Sposób i warunki prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 22 listopada 2001 r.
w sprawie sposobu i warunków prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli.

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 111, poz. 1194) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do nauczycieli, w odniesieniu do których przed dniem 6 kwietnia 2000 r. wszczęto i nie zakończono postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej, zwanych dalej "postępowaniami kwalifikacyjnymi", prowadzonych na podstawie zarządzenia nr 65 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 grudnia 1989 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków oraz trybu uzyskiwania przez nauczycieli stopni specjalizacji zawodowej (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 67), zwanego dalej "zarządzeniem".
§  2.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne prowadzi się na wniosek zainteresowanego nauczyciela, złożony nie później niż do dnia 31 stycznia 2002 r. do kuratora oświaty:
1)
właściwego dla siedziby jednostki, która przed dniem wskazanym w § 1 prowadziła postępowanie kwalifikacyjne - w przypadku ubiegania się o pierwszy lub drugi stopień specjalizacji zawodowej,
2)
właściwego dla miejsca zamieszkania nauczyciela - w przypadku ubiegania się o trzeci stopień specjalizacji zawodowej,

zwanego dalej "właściwym kuratorem oświaty".

2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien w szczególności wskazywać jednostkę, w której wszczęto postępowanie kwalifikacyjne, stopień i kierunek specjalizacji zawodowej, o jaki ubiegał się nauczyciel, a także aktualne miejsce pracy nauczyciela.
§  3.
Jednostki, przy których przed dniem 6 kwietnia 2000 r. działały komisje do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli powołane na podstawie zarządzenia, są zobowiązane do przekazania dokumentacji wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych do właściwego kuratora oświaty, nie później niż do dnia 31 grudnia 2001 r.
§  4.
Nauczycielowi wymienionemu w § 1, który złożył wniosek o prowadzenie postępowania kwalifikacyjnego na pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej, przyznaje się ten stopień, jeżeli:
1)
z dokumentacji, o której mowa w § 3, wynika, że przed dniem 6 kwietnia 2000 r. spełnił warunki przewidziane w zarządzeniu dla przyznania danego stopnia specjalizacji zawodowej, z wyjątkiem wymogu uzyskania pozytywnej opinii zespołu specjalistycznego (przedmiotowego) sporządzonej w wyniku obserwacji zajęć pedagogicznych oraz pozytywnej oceny w wyniku rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez komisję do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli powołaną na podstawie zarządzenia,
2)
uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w § 5, w wyniku przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej.
§  5.
1.
Wszczęte i niezakończone postępowania kwalifikacyjne prowadzą komisje kwalifikacyjne do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli, zwane dalej "komisjami", powołane przez właściwych kuratorów oświaty.
2.
W skład komisji wchodzi 5 członków powoływanych spośród przedstawicieli środowisk oświatowych i naukowo-dydaktycznych, w tym co najmniej dwie osoby wpisane na listę ekspertów ustaloną przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania na podstawie przepisów dotyczących uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
W przypadku prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na wniosek nauczyciela szkoły artystycznej, w skład komisji wchodzi przedstawiciel Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
4.
Właściwy kurator oświaty powołuje i odwołuje członków komisji oraz jej przewodniczącego, a także zapewnia obsługę administracyjno-biurową prac komisji.
§  6.
1.
Do zadań komisji należy:
1)
ocena spełnienia przez nauczyciela wymogów wymienionych w § 4 pkt 1, na podstawie analizy dokumentacji, o której mowa w § 3,
2)
udzielenie albo nieudzielenie nauczycielowi akceptacji w wyniku przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której nauczyciel ubiegający się o pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej:
a)
prezentuje zgromadzony dorobek zawodowy i przedstawia dotychczasowe osiągnięcia,
b)
odpowiada na pytania członków komisji z zakresu tematycznego specjalizacji, o którą się ubiega,
3)
przyznanie nauczycielowi odpowiednio pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia specjalizacji zawodowej.
2.
Komisja podejmuje uchwały w sprawie przyznania stopnia specjalizacji zawodowej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 3/5 składu komisji.
3.
Z przebiegu prac komisji sporządza się protokoły.
4.
Protokoły i dokumentacja prac komisji są przechowywane w kuratorium oświaty.
§  7.
1.
Nadzór nad zgodnością przebiegu postępowań kwalifikacyjnych z przepisami rozporządzenia sprawuje właściwy kurator oświaty.
2.
Koszty działania komisji oraz wydatki związane z obsługą administracyjno-biurową jej prac pokrywa się ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest wojewoda.
§  8.
Właściwy kurator oświaty:
1)
wydaje nauczycielowi, który uzyskał odpowiednio pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej, dyplom według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia,
2)
prowadzi ewidencję wydanych dyplomów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

DYPLOM

Kuratorium Oświaty

w ...........................

Pan/Pani ...................................................

urodzony/a .................. w ............................

zatrudniony/a w ............................................

na stanowisku ..............................................

na podstawie przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego

uzyskał/a ................................................ *

STOPIEŃ SPECJALIZACJI ZAWODOWEJ w zakresie

........................................................

Podstawa: rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie sposobu i warunków

prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań

kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej

nauczycieli (Dz. U. Nr 140, poz. 1579).

...................

Kurator Oświaty

(pieczęć okrągła)

Numer w ewidencji ..............

* Wpisać odpowiednio: PIERWSZY/DRUGI/TRZECI.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.140.1579

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i warunki prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli.
Data aktu: 22/11/2001
Data ogłoszenia: 11/12/2001
Data wejścia w życie: 19/12/2001