Wzruszanie prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 października 1999 r.
w sprawie wzruszania prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych.

Na podstawie art. 97 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb wzruszania w drodze nadzoru prawomocnych orzeczeń przełożonych dyscyplinarnych przez wyższych przełożonych dyscyplinarnych.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083),
2)
prawomocnym orzeczeniu - należy przez to rozumieć prawomocne orzeczenie przełożonego dyscyplinarnego,
3)
postępowaniu - należy przez to rozumieć postępowanie w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia przełożonego dyscyplinarnego,
4)
raporcie dyscyplinarnym - należy przez to rozumieć raport dyscyplinarny w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia przełożonego dyscyplinarnego, prowadzony przez wyższego przełożonego dyscyplinarnego.
§  3.
Wykonanie kary dyscyplinarnej i zatarcie ukarania nie wyklucza:
1)
sprawowania przez Ministra Obrony Narodowej i wyższych przełożonych dyscyplinarnych nadzoru nad prawomocnymi orzeczeniami, w celu ujawnienia przesłanek, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy,
2)
podnoszenia przesłanek, o których mowa w pkt 1, przez zainteresowane osoby lub właściwe organy wojskowe,
3)
prowadzenia przez wyższego przełożonego dyscyplinarnego postępowania.
§  4.
1.
Minister Obrony Narodowej sprawuje nadzór nad prawomocnymi orzeczeniami, wydanymi w stosunku do żołnierzy, w celu ujawnienia przesłanek, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy.
2.
Wyższy przełożony dyscyplinarny sprawuje nadzór nad prawomocnymi orzeczeniami, wydanymi w stosunku do żołnierzy objętych jego właściwością stosownie do art. 95 ust. 1 w związku z art. 55 ust. 2-4 i 6-8 oraz art. 59 ust. 2 i art. 77 ust. 2, a także w związku z art. 50 ust. 1 ustawy, w celu ujawnienia przesłanek, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy.
§  5.
Minister Obrony Narodowej w razie powzięcia wiadomości o przesłankach, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy, może wydać polecenie ich niezwłocznego rozpatrzenia właściwemu wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu.
§  6.
Przesłanki, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy, jak również dopuszczalność uchylenia lub zmiany prawomocnego orzeczenia zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy uzasadnia się na piśmie.
§  7.
1.
Przełożony dyscyplinarny, który powziął wiadomość o przesłankach, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy, w inny sposób niż w drodze nadzoru, o którym mowa w § 4 ust. 2, bada z urzędu swą właściwość, a w razie stwierdzenia swej niewłaściwości przekazuje sprawę wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu właściwemu do wzruszenia prawomocnego orzeczenia, w terminie trzech dni od dnia jej powzięcia.
2.
W sprawach zawiadamiania o przesłankach, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy, nie obowiązują zasady załatwiania spraw w drodze służbowej, określone w odrębnych przepisach.
3.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, przełożony dyscyplinarny, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, przesyła według właściwości, dołączając do niego:
1)
akta postępowania dyscyplinarnego, w tym orzeczenie o:
a)
odroczeniu w całości lub w części albo rozłożeniu na raty wykonania kary pieniężnej,
b)
odroczeniu lub przerwaniu wykonania kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania albo aresztu koszarowego,
2)
kartę wyróżnień żołnierza,
3)
ewidencję kar i środków dyscyplinarnych żołnierza,
4)
kartę ewidencyjną żołnierza zawodowego.
§  8.
Wyższy przełożony dyscyplinarny, jeżeli zachodzi potrzeba sprawdzenia przesłanek, o których mowa w art. 94 ust. 1 i 2 ustawy, poleca przeprowadzenie tych czynności właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu lub występuje do wyższego przełożonego dyscyplinarnego z wnioskiem o polecenie ich przeprowadzenia innemu właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu.
§  9.
1.
Rzecznik dyscyplinarny przedstawia wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu po zakończeniu czynności, o których mowa w § 8, sprawozdanie z tych czynności, w którym przedkłada wniosek o:
1)
wydanie postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania albo
2)
wszczęcie postępowania.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, uzasadnienie wniosku powinno wskazywać niedopuszczalność uchylenia lub zmiany prawomocnego orzeczenia z mocy ustawy, ze względu na:
1)
okoliczności, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy, podniesione na niekorzyść obwinionego,
2)
naruszenie przepisów prawa, o którym mowa w art. 94 ust. 1 pkt 2 ustawy, które:
a)
nie miało wpływu na treść orzeczenia,
b)
podniesiono po terminie.
3.
Wzór sprawozdania z zakończonych czynności sprawdzenia przesłanek wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  10.
1.
W przypadku, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2, wyższy przełożony dyscyplinarny może, do czasu wydania orzeczenia o wszczęciu postępowania i uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia, orzec o:
1)
odroczeniu wykonania:
a)
kary pieniężnej w całości lub w części - jeżeli jej wykonanie zostało odroczone lub rozłożone na raty,
b)
kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania lub aresztu koszarowego - jeżeli wykonanie tych kar zostało odroczone,
2)
przerwaniu wykonania kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania lub aresztu koszarowego.
2.
Wzór orzeczenia o odroczeniu lub przerwaniu wykonania kary dyscyplinarnej stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Wyższy przełożony dyscyplinarny przesyła niezwłocznie:
1)
odpis orzeczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a) - organowi finansowemu uprawnionemu, na podstawie odrębnych przepisów, do dokonywania potrąceń z uposażenia żołnierza,
2)
orzeczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b) lub pkt 2 - przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji.
§  11.
1.
Wyższy przełożony dyscyplinarny wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania, jeżeli po rozpatrzeniu polecenia, o którym mowa w § 5, albo zawiadomienia zainteresowanej osoby lub przełożonego dyscyplinarnego, albo wystąpienia prokuratora wojskowego lub właściwego organu wojskowego, nie stwierdzono spełnienia przesłanek oraz warunków do uchylenia lub zmiany prawomocnego orzeczenia, o których mowa w art. 94 ust. 1 i 2 ustawy.
2.
Wzór postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  12.
Wyższy przełożony dyscyplinarny, w terminie siedmiu dni od dnia wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania:
1)
doręcza odpis postanowienia:
a)
żołnierzowi, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,
b)
Ministrowi Obrony Narodowej, prokuratorowi wojskowemu, właściwemu organowi wojskowemu albo zainteresowanej osobie, na których polecenie lub wystąpienie o wszczęcie postępowania albo zawiadomienie zostały rozpatrzone przesłanki, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy,
2)
poleca przekazanie przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, postanowienia oraz dokumentów wymienionych w § 7 ust. 3, a także dokumentów z czynności, o których mowa w § 8 i 9 ust. 1.
§  13.
Wyższy przełożony dyscyplinarny wyznacza, w rozkazie lub decyzji, termin i miejsce raportu dyscyplinarnego, w terminie trzech dni od dnia otrzymania sprawozdania, o którym mowa w § 9 ust. 1.
§  14.
1.
Osoba, która orzekała w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji lub w postępowaniu odwoławczym, nie może prowadzić postępowania w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia wydanego w tym postępowaniu.
2.
Do wyłączenia wyższego przełożonego dyscyplinarnego z powodu, o którym mowa w ust. 1, a także z powodów określonych w art. 49 ust. 1 ustawy, stosuje się odpowiednio przepis § 29 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 stycznia 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. Nr 12, poz. 102).
§  15.
1.
Wyciąg z rozkazu lub decyzji o wyznaczeniu terminu i miejsca raportu dyscyplinarnego wyższy przełożony dyscyplinarny przesyła niezwłocznie:
1)
Ministrowi Obrony Narodowej, prokuratorowi wojskowemu, właściwemu organowi wojskowemu albo zainteresowanej osobie, na których polecenie lub wystąpienie o wszczęcie postępowania albo zawiadomienie zostaną rozpatrzone przesłanki określone w art. 94 ust. 1 ustawy,
2)
żołnierzowi, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,
3)
przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji.
2.
Do wyciągu z rozkazu lub decyzji, o których mowa w ust. 1, załącza się odpis sprawozdania wskazanego w § 9 ust. 1, jeżeli jest przesyłany:
1)
żołnierzowi, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,
2)
zainteresowanej osobie lub właściwemu organowi wojskowemu.
3.
Do wyciągu z rozkazu lub decyzji, o których mowa w ust. 1, przesyłanych przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, załącza się odpis wniosku wymienionego w § 9 ust. 1 pkt 2.
§  16.
1.
Wyższy przełożony dyscyplinarny, w przypadkach, o których mowa w § 4 ust. 2 i § 5, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1, niezwłocznie wyznacza, w rozkazie lub decyzji, termin i miejsce raportu dyscyplinarnego.
2.
Wyciąg z rozkazu lub decyzji, o których mowa w ust. 1, wyższy przełożony dyscyplinarny przesyła żołnierzowi, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie, oraz przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji.
§  17.
1.
W czasie raportu dyscyplinarnego wyższy przełożony dyscyplinarny:
1)
wysłuchuje rzecznika dyscyplinarnego albo odczytuje pismo zainteresowanej osoby, właściwego organu wojskowego lub prokuratora wojskowego,
2)
wysłuchuje, jeżeli się stawili:
a)
żołnierza, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,
b)
zainteresowaną osobę lub przedstawiciela właściwego organu wojskowego,
c)
pełnomocnika żołnierza, o którym mowa w lit. a), jeżeli został ustanowiony i wniósł o takie wysłuchanie,
3)
rozpatruje sprawę i wydaje orzeczenie o wszczęciu postępowania i uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia.
2.
Z przebiegu raportu dyscyplinarnego sporządza się protokół, który podpisuje wyższy przełożony dyscyplinarny i protokolant.
3.
Wzór protokołu raportu dyscyplinarnego w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
4.
Wzór orzeczenia o wszczęciu postępowania w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia i jego uchyleniu lub zmianie stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  18.
W orzeczeniu o uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia poucza się ukaranego o prawie, terminie i trybie wniesienia odwołania.
§  19.
1.
W terminie pięciu dni od dnia wydania orzeczenia:
1)
odpis orzeczenia wyższego przełożonego dyscyplinarnego o uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia wraz z uzasadnieniem doręcza się:
a)
żołnierzowi objętemu postępowaniem,
b)
Ministrowi Obrony Narodowej, prokuratorowi wojskowemu, właściwemu organowi wojskowemu lub zainteresowanej osobie, na których polecenie lub wystąpienie albo zawiadomienie zostało wszczęte postępowanie,
2)
orzeczenie wyższego przełożonego dyscyplinarnego o uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia wraz z uzasadnieniem doręcza się przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, załączając całość materiałów sprawy.
2.
W terminie pięciu dni od dnia wydania orzeczenia wyciąg z orzeczenia wyższego przełożonego dyscyplinarnego o:
1)
uchyleniu orzeczenia o wymierzeniu kary pieniężnej albo złagodzeniu kary pieniężnej lub zastąpieniu jej inną karą dyscyplinarną łagodniejszego rodzaju - doręcza się organowi właściwemu do wypłaty żołnierzowi uposażenia,
2)
uchyleniu orzeczenia o wymierzeniu kary dyscyplinarnej wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe - doręcza się organowi właściwemu w sprawach wyznaczenia żołnierza na stanowisko służbowe oraz organowi właściwemu do wypłaty żołnierzowi uposażenia.
§  20.
Przepisy § 3-19 stosuje się odpowiednio do wzruszania w drodze nadzoru przez kolejnych wyższych przełożonych dyscyplinarnych prawomocnych orzeczeń wyższych przełożonych dyscyplinarnych, wydanych w sprawach, o których mowa w art. 99 ust. 1 i 2 ustawy.
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

SPRAWOZDANIE

...............................

(stanowisko służbowe wyższego

przełożonego dyscyplinarnego)

z zakończonych czynności sprawdzenia przesłanek wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia

wydanego wobec ...........................................

(stopień wojskowy oraz imię i nazwisko

żołnierza)

1. Przebieg służby żołnierza, wobec którego zostało wydane

prawomocne orzeczenie: ....................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

wyróżnienia i formy uznania: ..............................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

kary dyscyplinarne i środki dyscyplinarne: ................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

2. Orzeczenie nr akt ........., z dnia ........., wydane przez

...........................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko

służbowe przełożonego dyscyplinarnego)

uprawomocniło się w pierwszej instancji/ w postępowaniu

odwoławczym* w dniu .......................................

3. Określenie przewinienia dyscyplinarnego: ..................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

1) czas popełnienia: ......................................

2) miejsce: ...............................................

3) sposób: ................................................

........................................................

........................................................

........................................................

........................................................

4) okoliczności: ..........................................

........................................................

........................................................

........................................................

5) skutki: ................................................

........................................................

........................................................

........................................................

4. Wnoszę o: .................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

5. Wniosek uzasadniam następująco: ...........................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

............... dnia ........

..............................

(stopień wojskowy, imię

i nazwisko oraz podpis

rzecznika dyscyplinarnego)

______

* Niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

ORZECZENIE

............................ ............... dnia .......

(nazwa jednostki

wojskowej)

o odroczeniu/ przerwaniu* wykonania kary dyscyplinarnej

Na podstawie art. 90 ust. 1/2* ustawy z dnia 4 września

1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944

z późn. zm.) oraz § 10 ust. 1 pkt 1/2* rozporządzenia Ministra

Obrony Narodowej z dnia 26 października 1999 r. w sprawie

wzruszania prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych (Dz. U.

Nr 92, poz. 1056)

..............................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe

wyższego przełożonego dyscyplinarnego)

orzeka:

1)* odroczyć wykonanie:

a) kary pieniężnej:*

- odroczonej w całości/w części*: ......... stawek(ki)*,

dziennych(ej)*, tj. w wysokości ....... do dnia ......

- rozłożonej na raty w wysokości* ......................

......................................................

płatne co miesiąc poczynając od miesiąca .............

b) kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania wyznaczonego

miejsca przebywania/aresztu koszarowego*, odroczonej do

dnia ...................................................

orzeczeniem z dnia ........., wydanym przez ...............

.................... wobec ................................

syna .............. urodzonego dnia ........ w ............

2)* przerwać wykonanie kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania

wyznaczonego miejsca przebywania/aresztu koszarowego*

wykonywanej wobec ........................................

syna .............. urodzonego dnia ....... w ............

na podstawie zarządzenia z dnia ..........................

wydanego przez ...........................................

- do czasu rozstrzygnięcia o wszczęciu postępowania w sprawie

wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia i jego

uchylenia lub zmiany.

(pieczęć)

....................................

(podpis wyższego przełożonego

dyscyplinarnego)

______

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Wzór

POSTANOWIENIE

............................ ............... dnia .......

(nazwa jednostki (miejscowość)

wojskowej)

o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia

..............................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe

wyższego przełożonego dyscyplinarnego)

po rozpatrzeniu w dniu .......... przesłanek wzruszenia

w drodze nadzoru orzeczenia nr akt .......... z dnia .........,

wydanego przez ................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko

służbowe przełożonego dyscyplinarnego)

wobec ..............., które uprawomocniło się w dniu .........

na podstawie art. 94 ust. 1 i 2 oraz art. 95 ust. 4 ustawy

z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr

141, poz. 944 z późn. zm.),

postanawia:

odmówić wszczęcia postępowania w sprawie wzruszenia w drodze

nadzoru prawomocnego orzeczenia nr akt ......, z dnia ........,

wydanego przez ................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko

służbowe przełożonego dyscyplinarnego)

wobec ..................... o .................................

(treść prawomocnego orzeczenia)

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Uzasadnienie

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

(pieczęć)

....................................

(podpis wyższego przełożonego

dyscyplinarnego)

Otrzymują:

- żołnierz, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,

- Minister Obrony Narodowej / prokurator wojskowy / organ

wojskowy / osoba*, na którego(ej) polecenie/wystąpienie/

zawiadomienie* rozpatrzono przesłanki wszczęcia postępowania

.............................................................

______

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Wzór

PROTOKÓŁ

raportu dyscyplinarnego w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia

Raport dyscyplinarny rozpoczęto o godz. ................ w dniu

..................... w .......................................

(miejsce)

1. W raporcie dyscyplinarnym uczestniczą:

1) wyższy przełożony dyscyplinarny ........................

2) rzecznik dyscyplinarny* ................................

3) żołnierz, wobec którego zostało wydane prawomocne

orzeczenie* ............................................

........................................................

4) pełnomocnik żołnierza* .................................

5) osoba, na której zawiadomienie/ przedstawiciel

właściwego organu wojskowego, na którego wystąpienie* są

rozpatrywane przesłanki wszczęcia postępowania .........

6) protokolant ............................................

2. W czasie raportu dyscyplinarnego:

1) rzecznik dyscyplinarny przedstawił sprawozdanie

z zakończonych czynności sprawdzenia przesłanek

wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia nr

akt ................ z dnia ............. wydanego przez

........................................................

w stosunku do ..........................................

oraz wniosek o* ........................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

2) wyższy przełożony dyscyplinarny odczytał pismo złożone

przez:* .................................................

...........................................................

...........................................................

3) żołnierz, wobec którego zostało wydane prawomocne

orzeczenie/pełnomocnik żołnierza*, oświadcza:

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

4) osoba, na której zawiadomienie/przedstawiciel właściwego

organu wojskowego, na którego wystąpienie* są

rozpatrywane przesłanki wszczęcia postępowania,

oświadcza:

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

3. Wyższy przełożony dyscyplinarny wydał orzeczenie o: ........

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

4. Orzeczenie wraz z uzasadnieniem zostanie sporządzone na

piśmie i doręczone żołnierzowi objętemu postępowaniem

w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia, Ministrowi

Obrony Narodowej/ prokuratorowi wojskowemu / właściwemu

organowi wojskowemu / zainteresowanej osobie*, na

którego(ej)*, polecenie/wystąpienie/zawiadomienie* wszczęto

postępowanie, w terminie do dnia ...........................

.........................

(podpis protokolanta)

...............................

(podpis wyższego przełożonego

dyscyplinarnego)

______

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Wzór

ORZECZENIE

............................ .............., dnia .......

(nazwa jednostki

wojskowej)

o wszczęciu postępowania w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia i jego uchyleniu/zmianie*

..............................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe

wyższego przełożonego dyscyplinarnego)

przy udziale:

1) rzecznika dyscyplinarnego .................................

2) żołnierza, wobec którego zostało wydane prawomocne

orzeczenie* ...............................................

3) pełnomocnika żołnierza* ...................................

4) osoby, na której zawiadomienie/przedstawiciela właściwego

organu wojskowego, na którego wystąpienie* są rozpatrywane

przesłanki wszczęcia postępowania ........................

...........................................................

5) protokolanta ..............................................

po rozpatrzeniu w dniu .......... przesłanek wzruszenia

w drodze nadzoru orzeczenia nr akt ..........., z dnia .......,

wydanego przez ................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko,

stanowisko służbowe przełożonego

dyscyplinarnego)

wobec .............., które uprawomocniło się w dniu ..........

orzeka:

wszcząć postępowanie w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru

prawomocnego orzeczenia nr akt .........., z dnia ............,

wydanego przez ................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko,

stanowisko służbowe przełożonego

dyscyplinarnego)

wobec ....................... o ...............................

(treść prawomocnego orzeczenia)

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

oraz na podstawie art. 94 ust. 1 i 2 oraz art. 95 ust. 4 ustawy

z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr

141, poz. 944 z późn. zm.):

orzeka:

1)* uchylić orzeczenie oraz na podstawie art. 94 ust.

3 ustawy:

a) umorzyć postępowanie dyscyplinarne,*

b) przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia,*

a także na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2/3* ustawy* .....

..........................................................

..........................................................

..........................................................

2)* zmienić orzeczenie w ten sposób, że ......................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

a także na podstawie art. 99 ust. 2 ustawy* ..............

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

Uzasadnienie

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Pouczenie

Ukaranemu przysługuje prawo wniesienia odwołania od

orzeczenia, w razie gdy orzeczenie:

1) o uchyleniu orzeczenia o wymierzeniu kary dyscyplinarnej:

a) o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 8 ustawy - nie

obejmuje rozstrzygnięcia o przywróceniu na dotychczas

zajmowane stanowisko służbowe, a w razie braku takiej

możliwości na równorzędne stanowisko służbowe oraz

wypłaceniu utraconej wskutek kary dyscyplinarnej części

uposażenia należnego na tym stanowisku, według stawek

obowiązujących w dniu uprawomocnienia się orzeczenia,

wraz z odsetkami ustawowymi (art. 99 ust. 1 pkt 2

ustawy)*,

b) o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy - nie

obejmuje rozstrzygnięcia o wypłaceniu kwoty

odpowiadającej kwocie kary pieniężnej wraz z odsetkami

ustawowymi (art. 99 ust. 1 pkt 3 ustawy),

2) o zmianie orzeczenia o wymierzeniu kary pieniężnej i jej

złagodzeniu lub zastąpieniu inną karą dyscyplinarną

łagodniejszego rodzaju - nie obejmuje rozstrzygnięcia o

wypłaceniu części kwoty kary pieniężnej wraz z odsetkami

ustawowymi, której obwiniony nie powinien był ponieść (art.

99 ust. 2 ustawy)*

- w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia do

..............................

(stanowisko służbowe wyższego

przełożonego dyscyplinarnego)

za pośrednictwem orzekającego w sprawie. Termin ten jest

nieprzekraczalny i nie ulega przywróceniu.

(pieczęć)

...................................

(podpis wyższego przełożonego

dyscyplinarnego)

Otrzymują:

- żołnierz objęty postępowaniem (za zwrotnym poświadczeniem

odbioru),

- Minister Obrony Narodowej / prokurator wojskowy / organ

wojskowy / osoba*, na którego(ej)

polecenie/wystąpienie/zawiadomienie* zostało wszczęte

postępowanie ................................................

______

* Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.92.1056

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzruszanie prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych.
Data aktu: 26/10/1999
Data ogłoszenia: 17/11/1999
Data wejścia w życie: 02/12/1999