres od dnia powstania uprawnienia do jego pobierania do dnia, w którym nastąpiła utrata tych uprawnień. Wypłata równoważnika pieniężnego następuje w okresach miesięcznych, z dołu, w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej, w której funkcjonariusz pobiera uposażenie.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 kwietnia 1997 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego z tytułu braku mieszkania (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 2, poz. 9).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2001 r., z wyjątkiem § 3 ust. 3, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

ZAŁĄCZNIK

OŚWIADCZENIE MIESZKANIOWE FUNKCJONARIUSZA

(data)

.............................

(stopień, nazwisko i imię,

data przyjęcia do służby)

.............................

(adres zamieszkania)

.............................

I. Oświadczam, że posiadam następujących członków rodziny:

Lp. Nazwisko i imię Stopień pokrewieństwa Rok urodzenia dzieci Data zameldowania
1
2
3
4
5
6
7

Jednocześnie oświadczam, że dzieci (własne, małżonka,

przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny

zastępczej), wymienione w pkt I lp. ....., wspólnie ze mną

zamieszkujące i pozostające na moim utrzymaniu:

1) nie osiągnęły pełnoletności*),

2) kształcą się w szkole i nie ukończyły 25 roku życia*),

3) ze względu na inwalidztwo I lub II grupy są niezdolne

do wykonywania pracy*).

Rodzice lub teściowie, wymienieni w pkt I lp. ...., wspólnie

ze mną zamieszkujący pozostają na moim utrzymaniu:

1) nie posiadają własnych źródeł utrzymania*),

2) ze względu na inwalidztwo I lub II grupy wymagają opieki*).

II. Oświadczam, że ani ja, ani osoby wymienione w pkt I - nie

posiadamy lokalu mieszkalnego lub domu albo kwatery

tymczasowej przydzielonej przez Służbę Więzienną.

III. Oświadczam, że powyższe dane są zgodne z istniejącym

stanem faktycznym.

.....................

(podpis)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.67.712

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego z tytułu braku mieszkania.
Data aktu: 13/06/2001
Data ogłoszenia: 29/06/2001
Data wejścia w życie: 01/07/2001, 01/01/2002