Ewidencja prowadzona przez organy celne na potrzeby postępowania antydumpingowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 sierpnia 1998 r.
w sprawie ewidencji prowadzonej przez organy celne na potrzeby postępowania antydumpingowego.

Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów po cenach dumpingowych (Dz. U. Nr 157, poz. 1028) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia przez organy celne ewidencji towarów na potrzeby postępowania antydumpingowego,
2)
dane, które umieszcza się w ewidencji prowadzonej na potrzeby postępowania antydumpingowego,
3)
rodzaje dokumentów, na podstawie których dokonuje się ewidencji na potrzeby postępowania antydumpingowego.
§  2.
1.
Dla celów postępowania antydumpingowego prowadzona jest, we wszystkich urzędach celnych, ewidencja towarów objętych postępowaniem antydumpingowym, o symbolu E-DUMP, zwana dalej "ewidencją".
2.
Wzór karty ewidencji stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
W ewidencji umieszcza się następujące dane:
1)
w kolumnie "1" - kolejny numer pozycji ewidencji towarów objętych postępowaniem antydumpingowym,
2)
w kolumnie "2" - datę objęcia towaru procedurą dopuszczenia do obrotu,
3)
w kolumnie "3" - szczegółowe dane dotyczące towaru:
a)
jego ilość i rodzaj,
b)
cenę dostawy wynikającą z faktury, wyrażoną w złotych polskich,
c)
rodzaj transakcji,
d)
warunki dostawy,
4)
w kolumnie "4" - dane osoby dokonującej zgłoszenia towaru do procedury dopuszczenia do obrotu oraz importera towaru,
5)
w kolumnie "5" - dane osoby zobowiązanej do zapłacenia kwoty wynikającej z długu celnego,
6)
w kolumnie "6" - nazwę kraju pochodzenia i wysyłki towaru, a także, jeżeli jest to możliwe do ustalenia, dane dotyczące producenta towaru i eksportera zagranicznego,
7)
w kolumnie "7" - podstawę określenia wysokości należnego cła antydumpingowego,
8)
w kolumnie "8" - pozycję kasowego wykazu szczegółowego, jeżeli uiszczone zostały należności celne, i pozycję rejestru długu celnego, jeżeli dług celny powstał,
9)
w kolumnie "9" - oznaczenie pozycji ewidencji prowadzonej przez organ celny na podstawie przepisów Kodeksu celnego,
10)
w kolumnie "10" - inne informacje istotne dla pozycji ewidencji.
2.
Wniosek o prowadzenie ewidencji, o którym mowa w art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów po cenach dumpingowych (Dz. U. Nr 157, poz. 1028), zwany dalej "wnioskiem", może zawierać szczegółowe określenie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 3, 7 i 10.
3.
Funkcjonariusz celny dokonujący wpisu do ewidencji składa swój podpis oraz stawia pieczątkę imienną w kolumnie "11".
§  4.
1.
Jeżeli w ewidencji wymagane jest umieszczenie danych osoby, należy, w wypadku osób fizycznych, umieścić imię i nazwisko, adres, serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, a w wypadku osób fizycznych będących przedsiębiorcami, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej - umieścić nazwę i adres siedziby oraz numer identyfikacyjny REGON.
2.
Jeżeli w ewidencji wymagane jest umieszczenie daty, wpisu dokonuje się cyframi arabskimi w kolejności: rok, miesiąc, dzień.
§  5.
1.
W wypadku gdy określona kolumna ewidencji nie wymaga wypełnienia, w polu tym stawia się poziomą kreskę.
2.
Każda pozycja ewidencji, po dokonaniu wpisów, powinna zostać podkreślona poziomą linią.
3.
W ewidencji nie powinno się umieszczać skreśleń ani poprawek dotyczących wpisów. Jeżeli jednak w wyjątkowych okolicznościach dokonanie ich jest niezbędne, zmiany powinny umożliwiać odczytanie skreślonego zapisu. W kolumnie "uwagi" umieszcza się wówczas adnotację o dokonaniu zmiany według wzoru: "w kolumnie nr ... skreślono wyraz/cyfrę ... i wpisano wyraz/cyfrę...". Dokonanie zmian funkcjonariusz celny potwierdza swoim podpisem i pieczątką imienną.
§  6.
Dokumentem, na podstawie którego dokonuje się umieszczenia w ewidencji, jest zgłoszenie celne.
§  7.
1.
Umieszczeniu w ewidencji podlegają, z zastrzeżeniem ust. 2, dane dotyczące towaru określonego w postanowieniu Ministra Gospodarki o wszczęciu postępowania antydumpingowego, a pochodzącego lub wysyłanego z kraju uznanego w tym postanowieniu za kraj eksportu i dopuszczanego do obrotu na polskim obszarze celnym w okresie określonym przez Ministra Gospodarki we wniosku, nie wcześniej jednak niż przed upływem 20 dni od dnia wystąpienia przez Ministra Gospodarki z tym wnioskiem do Prezesa Głównego Urzędu Ceł.
2.
Umieszczeniu w ewidencji nie podlegają dane dotyczące towaru, którego dopuszczenie do obrotu na polskim obszarze celnym, zgodnie z przepisami prawa celnego, jest zwolnione od cła lub nie wymaga udokumentowania.
3.
Umieszczenia w ewidencji dokonuje się niezależnie od ewidencjonowania dokonywanego przez organy celne na podstawie przepisów Kodeksu celnego.
§  8.
1.
Ewidencję prowadzi się w formie książkowej lub z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, odrębnie dla każdego postępowania antydumpingowego.
2.
Ewidencja z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych może być prowadzona po uprzednim uzgodnieniu przez dyrektora urzędu celnego, z Prezesem Głównego Urzędu Ceł, szczegółowego sposobu prowadzenia tej ewidencji.
§  9.
1.
W przypadku prowadzenia ewidencji w formie książkowej, karty ewidencji numeruje się kolejno od numeru jeden, a każdą kartę oznacza się przez podanie daty postanowienia o wszczęciu postępowania antydumpingowego, dla celów którego prowadzona jest ewidencja.
2.
Po zakończeniu prowadzenia ewidencji karty ewidencji lub wydruk ewidencji prowadzonej z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych zszywa się, zszycie to opatruje się plombą przy użyciu plombownicy stosowanej w celu plombowania innych ewidencji prowadzonych przez urząd celny, a ewidencję opisuje się przez wskazanie liczby pozycji i kart oraz złożenie podpisu przez dyrektora urzędu celnego lub osobę przez niego upoważnioną.
§  10.
Kopie ewidencji Prezes Głównego Urzędu Ceł przekazuje Ministrowi Gospodarki w uzgodnionych terminach.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

EWIDENCJA TOWARÓW OBJĘTYCH POSTĘPOWANIEM ANTYDUMPINGOWYM E-DUMP

(pieczęć urzędu celnego

i jego kod)

Ewidencja prowadzona dla celów postępowania antydumpingowego,

wszczętego na podstawie postanowienia Ministra Gospodarki

z dnia ............. (Monitor Polski Nr ..., poz. ...)

dotyczącego ...................................................

(rodzaj towaru)

Pozycja ewidencji Data objęcia towaru procedurą dopuszczenia do obrotu Opis towaru Dane zgłaszającego oraz importera Dane dłużnika Kraj pochodzenia i wysyłki towaru, producent i eksporter Podstawa cła antydumpingowego Pozycja kasowego wykazu szczegółowego i rejestru długu celnego Oznaczenie pozycji innej ewidencji Uwagi Podpis funkcjonariusza celnego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.105.664

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ewidencja prowadzona przez organy celne na potrzeby postępowania antydumpingowego.
Data aktu: 04/08/1998
Data ogłoszenia: 14/08/1998
Data wejścia w życie: 29/08/1998