Zasady organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz zasady współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 26 września 2000 r.
w sprawie zasad organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz zasad współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakład opieki zdrowotnej, zwany dalej "zakładem", udzielający całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednim stałym pomieszczeniu, zapewnia przebywającym w nim pacjentom obsługę biblioteczną.
2.
Obsługę biblioteczną, o której mowa w ust. 1, zapewnia działająca na terenie zakładu biblioteka utworzona przez ten zakład lub, na podstawie odrębnego porozumienia, biblioteka publiczna.
§  2.
1.
Z bibliotek, o których mowa w § 1, poza pacjentami mogą korzystać również pracownicy zakładu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pracowników zakładów dla zakaźnie chorych i oddziałów dla zakaźnie chorych.
§  3.
1.
W zakładach liczących powyżej 500 łóżek biblioteka może prowadzić w poszczególnych oddziałach zakładu punkty biblioteczne, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Punkty biblioteczne funkcjonujące na oddziałach dla zakaźnie chorych mają wydzielone materiały biblioteczne.
3.
Jeżeli stan zdrowia pacjenta uniemożliwia mu korzystanie z materiałów bibliotecznych w bibliotece lub punkcie bibliotecznym, materiały biblioteczne powinny być dostarczane bezpośrednio pacjentowi.
§  4. 1
Szczególne zasady korzystania z biblioteki na oddziałach dla zakaźnie chorych ustala ordynator lub inny lekarz kierujący oddziałem, uwzględniając w szczególności charakter oddziału.
§  5.
Zakład zapewnia odpowiednie warunki korzystania z materiałów bibliotecznych pacjentom obłożnie chorym poprzez umieszczenie odpowiedniego oświetlenia przy łóżku, a w miarę potrzeby także poprzez zamontowanie odpowiednich urządzeń ułatwiających czytanie.
§  6.
Kierownik zakładu zapewnia bibliotece odpowiednie warunki lokalowe, a w szczególności:
1)
usytuowanie biblioteki w punkcie dostępnym dla ogółu pacjentów,
2)
wydzielenie pomieszczeń na magazyn biblioteczny,
3)
wolny dostęp do półek z materiałami bibliotecznymi,
4)
wyodrębnienie, w miarę możliwości, dodatkowych pomieszczeń dla bibliotekarza do prac administracyjnych, przygotowywania materiałów bibliotecznych przeznaczonych do rozwożenia wózkami na oddziały itp.
§  7.
Biblioteka zakładu może współdziałać z biblioteką samorządową w wykonywaniu obsługi bibliotecznej na terenie zakładu.
§  8.
Współdziałanie, o którym mowa w § 7, prowadzone jest na podstawie porozumienia dotyczącego w szczególności:
1)
pomocy instrukcyjno-metodycznej w zakresie:
a)
gromadzenia materiałów bibliotecznych, ich opracowania i udostępniania (w tym również w formie międzybibliotecznego wypożyczania zestawów książek) oraz prowadzenia selekcji zbiorów (eliminowanie materiałów zniszczonych i z różnych względów nieprzydatnych w bibliotece),
b)
upowszechniania czytelnictwa i pracy biblioterapeutycznej wśród chorych przy zastosowaniu form odpowiednich dla specyfiki zakładu,
2)
organizowania szkolenia dla pracowników bibliotek zakładów oraz praktyk wstępnych dla pracowników niewykwalifikowanych i osób prowadzących społecznie obsługę biblioteczną.
§  9.
1.
Zakład może powierzyć, w drodze porozumienia, prowadzenie obsługi bibliotecznej bibliotece utworzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.
2.
Obsługa biblioteczna, o której mowa w ust. 1, może być realizowana w formie punktu bibliotecznego albo filii biblioteki publicznej.
3.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczyć może w szczególności:
1)
organizacji filii lub punktu,
2)
wyposażenia filii lub punktu w niezbędne materiały biblioteczne oraz stałe ich uzupełnianie nowościami wydawniczymi,
3)
wyposażenia filii lub punktu w urządzenia i pomoce biblioteczne niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania,
4)
zorganizowania udostępniania zbiorów zgodnie z obowiązującym regulaminem,
5)
zatrudnienia personelu posiadającego odpowiednie kwalifikacje,
6)
warunków lokalowych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2007 r. (Dz.U.07.160.1138) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2007 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.91.1014

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz zasady współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.
Data aktu: 26/09/2000
Data ogłoszenia: 28/10/2000
Data wejścia w życie: 12/11/2000