Dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych spółkom przemysłowego potencjału obronnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 marca 2001 r.
w sprawie dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych spółkom przemysłowego potencjału obronnego.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 83, poz. 932 i z 2000 r. Nr 119, poz. 1250) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych, zwanych dalej "dopłatami", udzielonych spółkom przemysłowego potencjału obronnego, zwanych dalej "spółkami",
2)
szczegółowe zasady i tryb udzielania dopłat,
3)
wysokość należnej prowizji Banku Gospodarstwa Krajowego za czynności związane z obsługą bankową dopłat.
§  2.
1.
Dopłaty są udzielane do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych spółkom na finansowanie inwestycji mających na celu restrukturyzację przemysłowego potencjału obronnego, z zastrzeżeniem § 3.
2.
Wysokość dopłat ustala się w zależności od udziału Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, w następujący sposób:
1)
w przypadku gdy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi do 20% - udział dopłaty w kwocie oprocentowania kredytu wynosi 10%,
2)
w przypadku gdy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi więcej niż 20% i nie więcej niż 50% - udział dopłaty w kwocie oprocentowania kredytu wynosi 25%,
3)
w przypadku gdy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi więcej niż 50% - udział dopłaty w kwocie oprocentowania kredytu wynosi 50%.
§  3.
Dopłaty są udzielane do kredytów inwestycyjnych, których stopa procentowa nie przekracza 1,20 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez Narodowy Bank Polski.
§  4.
1.
Dopłaty są udzielane po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw gospodarki w zakresie zgodności kredytowanej inwestycji z restrukturyzacją przemysłowego potencjału obronnego.
2.
W przypadku spółek, o których mowa w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, minister właściwy do spraw gospodarki wydaje opinię, o której mowa w ust. 1, po uzyskaniu stanowiska Ministra Obrony Narodowej.
3.
Z wnioskiem o wydanie opinii, o której mowa w ust. 1, występuje spółka.
4.
Wniosek o wydanie opinii powinien zawierać następujące informacje:
1)
nazwę zadania inwestycyjnego,
2)
charakterystykę inwestycji ze względu na restrukturyzację przemysłu obronnego,
3)
wartość kosztorysową inwestycji,
4)
źródła sfinansowania inwestycji, z uwzględnieniem kredytu inwestycyjnego,
5)
wnioskowany okres stosowania dopłat,
6)
szacunkową wysokość kwoty dopłaty do oprocentowania kredytu inwestycyjnego.
§  5.
1.
Dopłaty są udzielane Bankowi Gospodarstwa Krajowego oraz - za jego pośrednictwem - bankom, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł umowy określające warunki realizacji dopłat, zwanymi dalej "bankami kredytującymi".
2.
Z wnioskiem o udzielenie dopłaty spółka występuje do Banku Gospodarstwa Krajowego, za pośrednictwem banku kredytującego. Do wniosku należy dołączyć opinię, o której mowa w § 4 ust. 1, oraz decyzję banku kredytującego o udzieleniu kredytu inwestycyjnego, uwzględniającą warunek, o którym mowa w § 3.
3.
Po stwierdzeniu, że wniosek o udzielenie dopłaty spełnia warunki, o których mowa w ust. 2, Bank Gospodarstwa Krajowego udziela dopłaty oraz powiadamia o tym w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku spółkę, ministra właściwego do spraw gospodarki i bank kredytujący.
§  6.
Dopłaty są przekazywane po uprzednim potwierdzeniu przez bank kredytujący, że spółka płaci w terminach określonych w umowie kredytowej raty kapitałowe i odsetki pomniejszone o dopłaty.
§  7.
1.
Po wykorzystaniu kredytu przez spółkę bank kredytujący potwierdza jego wykorzystanie zgodne z przeznaczeniem.
2.
Jeśli kredyt jest wykorzystywany w transzach, potwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy każdej transzy.
3.
W przypadku stwierdzenia przez bank kredytujący, że kredyt w części lub w całości został wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem, spółka jest zobowiązana do zapłaty odsetek w pełnej wysokości wynikającej z umowy kredytowej za cały okres korzystania z kredytu.
4.
Po stwierdzeniu, że kredyt w części lub w całości został wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem, bank kredytujący zwróci niezwłocznie do Banku Gospodarstwa Krajowego kwotę otrzymanych dopłat.
5.
Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje na rachunek Ministerstwa Gospodarki dopłaty, o których mowa w ust. 4, w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania.
§  8.
1.
Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki zapotrzebowanie na środki na dopłaty za dany miesiąc w terminie do 10 dnia następnego miesiąca, wraz z imiennym wykazem kredytobiorców oraz nazwami zadań inwestycyjnych.
2.
Minister właściwy do spraw gospodarki przekazuje Bankowi Gospodarstwa Krajowego środki przeznaczone na dopłaty za dany miesiąc w kwocie wynikającej z zapotrzebowania, o którym mowa w ust. 1, w terminie do 20 dnia następnego miesiąca.
§  9.
1.
Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymuje prowizję za czynności związane z bankową obsługą dopłat.
2.
Prowizję ustala się w wysokości odpowiadającej 0,5% kwoty dopłat udzielonych Bankowi Gospodarstwa Krajowego oraz bankom kredytującym.
3.
Prowizja jest przekazywana na zasadach i w terminach określonych w § 8.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.43.480

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych spółkom przemysłowego potencjału obronnego.
Data aktu: 05/03/2001
Data ogłoszenia: 12/05/2001
Data wejścia w życie: 27/05/2001