Zasady współdziałania terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA-SZEFA URZĘDU RADY MINISTRÓW
z dnia 31 lipca 1996 r.
w sprawie zasad współdziałania terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.

Na podstawie art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205 i z 1995 r. Nr 132, poz. 640), w związku z art. 44 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o referendum (Dz. U. Nr 99, poz. 487) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewoda współdziała z Krajowym Biurem Wyborczym w zakresie zapewnienia warunków zgodnej z prawem realizacji zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów i referendów.
2.
Organem reprezentującym Krajowe Biuro Wyborcze na obszarze województwa w sprawach, o których mowa w ust. 1, jest dyrektor właściwej delegatury wojewódzkiej Krajowego Biura Wyborczego, zwanej dalej "delegaturą wojewódzką".
§  2.
1.
Wojewoda, wykonując uprawnienia wynikające z nadzoru nad zgodnością z prawem uchwał rad gmin, w ciągu 7 dni od dnia ich otrzymania, przekazuje dyrektorowi delegatury wojewódzkiej uchwały rad gmin, dotyczące wygaśnięcia mandatów radnych oraz innych spraw związanych z wyborami i referendami, z wyłączeniem referendów gminnych w sprawach nie dotyczących odwołania rady gminy.
2.
Niezgłoszenie wojewodzie, w ciągu 14 dni od daty otrzymania uchwały przez dyrektora delegatury wojewódzkiej, uwag organu wyborczego do uchwały rady gminy traktuje się jako brak zastrzeżeń.
3.
Rozstrzygnięcia nadzorcze o wstrzymaniu wykonania lub stwierdzeniu nieważności uchwały rady gminy wojewoda, w ciągu 7 dni od dnia wydania, przekazuje dyrektorowi delegatury wojewódzkiej.
4.
Powiadomienie o uchyleniu uchwały organu gminy w sprawach wyborczych lub referendum i wydaniu zarządzenia zastępczego w trybie art. 95 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 i Nr 58, poz. 261) wojewoda przekazuje także kierownikowi Krajowego Biura Wyborczego.
§  3.
1.
Wojewoda rozpatruje uwagi zgłoszone przez dyrektora delegatury wojewódzkiej, dotyczące niewłaściwego wykonywania przez organy gminy zadań zleconych gminie na podstawie przepisów prawa wyborczego i ustawy o referendum, a w szczególności dotyczące stanu ewidencji ludności i prowadzenia rejestru wyborców, sporządzania spisu wyborców, zapewnienia obsługi i odpowiednich warunków pracy terytorialnym i obwodowym komisjom wyborczym oraz komisjom do spraw referendum, i podejmuje działania mające na celu ich usunięcie.
2.
W celu zapewnienia prawidłowego wykonywania przez organy gmin zadań zleconych gminie, związanych z organizacją i przygotowaniem wyborów, wojewoda i dyrektor delegatury wojewódzkiej mogą:
1)
powołać wspólne zespoły kontrolne,
2)
opracować wspólne wnioski i zalecenia pokontrolne.
§  4.
1.
W okresie wzmożonych prac wyborczych, na umotywowany wniosek dyrektora delegatury wojewódzkiej, na zasadach zgodnych z obowiązującymi przepisami, wojewoda i kierownik urzędu rejonowego i innych jednostek organizacyjnych wyrażą zgodę na wykonywanie przez pracowników tych urzędów i jednostek pracy dodatkowej przy realizowaniu zadań wyborczych.
2.
Wykonywanie przez tych pracowników prac przy realizowaniu zadań wyborczych nie może zakłócić normalnego toku pracy urzędów i jednostek.
§  5.
1.
Wojewoda, w miarę możliwości, udziela pomocy delegaturze wojewódzkiej w zaspokojeniu uzasadnionych potrzeb lokalowych. Dotychczas zajmowane lokale wojewoda udostępnia delegaturze wojewódzkiej na podstawie umowy najmu, na warunkach przyjętych przy zawieraniu umów tego rodzaju z innymi jednostkami administracji.
2.
W przypadku konieczności przeniesienia siedziby delegatury wojewódzkiej, wojewoda może wypowiedzieć umowę najmu, po zapewnieniu lokalu zamiennego, w którym warunki pracy delegatury wojewódzkiej i obsługiwanych przez nią organów wyborczych nie ulegną pogorszeniu, a warunki finansowe korzystania z lokalu będą zgodne z ustalonymi w ust. 1. O zamiarze wypowiedzenia umowy najmu wojewoda informuje Kierownika Krajowego Biura Wyborczego.
3.
Wojewoda zapewni możliwość korzystania przez delegatury wojewódzkie z sal konferencyjnych, urządzeń socjalnych, archiwum zakładowego oraz z usług gospodarstw pomocniczych urzędów wojewódzkich na zasadach określonych w umowie zawartej z dyrektorem delegatury wojewódzkiej i na warunkach przyjętych przy zawieraniu umów tego rodzaju z innymi jednostkami administracji.
§  6.
Dyrektor delegatury wojewódzkiej niezwłocznie przekazuje wojewodzie uchwały i wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej oraz uchwały, zarządzenia i wytyczne wojewódzkich organów wyborczych i referendalnych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.101.470

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady współdziałania terenowych organów administracji rządowej z Krajowym Biurem Wyborczym.
Data aktu: 31/07/1996
Data ogłoszenia: 16/08/1996
Data wejścia w życie: 31/08/1996