Organy inspekcyjne dla jednostek pływających Straży Granicznej i Policji oraz tryb przeprowadzania przeglądów i inspekcji, a także ich rodzaje.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 8 czerwca 1999 r.
w sprawie organów inspekcyjnych dla jednostek pływających Straży Granicznej i Policji oraz trybu przeprowadzania przeglądów i inspekcji, a także ich rodzajów.

Na podstawie art. 7 ust. 6 ustawy z dnia 16 marca 1995 r. o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (Dz. U. Nr 47, poz. 243) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa organy inspekcyjne dla jednostek pływających Straży Granicznej i Policji, powołane w celu zapewnienia przestrzegania przez te jednostki wymagań w zakresie zapobiegania zanieczyszczaniu morza, oraz rodzaje i tryb przeprowadzania przeglądów i inspekcji.
§  2.
Organami inspekcyjnymi, o których mowa w § 1, są:
1)
Komendant Główny Straży Granicznej - dla jednostek pływających Straży Granicznej,
2)
Komendant Główny Policji - dla jednostek pływających Policji.
§  3.
1.
Jednostki pływające Straży Granicznej i Policji, zwane dalej "jednostkami pływającymi", podlegają następującym przeglądom i inspekcjom:
1)
przeglądowi wstępnemu, przed oddaniem jednostki pływającej do eksploatacji, w celu potwierdzenia spełnienia obowiązujących przepisów o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza, wydanych przez polską instytucję klasyfikacyjną działającą pod nazwą Polski Rejestr Statków z siedzibą w Gdańsku, zwanych dalej "przepisami technicznymi",
2)
przeglądowi rocznemu, przeprowadzanemu po upływie roku od dokonania ostatniego przeglądu (wstępnego lub rocznego), jednak nie później niż 3 miesiące od tej daty, w celu stwierdzenia, czy od ostatniego przeglądu nie zostały wprowadzone zmiany w konstrukcji jednostki pływającej lub jej urządzeń, a także sprawdzenia sprawności technicznej instalacji,
3)
przeglądowi dodatkowemu, ogólnemu lub częściowemu, przeprowadzanemu po naprawie lub wymianie urządzeń i instalacji służących do zapobiegania zanieczyszczaniu morza, w celu stwierdzenia, czy dokonane naprawy lub wymiany zapewniają ochronę środowiska morskiego,
4)
inspekcji doraźnej, w celu stwierdzenia, czy:
a)
urządzenia, instalacje i wyposażenie jednostki pływającej, służące zapobieganiu zanieczyszczaniu morza, są sprawne technicznie oraz należycie utrzymane,
b)
prowadzone są na bieżąco wymagane zapisy olejowe,
c)
załoga jest należycie przeszkolona w zakresie czynności służących zapobieganiu zanieczyszczaniu morza.
2.
Przeglądy i inspekcje, o których mowa w ust. 1, zwane dalej "przeglądami lub inspekcjami", organ inspekcyjny przeprowadza z urzędu, z zastrzeżeniem § 8 ust. 2.
§  4.
Dowódca jednostki pływającej zgłoszonej do przeglądu lub inspekcji obowiązany jest umożliwić sprawne przeprowadzenie przeglądu lub inspekcji.
§  5.
1.
Z przeprowadzonego przeglądu lub inspekcji organ inspekcyjny sporządza protokół, którego kopię otrzymują:
1)
dowódca jednostki pływającej,
2)
komendant jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub Policji, któremu jednostka pływająca podlega.
2.
W razie stwierdzenia w czasie przeglądu lub inspekcji naruszenia obowiązujących przepisów technicznych, organ inspekcyjny określa w protokole stwierdzone usterki i wskazuje termin ich usunięcia.
§  6.
1.
Organ inspekcyjny, w razie stwierdzenia w trakcie przeglądu spełnienia wymogów określonych w przepisach technicznych, wydaje decyzję o dopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji.
2.
Organ inspekcyjny w razie stwierdzenia w trakcie przeglądu lub inspekcji:
1)
usterek nie powodujących bezpośredniego zagrożenia zanieczyszczenia morza - wydaje decyzję o warunkowym dopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji, wskazując jednocześnie w decyzji termin usunięcia tych usterek,
2)
usterek powodujących bezpośrednie zagrożenie zanieczyszczenia morza - wydaje decyzję o niedopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji.
3.
Decyzje, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje się w formie pisemnej oraz doręcza:
1)
dowódcy jednostki pływającej,
2)
komendantowi jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub Policji, któremu jednostka pływająca podlega.
§  7.
1.
Po wydaniu decyzji, o której mowa w § 6 ust. 2 pkt 1, organ inspekcyjny dokonuje przeglądu dodatkowego w terminie określonym w tej decyzji.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ inspekcyjny:
1)
w razie stwierdzenia, że usterki zostały usunięte - wydaje decyzję o dopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji,
2)
w razie stwierdzenia, że usterki nie zostały usunięte - wydaje decyzję o niedopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji.
§  8.
1.
W przypadku wydania decyzji, o której mowa w § 6 ust. 2 pkt 2, dopuszczenie jednostki pływającej do eksploatacji następuje po dokonaniu przeglądu dodatkowego i stwierdzeniu braku usterek.
2.
Przeglądu, o którym mowa w ust. 1, organ inspekcyjny dokonuje na wniosek komendanta jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub Policji, któremu podlega jednostka pływająca.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać informację o usunięciu usterek stwierdzonych w protokole z przeprowadzonego przeglądu lub inspekcji.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.57.604

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organy inspekcyjne dla jednostek pływających Straży Granicznej i Policji oraz tryb przeprowadzania przeglądów i inspekcji, a także ich rodzaje.
Data aktu: 08/06/1999
Data ogłoszenia: 25/06/1999
Data wejścia w życie: 10/07/1999