Szczegółowe zasady, tryb i wysokość przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 9 grudnia 1996 r.
w sprawie szczegółowych zasad, trybu i wysokości przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. *

Na podstawie art. 7a ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. Nr 114, poz. 493, z 1994 r. Nr 121, poz. 591 i z 1996 r. Nr 90, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nagrody mogą być ustanawiane i przyznawane w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
2.
Nagrody mogą być indywidualne lub zbiorowe.
§  2.
Nagroda za całokształt działalności może być przyznana tej samej osobie tylko jeden raz.
§  3.
1.
Minister Kultury i Sztuki przyznaje nagrody za osiągnięcia o znaczeniu ogólnokrajowym lub międzynarodowym.
2.
Wojewoda przyznaje nagrody za działalność prowadzoną na terenie województwa lub za osiągnięcia o charakterze lokalnym.
§  4.
Każdy spośród nagrodzonych może otrzymać tylko jedną nagrodę za to samo osiągnięcie.
§  5.
1.
Nagrody przyznawane są w trzeciej dekadzie lutego każdego roku, z inicjatywy własnej lub na wniosek, przez Ministra Kultury i Sztuki oraz wojewodów.
2.
Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać następujące podmioty:
1)
instytucje kultury,
2)
szkoły wyższe,
3)
organy administracji rządowej lub samorządowej,
4)
związki lub stowarzyszenia zawodowe oraz twórcze,
5)
kuratorzy oświaty.
§  6.
1.
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać:
1)
dane osobowe kandydata (kandydatów) do nagrody lub nazwę podmiotu,
2)
dane dotyczące całokształtu dotychczasowej działalności albo informacje o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana,
3)
uzasadnienie wniosku zawierające wskazanie ogólnokrajowego bądź lokalnego charakteru działalności lub osiągnięcia.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku przyznawania nagrody z inicjatywy własnej organów, o których mowa w § 5 ust. 1
§  7.
1.
Wnioski w sprawie przyznania nagród składa się do dnia 31 grudnia każdego roku.
2.
W razie stwierdzenia braków formalnych organ rozpoznający wniosek wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia w terminie 7 dni.
3.
Wniosek pozostawia się bez rozpoznania w przypadku:
1)
złożenia po terminie,
2)
cofnięcia,
3)
śmierci twórcy lub rezygnacji wnioskodawcy z występowania o nagrodę,
4)
braków formalnych, jeżeli nie usunięto ich w wyznaczonym terminie.
§  8.
1.
Wojewoda przedstawia Ministrowi Kultury i Sztuki kandydatury osób, którym zamierza przyznać nagrody, do dnia 30 stycznia każdego roku.
2.
Minister Kultury i Sztuki powiadamia właściwego wojewodę o zamiarze przyznania nagrody, w przypadku gdy:
1)
nagroda Ministra Kultury i Sztuki dotyczy tej samej osoby (osób), z tego samego tytułu,
2)
ta sama osoba (osoby) kandyduje do nagrody innego wojewody

- przedstawiając propozycje rozstrzygnięcia.

§  9.
1.
Opiniowanie wniosków, przedstawianie propozycji co do wysokości przyznanych nagród oraz podział środków budżetowych zaplanowanych na nagrody w budżecie Ministerstwa Kultury i Sztuki lub w budżecie wojewódzkim Minister Kultury i Sztuki oraz wojewodowie mogą powierzyć powołanym przez siebie komisjom.
2.
Zakres i zasady działania komisji określa zarządzenie powołujące komisję.
§  10.
Nagrody wypłacane są w ramach budżetu określonego ustawą budżetową na dany rok dla działu kultura i sztuka, w częściach dotyczących Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz poszczególnych województw.
§  11.
1.
Liczbę i wysokość nagród ustala się przed przystąpieniem do ich rozdziału.
2.
Najwyższa wartość przyznawanej nagrody stanowi równowartość dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedni.
§  12.
Informacje o przyznanych nagrodach podaje się do publicznej wiadomości.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Niniejsze rozporządzenie traci moc z dniem 1 stycznia 1999 r. w części sprzecznej z ustawą z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U.97.110.721) w brzmieniu ustalonym przez art. 82 pkt 3 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.155.764

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady, tryb i wysokość przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Data aktu: 09/12/1996
Data ogłoszenia: 28/12/1996
Data wejścia w życie: 12/01/1997