Szczegółowe zasady oraz tryb zwrotu kosztów dojazdu do miejscowości, w której pełnią służbę żołnierze zawodowi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 września 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu zwrotu kosztów dojazdu do miejscowości, w której pełnią służbę żołnierze zawodowi.

Na podstawie art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 86, poz. 433, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 6, poz. 31, Nr 80, poz. 506 i Nr 106, poz. 678, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 86, poz. 964 i Nr 93, poz. 1063, z 2000 r. Nr 6, poz. 70 i Nr 48, poz. 550 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 24, Nr 81, poz. 877 i Nr 100, poz. 1085) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Żołnierzowi zawodowemu spełniającemu warunki określone w art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", przysługuje zwrot kosztów dojazdu najdogodniejszym publicznym środkiem transportu, w wysokości ceny miesięcznego biletu imiennego na ten środek.
2.
Jeżeli żołnierz zawodowy dojeżdża środkiem transportu kolejowego, przysługuje mu zwrot kosztów dojazdu w wysokości ceny miesięcznego biletu imiennego na przejazd w klasie drugiej pociągu osobowego.
3.
Jeżeli żołnierz zawodowy dojeżdża prywatnym pojazdem mechanicznym, zwrotu dokonuje się w wysokości ceny kolejowego imiennego biletu miesięcznego na przejazd w klasie drugiej pociągu osobowego, przewidzianej dla odległości drogowej między miejscowością, w której żołnierz zamieszkuje, a miejscowością, w której pełni czynną służbę wojskową.
4.
Zwrot kosztów dojazdu przysługuje z wyjątkiem zwrotu kosztów dojazdu od i do stacji (przystanku) w obrębie miejscowości, z której żołnierz zawodowy dojeżdża, oraz w miejscowości, w której pełni czynną służbę wojskową.
§  2.
Zwrot kosztów dojazdu nie przysługuje, jeżeli:
1)
żołnierz zawodowy w służbie stałej odmówił przyjęcia osobnej kwatery stałej, kwatery zastępczej lub innego pomieszczenia mieszkalnego w miejscowości, w której pełni czynną służbę wojskową, lub otrzymał w miejscu pełnienia służby ekwiwalent pieniężny w zamian za rezygnację z kwatery, o którym mowa w art. 47 ustawy,
2)
organy wojskowe wykupiły uprawnienia do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu lub zapewniają nieodpłatny przewóz.
§  3.
1.
Zwrotu kosztów dojazdu dokonuje właściwy ze względu na miejsce pełnienia służby przez żołnierza zawodowego dyrektor oddziału terenowego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, zwanej dalej "Agencją".
2.
Wypłaty świadczenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się na podstawie złożonych w Agencji przez żołnierza zawodowego pisemnego wniosku o zwrot kosztów dojazdu i uzyskanej zgody dowódcy jednostki wojskowej na zamieszkiwanie w innej miejscowości niż ta, w której pełni czynną służbę wojskową.
3.
Żołnierz zawodowy w każdym miesiącu przedstawia Agencji dokument poświadczający dojeżdżanie, poza wypadkami określonymi w § 1 ust. 2 i 3. Podstawą udokumentowania, poza miesięcznymi biletami imiennymi, są również bilety jednorazowe.
4.
W wypadku gdy żołnierz zawodowy odmawia spełnienia obowiązku, o którym mowa w ust. 3, organ dokonuje zwrotu kosztów dojazdu w wysokości określonej w § 1 ust. 2.
5.
Przyznanie i odmowa zwrotu kosztów dojazdu następuje w formie decyzji administracyjnej.
§  4.
1.
Zwrot kosztów dojazdu przysługuje od dnia wyznaczenia żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe, a wypłaty dokonuje się miesięcznie z dołu - do 10 dnia następnego miesiąca.
2.
Żołnierz zawodowy zawiadamia pisemnie dyrektora oddziału terenowego Agencji, który dokonuje zwrotu kosztów dojazdu, o zaistnieniu okoliczności, o których mowa w § 2 pkt 2.
§  5.
1.
Do spraw wszczętych a niezakończonych wydaniem ostatecznej decyzji przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia, o którym mowa w § 6.
2.
Agencja może wypłacać żołnierzom zawodowym świadczenie, o którym mowa w rozporządzeniu, poprzez oddziały gospodarcze jednostek wojskowych.
3.
Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 2, określają porozumienia zawarte między organami Agencji a właściwymi organami wojskowymi.
§  6.
Tracą moc przepisy rozdziału 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 lutego 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu zwrotu kosztów dojazdu do miejscowości, w której pełnią czynną służbę wojskową żołnierze zawodowi, i szczegółowych zasad ustalania wysokości oraz trybu przyznawania świadczenia finansowego umożliwiającego pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego (Dz. U. Nr 23, poz. 107 i z 1998 r. Nr 121, poz. 792).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.118.1265

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady oraz tryb zwrotu kosztów dojazdu do miejscowości, w której pełnią służbę żołnierze zawodowi.
Data aktu: 28/09/2001
Data ogłoszenia: 15/10/2001
Data wejścia w życie: 30/10/2001