Zakres danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 15 stycznia 1998 r.
w sprawie zakresu danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej. *

Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590) zarządza się, co następuje:
§  1.
O wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej może ubiegać się osoba fizyczna lub osoba prawna, zwana dalej "założycielem".
§  2.
Wniosek o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej powinien zawierać:
1)
określenie założyciela (imię i nazwisko lub nazwę osoby prawnej, miejsce zamieszkania lub siedzibę),
2)
nazwę uczelni zawodowej,
3)
określenie siedziby uczelni zawodowej,
4)
określenie wielkości środków finansowych i majątkowych, które założyciel przeznacza na utworzenie uczelni zawodowej,
5)
określenie źródeł i sposobu finansowania uczelni zawodowej,
6)
określenie przewidywanego rodzaju studiów oraz określenie kierunków i/lub specjalności zawodowych kształcenia,
7)
zobowiązanie do przekazywania na potrzeby tworzonej uczelni zawodowej środków finansowych, o których mowa w pkt 4 i 5,
8)
uzasadnienie wniosku wraz z koncepcją kształcenia i bliższym określeniem sylwetki przyszłego absolwenta,
9)
informacje o zakładanych rozmiarach kształcenia na poszczególnych kierunkach i/lub specjalnościach zawodowych,
10)
informacje o kadrze naukowo-dydaktycznej przewidywanej dla prowadzenia nauczania na określonym kierunku i/lub specjalności zawodowej kształcenia.
§  3.
Założyciel powinien dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej:
1)
plany studiów oraz ramowe programy nauczania przedmiotów objętych tymi planami dla wszystkich przewidywanych kierunków i/lub specjalności zawodowych,
2)
wykaz nauczycieli akademickich, których zamierza zatrudnić w uczelni zawodowej, ze szczegółową informacją o ich dorobku naukowym, dydaktycznym lub doświadczeniu zawodowym, a także z informacjami o dotychczasowym i aktualnym zatrudnieniu (ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnienia w uczelniach niepaństwowych), z podaniem wymiaru czasu pracy, wraz z zobowiązaniami do podjęcia przez te osoby pracy w tworzonej uczelni zawodowej,
3)
dokumenty potwierdzające wiarygodnie dysponowanie przez założyciela środkami majątkowymi, o których mowa w § 2 pkt 4,
4)
szczegółowy opis bazy materialnej i dydaktycznej tworzonej uczelni zawodowej (np. akty własności, umowy najmu czy dzierżawy) dla potwierdzenia możliwości i warunków prawidłowej realizacji celów uczelni zawodowej.
§  4.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej osoba prawna powinna dołączyć wyciąg z rejestru lub inny właściwy dokument określający rodzaj, zakres działalności i organy upoważnione do występowania w imieniu założyciela.
§  5.
Założyciel powinien dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej projekt jej statutu.
§  6.
Osoba prawna lub osoba fizyczna zagraniczna zobowiązana jest do przedłożenia stosownych dokumentów wraz z przekładem na język polski, z tym że dokumenty, o których mowa w § 4, wymagają poświadczenia przez właściwą ze względu na siedzibę założyciela polską placówkę dyplomatyczną lub urząd konsularny.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 1 stycznia 2002 r. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz.U.97.96.590) w brzmieniu ustalonym ustawą z dnia 20 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.01.85.924) - zob. art. 12 ostatnio powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.13.58

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej.
Data aktu: 15/01/1998
Data ogłoszenia: 28/01/1998
Data wejścia w życie: 12/02/1998